Snapchat : iOS 14 Gizlilik Özelliği İşletmeler için Risk Oluşturuyor

by Ayse Genc
snapchat

Snapchat, Apple’ın gizlilik değişikliklerinin reklam işine zarar verebileceği konusunda uyarılarda bulundu. Uygulama bazı reklam verenlerin ABD Kongre Binası’ndaki ölümcül ayaklanmanın ardından ocak ayının ilk iki haftasında kampanyaları duraklattığını da belirtti.

Apple ilk çeyrekte, kullanıcıların veri toplayan uygulamaları etkinleştirmesini gerektiren yeni bir gizlilik özelliği yayınlamayı planlıyor. Ayrıca, kullanıcıların sahip oldukları verilerin üzerinde daha fazla kontrol sağlamak için mobil işletim sisteminde değişiklikler yaptığını söyledi. Facebook dahil diğer sosyal ağlar, değişikliklerin reklam verenlerin müşterilere hedeflenen reklamlara ulaşma yeteneğini etkileyeceği endişesini dile getirdi. Facebook, Apple’ın yapacağı değişikliklerin “gizlilikle değil kârla” ilgili olduğunu söyledi. Çünkü uygulamalar daha çok uygulama içi satın alımlara yönelirse akıllı telefon üreticilerinden daha fazla kar elde edecek. Öte yandan Snap, Apple’ın yaklaşan değişiklikleri için desteğini dile getirdi. Snap CEO’su Evan Spiegel; ” Apple’ın bildirdiği bazı politika değişiklikleri söz konusu olduğunda, biz onları gerçekten dürüst insanlar olarak nitelendiriyoruz. Onların kendi müşterileri için doğru kararlar verdiklerini gördüğümüzde mutlu oluyoruz” dedi.

Snapchat

Snap, ilk çeyrekteki gelirinin 720 milyon ila 740 milyon dolar arasında olacağını tahmin ediyor, bu da 704,57 milyon dolarlık önceki beklentilerin üzerinde seyretmiş oluyor. Bununla birlikte şirket, 19.26 milyon dolarlık kar analistlerinin beklediğinden daha kötü, düzenlenmiş FAVÖK (faiz, vergi ve amortisman öncesi kazanç) açısından 50 milyon ila 70 milyon dolar arasında kaybedeceğini tahmin ediyor. Tahminlere ilişkin endişe, Snap’in hisselerini mesai sonrasında düştü. Bir noktada, hisseler %10’dan fazla düşerek hisse başına 52,20 dolara düştü. Gelecekteki performansla ilgili endişeler, Snap’in güçlü dördüncü çeyrek sonuçlarını gölgede bıraktı. Snap, Ekim-Aralık çeyreğinde yapılan araştırmada 911 milyon dolar ile beklediğinden daha iyi bir gelir elde etti.

Snapchat, iOS 14 Gizlilik Özelliğinin İşini Aksatabileceğini Kabul Ediyor

Şirket, dördüncü çeyrekte hisse başına 8 sent kaybetti. Bu tahmin edilen hisse başına 7 sentlik kayıptan biraz daha kötü sonuç meydana geldi. Şirket, belirli harcamalar haricinde hisse başına 7 sent beklentisini aşarak hisse başına 9 sent kazandı. Snap, geçen yılın aynı dönemine göre % 22 artışla birlikte günlük 265 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

İlkbaharın başlarında piyasaya sürülecek olan iOS 14, iPadOS 14 ve tvOS 14’ün sonraki sürümlerinden başlayarak, Apple’ın Uygulama İzleme Şeffaflığı gizlilik önlemi, tüm uygulamaların diğer uygulamalar ve web sitelerindeki etkinliklerini izlemek için kullanıcının iznini istemesini gerektirecek.İzin verilmesi geliştiricilerin, hedeflenen reklamcılık nedeniyle veya kampanyalarının ne kadar etkili olduğunu ölçmek için kullanıcının cihazındaki Reklamverenler için Tanımlayıcı (IDFA) olarak bilinen rastgele reklam tanımlayıcıya erişmesine olanak tanıyor.

Ancak analistlerle yapılan görüşme sırasında Snap Baş İşletme Sorumlusu Jeremi Gorman, Snap’in Apple’ın kullanıcıların gizliliğini koruma felsefesini paylaştığını söyleyerek farklı bir tavır takındığı bildirildi.”Apple’a hayranlık duyuyoruz ve müşteriler için doğru şeyi yapmaya çalıştıklarına inanıyoruz,” diyen Gorman, Snap’in reklamverenlere iOS değişiklikleri boyunca yol göstermeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.Snap, kullanıcı büyümesinin ve gelirin analistlerin dördüncü çeyrek tahminlerini geride bıraktığını açıkladı. SnapChat, günlük aktif kullanıcı sayısındaki % 55 büyüme ile ABD ve Avrupa dışında en büyük kazancı elde etti. Reuters’ın bildirdiğine göre, esas olarak reklam satışlarından elde edilen gelir, Wall Street’in 857,4 milyon dolarlık konsensüs tahminini kolayca aşarak %62 artarak 911 milyon dolara yükseldi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...