BMW, Kuantum Bilgi İşlem Devrimine İlk Adımlarını Atıyor

by Ayse Genc
BMW

Alman otomobil üreticisi BMW, çarşamba günü yaptığı açıklamada, BMW’nin kuantum hesaplamaya geçtiğini ve araçlarına giren sayısız bileşeni satın almanın daha verimli yollarını bulmak için bir Honeywell kuantum bilgisayarı kullandığını söyledi.

Otomobil devi, üretim programlarını korurken en düşük maliyeti sağlamak için hangi bileşenlerin hangi tedarikçiden ne zaman satın alınması gerektiğini belirlemek için Honeywell cihazlarını, önce H0 ve sonra daha yeni H1’i kullanmaya başladı. Örneğin, bir BMW tedarikçisi daha hızlı, diğeri daha ucuz olabilir. Makine, bir dizi seçenek ve alt seçenek arasından seçimleri optimize edecektir. BMW, sonuçta bunun daha çevik üretim anlamına geleceğini umuyor.

BMW Group BT şefi Julius Marcea yaptığı açıklamada, “Kuantum hesaplamanın otomotiv endüstrisindeki dönüştürücü potansiyelini araştırmaktan heyecan duyuyoruz ve mühendislik performansının sınırlarını genişletmeye kararlıyız” dedi.

BMW’nin kuantum hesaplama ile ilgili deneyi, yeni ortaya çıkan teknolojinin gerçek dünyadaki ilk kullanımları arasındadır. Otomobil üreticisinin çözmeye çalıştığı gibi optimizasyon sorunları, kuantum bilgisayarların sıradan cihazların önüne geçmesi beklenen alanlar arasında yer alıyor ve göz korkutucu bir dizi olasılık arasından en iyi eylem yolunu buluyor.

Kuantum Bilgisayarlar Bugünün Bilgisayarlarını Geride Bırakıyor

İlk aşamalarda, BMW kuantum hesaplama hızını test edecek ve küçük ölçekli hesaplamaların klasik bilgisayarlardan alınan sonuçlarla eşleşmesini sağlayacak. Honeywell’in kuantum hesaplama iş başkanı Tony Uttley, yaklaşık 18 ila 24 ay içinde kuantum bilgisayarların hiçbir klasik bilgisayarın başa çıkamayacağı optimizasyon sorunlarının üstesinden gelebileceğini söylüyor.

BMW

Kuantum bilgisayarlar klasik bilgisayarlardan çok daha farklı. Verileri Qubit kullanarak depolar ve işlerler. Klasik bilgisayarlar çalışırken, Qubit’ler basitçe bir ve sıfır yerine bir ve sıfır kombinasyonunu depolayabilir. Ek olarak, dolaşıklık adı verilen bir fenomen aracılığıyla birden fazla Qubit birbirine bağlanabilir. Bu, Qubitlerin bir soruna yönelik çok sayıda olası çözümü kapsamasına izin verir. Doğru işleme algoritması, Qubit etkileşimlerini yönetirken, gerçekte kötü çözümler birbirini yok eder ve iyi yanıtların ortaya çıkmasını sağlar.

BMW “Kökten farklı bir hesaplama türü yavaş yavaş olgunlaşıyor.”

Kuantum bilgisayar üreticileri, birkaç düzineden fazla Qubit içeren bilgisayarlar yapmak için yarışıyor. Sonunda binlerce ve daha sonra milyonlarca kişinin çok daha karmaşık hesaplamaların üstesinden gelmesini umuyor. Ayrıca, hesaplamaların daha uzun süre çalışabilmesi için Qubitleri stabilize etmeye çalışıyorlar. Bu iyileştirmenin önemli bir parçası, hesaplamaların Qubit hatalara dayanmasına yardımcı olması gereken kuantum hesaplama hatası düzeltmesidir. Honeywell ile çalışan diğer işletmeler arasında DHL, Merck, Accenture, JP Morgan Chase ve BP bulunmaktadır.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...