Microsoft Azure Quantum Bulut Hizmeti Artık Halka Açık

by Ayse Genc
Microsoft

Azure Quantum, devrim niteliğindeki bilgi işlem biçimi için artan ticari olanakları gösterir. Microsoft Azure Quantum hizmeti pazartesi günü açılarak radikal bir şekilde bilgi işlem teknolojisini, dünyanın en büyük ikinci bulut bilişim hizmetine taşıdı.

Azure Quantum, Honeywell ve IonQ tarafından üretilen kuantum bilgisayarları içerir. Bu cihazlar, kuantum bilgisayarların Qubit kullanarak bilgiyi depolamak ve işlemek için kullandığı temel unsur olan elektrik yüklü atomları kullanan iyon tuzağı adı verilen bir tasarım kullanıyor. Microsoft, gelecekte Qubitlere aşırı soğutulmuş elektrik devreleri olan Quantum Circuits tarafından yeni bir tasarım eklemeyi planlıyor.

Microsoft, hizmete sonunda kendi yerel kuantum bilgisayarlarını ekleyecek. Topolojik Qubit adı verilen yaklaşımı, rakip tasarımlarda kullanılanlardan daha kararlı Qubitler vaat ediyor. Qubitler kuantum hesaplamalarının daha uzun süre çalışmasını sağlamak için tasarlanmış. Rakip kuantum bilgisayar üreticilerinin aksine, Microsoft bu teknolojiyi henüz göstermedi. Azure Quantum’un açılması, geleneksel cihazların erişemeyeceği sorunların üstesinden gelmeyi vaat eden kuantum bilişimin ticarileştirilmesindeki en son adımı işaret ediyor. BMW, Airbus ve Roche, kuantum bilgisayarları deneyenler arasında. Ancak araştırma projelerinden daha fazla pratik olması yıllar alacak. Microsoft Quantum’un genel müdürü Krysta Svore, “Büyük, ölçeklenebilir, güvenilir kuantum bilgisayara ihtiyacımız var” dedi. Yine de bazı ticari uygulamalar test aşamasında.

Microsoft Dışında BMW, Intel, Amazon ve Google da Kuantum Teknolojilerini Kullanıyor

BMW, kuantum hesaplamanın, otomobil parçası tedarikçileri ve elektrikli araç şarj istasyonlarının en iyi yerleşimini en iyi şekilde bulabileceğini görüyor. Kuantum hesaplama, yeni kimyasal süreçler, ilaçlar veya malzemeler tasarlamak gibi moleküler mühendislik görevleri için umut vaat ediyor. Svore, kuantum bilişimin Microsoft’un iklim değişikliğiyle mücadele çabalarını ilerletebilecek bir teknoloji olan daha verimli bir karbon sabitleme yöntemi bulabileceğini umuyor.

Microsoft ayrıca, önemli bir minyatürleştirme adımı olan binlerce Qubiti yönetmek için Gooseberry adlı bir denetleyici çipi üzerinde çalışıyor. Bugünün bilgisayarları en fazla birkaç düzine Qubite sahip. Ancak gerçek kuantum hesaplama zorluklarının üstesinden gelmek için milyonlara ihtiyaçları olacak. Intel, Horse Ridge adında rakip bir kuantum denetleyici yongasına sahip. Azure, bulut tabanlı tek kuantum hizmeti değildir. Amazon Web Servisleri en büyük bulut platformu olan Amazon Braket’i çalıştırıyor. Üçüncü sınıf Google Cloud’u çalıştıran Google, Q ağını işletiyor. Hizmetler kuantum bilgi işlem için çok önemlidir. Çünkü çok az şirket kuantum bilgisayarları kendi başına çalıştıracak uzmanlığa, donanıma veya bütçeye sahiptir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...