Xiaomi, ABD’nin Kara Listesine Eklenen Son Çinli Firma Oldu

by Ayse Genc
xiaomi

Xiaomi, Çin ordusuyla bağlantılı olduğu iddiasıyla ABD’de yasaklı şirketler arasına girdi. Akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Trump yönetiminin sözde “kara listesi” nin kurbanı olan en son teknoloji devi oldu. Xiaomi, ülkenin ordusuyla ilişkileri olduğundan şüphelenilen Çinli firmalar listesine eklenen dokuz şirketten biri. Haber, Amerikalı yatırımcıların bu şirketlerin menkul kıymetlerini satın alamayacakları ve mevcut yatırımcıların bu yıl Kasım ayına kadar bu şirketlerden vazgeçmek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Çin Yasağı

Huawei, giden Trump yönetiminin azami yükünü üstleniuor ancak ABD başkanı Çinli teknoloji şirketleri üzerinde sert davranmaya devam ediyor. Bununla birlikte ABD’li milletvekilleri, yakın zamanda Huawei ve ZTE tarafından yapılan teknolojiyi ülkenin telekom ağından kaldırmaya yönelik multi milyar dolarlık bir planı kabul etti. Trump’ın iktidarda kalması için sadece beş günü kaldığı için, yeni gelen Biden yönetimi değişiklik yapmadıkça bu kararlar geçerli olacak.

Xiaomi, Çin Ordusu ile herhangi bir bağlantısı olduğunu reddeden bir bildiri yayınladı. Bildirisinde; “Şirketin ve hissedarlarının çıkarlarını korumak için uygun önlemleri alacağını” söyledi.

CNBC’ye göre Xiaomi, “Şirket sivil ve ticari kullanım için ürün ve hizmetler sağladığını yineliyor. Şirket, Çin ordusuna ait olmadığını, Çin ordusuna bağlı olmadığını ve NDAA kapsamında tanımlanan bir “Komünist Çin Askeri Şirketi” olmadığını onaylıyor. “

Yasağın Xiaomi Üzerindeki Etkisi

xiaomi

Bu kara liste, Huawei, SMIC ve DJI gibi şirketlerin bulunduğu ve yalnızca ABD’li yatırımcıların şirkete yatırım yapmasını sınırlayan varlık listesinden farklıdır. Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Çin Halk Cumhuriyeti’nin askeri-sivil füzyon geliştirme stratejisini vurgulamaya ve buna karşı koymaya kararlı” olduğunu belirtti.

Trump Yönetimi, Xiaomi’nin herhangi bir yanlış yaptığına dair kanıt sunamadı ve Çin ordusuyla bağlantısını kuramadı. Bununla birlikte, ABD’nin tedarik ve teknolojisini kurutma yasağının ardından gelirlerinin azaldığını gören Huawei’ye karşı benzer bir eylemin etkisini daha önce gördük. ABD Hükümeti tarafından kara listeye alınmış 60’tan fazla Çinli şirket varken, Xiaomi, Huawei’nin aksine, Google’ın Android İşletim Sistemi veya Qualcomm’un yonga setleri gibi ABD teknolojilerini içe aktarabilir ve kullanabilir. Bu nedenle Xiaomi hemen etkilenmeyebilir. Ancak yeni yönetimin gelmesiyle karar tersine dönmezse, şirket önemli miktarda likit sermaye kaybedecek.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz

Related Posts

Yorum Bırakın...