Çinli Araştırmacılar Uzaya ‘Kırılmaz’ Kuantum Mesajı Gönderecek

by Ayse Genc
Kuantum

Kırılamayan kuantum mesajları artık havadan gönderilebilir. Mesajlar yakın zamanda uzaya ışınlanacak.

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki (USTC) araştırmacılar, 2018’de yörüngedeki uydular ve yer istasyonları arasında “anahtarlarının” gizlice nasıl paylaşılacağını buldular. Bu, Çin Micius uydusu ile Avrupa ve Asya’da iletişim kurduğu üç yer sahası arasındaki bağlantıyı, dünyadaki en büyük güvenlik ağı haline getirdi. Ancak Micius’un başlangıçta kullandığı kuantum gizliliği aracında birkaç sızıntı vardı. Bu bilim adamlarının ölçüm cihazından bağımsız kuantum anahtar dağıtımı (MDI-QKD) olarak bilinen daha gelişmiş bir şifreleme biçimi geliştirmelerini gerektiriyordu. Şimdi aynı araştırmacılar ilk kez, MDI-QKD’yi herhangi bir fiber optik dahil olmadan Çin’deki bir şehirde kablosuz olarak çıkardılar. Şimdi ise MDI-QKD’yi Micius’a göndermeye hazırlanıyorlar.

Kuantum

Ontario’daki Calgary Üniversitesi’nde kuantum iletişim araştırmacısı olan ve deney üzerinde çalışmayan Daniel Oblak, “Çinli grubun sonuçları kuantum iletişim topluluğu için çok ilginç” dedi. Mevcut teknolojiyle mümkün olmayan hem uydulara hem de fiber optik kablolara dayanan pratik şifreli ağların kapısını açtığını söyledi.

Kuantum Güvenli Mesajlar

Telefonunuzdan şimdiye kadar gönderdiğiniz her güvenli veri parçası – örneğin bir mobil uygulama aracılığıyla bankanıza talimatlar veya annenizle Whatsapp mesajları – potansiyel bilgisayar korsanlarıyla dolu büyük mesafelerde yayınlandı. Ancak, dinleyen herhangi bir meraklı kişi muhtemelen bu bilgiden bir anlam çıkaramaz. Çünkü sadece güvenli bir anahtarla, temelde uzun bir sayı dizisiyle deşifre edilebilecek anlamsız kelimeye dönüştürüldü. Bu sayı dizisi, koruduğu bilgilerle karıştırılır ve yalnızca dizeyi bilen biri bunları çözebilir.

Yine de bu sistemler mükemmel değil, anahtar paylaşılırken dinleyen herhangi birinin saldırısına açık. Belçikalı kriptograf Gilles Van Assche’nin “Quantum Cryptography and Secret-Key Distillation” kitabına göre, genellikle anahtarı dinlemeyen birine karşı bile tam olarak güvenli olacak kadar uzun sayı dizileri kullanmazlar. 2006)” dedi.

Bu yüzden 1980’lerde araştırmacılar, kuantum mekaniğini kullanarak güvenli anahtarlar oluşturmak için teorik bir yöntem geliştirdiler. Güvenli anahtarların tek tek parçacıkların kuantumun özelliklerine kodlanabileceğini ve gizlice karşılıklı değiştirilebileceğini keşfettiler. Bu “kuantum anahtar dağılımının” (QKD) avantajı. Kuantum fiziğinin, bir parçacığı gözlemleme eyleminin onu onarılamaz şekilde değiştirdiğini belirtmesidir. Böylece, anahtarı engellemeye çalışan herhangi bir casus, parçacıklardaki değişikliklerle anında tespit edilebilir.

MDI-QKD’yi uzaya taşımak, daha da büyük mesafeleri hesaba katabilecek daha iyi algoritmalar dahil olmak üzere daha fazla problem çözmeyi gerektirecektir. Eğer yaparlarsa, bilinen herhangi bir kod kırma yöntemiyle kırılamayan bir kuantum ağı geliştirmiş olacaklar. Dünyadaki en güvenli uzun mesafeli iletişim ağı olacaktır.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...