WhatsApp Gizlilik Güncellemesini Erteledi

by Ayse Genc
whatsapp

WhatsApp, Facebook veri paylaşımıyla ilgili endişelerin ardından gizlilik güncellemesini erteledi. WhatsApp, Facebook Inc. ile verileri nasıl paylaşacağı konusunda kullanıcılardan gelen tepkilerin ardından gizlilik politikasında tartışmalı bir güncellemeyi erteliyor.

Uygulama, iki milyar kullanıcısının 15 Mayıs’a kadar yeni politikayı gözden geçirip kabul edeceğini, aksi takdirde onlar için çalışmayı bırakacağını söyledi. Değişiklik daha önce 8 Şubat’ta başlayacak şekilde ayarlanmıştı. Bir WhatsApp sözcüsü, “Son güncellememizle ilgili ne kadar kafa karışıklığı olduğunu pek çok kişiden duyduk” dedi. “Endişeye neden olan pek çok yanlış bilgi var ve herkesin ilkelerimizi ve gerçekleri anlamasına yardımcı olmak istiyoruz.”

“Bilgiler Facebook ile Paylaşılmıyor”

WhatsApp

WhatsApp, yeni politikanın Facebook ile veri paylaşma konusunu genişletmek yerine uygulamada müşterilerle etkileşim kuran işletmelerin bu konuşmaları Facebook sunucularında depolamasına izin vermek için tasarlandığını söyledi. Hareket, Facebook’un WhatsApp ile yıllarca uğraştıktan sonra gelir elde etme planında önemli bir adım. WhatsApp, ne onun ne de Facebook’un özel mesajları göremediğini söylüyor. Buna ek olarak şirket, kullanıcıların kime mesaj gönderdiğini veya aradığını kayıtlarını tutmadığını, paylaşılan konumu göremediğini ve kişileri Facebook ile paylaşmadığını söylüyor.

WhatsApp’ın gizlilik politikası kapsamında; işletmelerin WhatsApp sohbetlerini yönetmek, soruları yanıtlamak ve satın alma makbuzları gibi bilgiler göndermek için Facebook’tan güvenli barındırma hizmetlerini kullanma” seçeneği var. Bir işletmeyle iletişim kurarsanız, ne söylediğinizi görebilir ve bu bilgileri pazarlama için kullanabilir; bu, Facebook’ta reklam yapmayı da içerebilir. WhatsApp, Facebook’un barındırma hizmetlerini kullanan işletmelerle görüşmeleri açıkça etiketlediğini söylüyor.

Facebook Mağazalar Ticaret Özelliği ile WhatsApp Entegresi

Facebook’un Mağazalar ticaret özelliği ile uygulama üzerinden etkileşim kurmak, kişinin alışveriş etkinliğinin Facebook ve Instagram’da ilgili reklamları göstermek için kullanılmasına olanak tanır. WhatsApp, bu özelliğin isteğe bağlı olduğunu ve onu kullandığınızda “verilerinizin Facebook ile nasıl paylaşıldığını size uygulamada söyleyeceğimizi” söylüyor. Uygulama aracılığıyla bir işletmeye mesaj gönderme seçeneği olan bir Facebook reklamına tıklamak, Facebook’un daha fazla alakalı reklam göstermesine izin verebilir.

Yeni işletme özellikleri ve Gizlilik İlkesi güncellemesi hakkında: https://faq.whatsapp.com/general/security-and-privacy/about-new-business-features-and-whatsapps-privacy-policy-update

Yeni politikanın yarattığı kullanıcı kafa karışıklığı ve direnci, hizmetin kar getirme yolunda ilerlemede karşılaştığı zorluklara işaret ediyor. Uygulama, mesajlaşmada pazar lideri olmaya devam ediyor, ancak şifreli mesajlaşma platformları arasındaki rekabet, kullanıcılar için önemli bir husus olarak büyüyen gizlilik endişeleri ile yoğunlaşıyor.

Eleştirmenler, kullanıcılara Signal ve Telegram gibi diğer şifreli uygulamalara geçmelerini tavsiye etti. WhatsApp cuma günü yaptığı açıklamada, kullanıcıların Signal ve Telegram gibi diğer şifreli uygulamalara geçiş yapma endişelerini ve çağrılarını takiben gizlilik politikasında bir güncellemeyi ertelediğini söyledi. Facebook’un sahip olduğu uygulama kullanıcılara, işletmelerin kullanıcı bilgilerine nasıl eriştiğiyle ilgili yeni politikasını gözden geçirmeleri ve kabul etmeleri için 15 Mayıs’a kadar süre veriyor.

“Kimsenin Hesabı 8 Şubat’ta Askıya Alınmayacak veya Silinmeyecek”

WhatsApp

Mesajlaşma uygulaması bir blog gönderisinde “Kimsenin hesabı 8 Şubat’ta askıya alınmayacak veya silinmeyecek” dedi. “Ayrıca, WhatsApp’ta gizlilik ve güvenliğin nasıl çalıştığı hakkındaki yanlış bilgileri temizlemek için çok daha fazlasını yapacağız.”

WhatsApp, güncellenmiş gizlilik politikasının şartlarını açıklayan ve kişisel bilgileri ana şirket Facebook ile paylaştığı yönündeki endişelere yanıt veren bir SSS yayınladı. Firma, güncellemenin arkadaşlar ve aile ile olan mesajların gizliliğini etkilemediğini ve bunun yerine platform üzerinden mesajlaşma işletmeleriyle ilgili olduğunu belirtti. WhatsApp ayrıca güncellemenin “verileri nasıl topladığımız ve kullandığımız konusunda daha fazla şeffaflık sağladığını” söyledi.

Gizlilik savunucuları ve Elon Musk, Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma uygulaması yerine Signal gibi şifreli platformları tercih etmeleri çağrısında bulundu. WhatsApp, kişisel mesajların da uçtan uca şifreleme ile korunduğunu söylüyor. Ancak Facebook ile paylaşmak için yıllarca belirli kullanıcı verilerini açıkça topladı. Telegram, salı günü 500 milyon aktif kullanıcıyı aştığını ve sadece 72 saat içinde 25 milyondan fazla yeni küresel kullanıcı kazandığını söyledi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...