Facebook Haber Bülteni Araçları Planlıyor

by Ayse Genc
facebook

Facebook, bağımsız gazeteciler ve yazarlar için haber bülteni araçları sunmayı planlıyor. Bunların, yazarların sosyal ağı kullanarak bir takipçi oluşturmalarına, e-posta listelerini düzenlemelerine ve ücretli aboneliklerini yönetmelerine yardımcı olacak özellikler içerdiği düşünülmektedir. Proje üzerindeki çalışmalar henüz ilk aşamalarında olsa da yöneticilerin özelliklerin bu yaz piyasaya sürülmesi planlandırıldığı bildirildi.

Bağımsız Yazarlara ve Gazetecilere Yönelik

Bu yeni özellik online haber bültenlerine olan ilginin artmasıyla birlikte geliyor. Haber bülteni hizmeti Substack, geçen yıl Eylül ayı itibarıyla hizmetinde 250.000’in üzerinde ödeme yapan aboneye sahipti. Bu hafta Twitter, haber bülteni rakibi Revue’u satın aldı. Bazı yüksek profilli gazeteciler, işleri üzerinde tam kontrol ve abonelik gelirlerinden daha doğrudan kar elde etme vaadinin cazibesine kapıldı. Gazeteciler bağımsız haber bültenleri başlatmak için geleneksel yayınları bıraktı.

Facebook, platformundaki haber kaynaklarını daha iyi vurgulamaya çalışıyor. Haber Sekmesi, hizmetin bazılarının makalelerinin eklenmesi için ödenen ortak medya kuruluşlarından içerik sunan bir bölümdür. Facebook’un geleneksel yayıncılarla ilişkisini geliştirdiği görülüyor. Haber bülteni araçlarının bireysel yazarları çekmek için bir girişim olduğu düşünülüyor.

Facebook Bağımsız Gazetecileri Destekleme Yolları Üzerinde Çalışıyor

Bir Facebook sözcüsü raporu doğrudan doğrulamadı ancak şirketin bağımsız gazetecileri desteklemenin yolları üzerinde çalıştığını söyledi. Facebook’un küresel haber ortaklıklarından sorumlu başkan yardımcısı Campbell Brown, “Çevrimiçi işletmeler ve izleyiciler oluşturan bağımsız gazetecileri ve uzmanları desteklemek için daha fazlasını yapmak istiyoruz” dedi. “Facebook Haberleri ve abonelikler gibi oluşturduğumuz haber ürünlerinden yararlanmalarına yardımcı olmanın yollarını keşfederken, aynı zamanda gazetecilerin halihazırda yararlı buldukları şeyleri tamamlayacak yeni araçlar geliştiriyoruz.”

Haber bültenlerinin popülaritesindeki artış göz önüne alındığında, Facebook’un bölgeyi keşfetmeye başlaması an meselesiydi. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in ekibine eğilimi fark ettikten sonra projeye öncelik vermesini söylediği bildirildi.

Ayrıca Facebook, Haber Kaynağındaki reklamları suç ve politika gibi konulardan uzak tutmak için bazı araçlar üzerinde çalışıyor. Şirket, küçük bir reklam veren grubuyla “konu hariç tutma” kontrollerini test etmeye başlayacağını söyledi. Örneğin, bir çocuk oyuncak şirketinin, eğer isterse “suç ve trajedi” ile ilgili içeriklerden kaçınabileceğini söyledi. Diğer konular arasında “haberler ve politika” ve “sosyal konular” yer alacak. Şirket, araçların geliştirilmesinin ve test edilmesinin “yılın büyük bir kısmını” alacağını söyledi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...