Facebook, Apple’ın Gizlilik Değişikliğine Karşı Çıkıyor

by Ayse Genc
Facebook

Facebook, şirketin reklam hedeflemesinin 2021’in ilk çeyreğinde Apple’ın yaklaşan gizlilik değişikliklerinden etkilenmesini beklediğini söyledi. Facebook korona virüs salgını nedeniyle kazancını arttırdı. Ancak Apple İOS değişikliklerinin işletmeye zarar verebileceği konusunda bilgi verdi. Sosyal ağ, İOS’da mobil işletim sisteminde yapılacak gizlilik değişikliklerinin reklama ağırlık vereceğini söyledi. Facebook, reklam veren iş insanlarına pandemi nedeniyle evde kalan kitle nedeniyle ilgi çekici hale geldi. Facebook dördüncü çeyrekte, işletmelerin evde kalan müşterileri çekmek için sosyal ağlara yöneldiğini ve gelirin %13 arttığını açıkladı.

“İşletmeler Ekonomik Fırsatlar Yaratmak için Hizmetlerimize Güveniyor.”

Facebook CEO’su ve kurucu ortağı Mark Zuckerberg, çarşamba günü analistlerle yaptığı görüşmede, “COVID çoğumuzu ayrı ve evde tutmaya devam ederken, insanlar ve işletmeler iletişimde kalmak ve ekonomik fırsatlar yaratmak için hizmetlerimize güvenmeye devam etti” dedi.

Bu arada Facebook, kullanıcıların Haber Kaynakları’nda gördükleri siyasi içerik miktarını azaltmaya çalışıyor. Çünkü kullanıcılar sosyal ağda siyasi içerik görmek istemiyorlar. Zuckerberg, sosyal ağın ayrıca “uzun vadede” kullanıcılara sivil ve siyasi grupları önermeyi bırakmayı ve bunu ABD dışındaki diğer ülkelerde de uygulamayı planladığını söyledi. Bu konu hakkında “Bunu dikkatli bir şekilde uygulamamız gerekecek çünkü ifade özgürlüğüne derin bir bağlılığımız var. Bu yüzden insanlar bu konuları tartışmak veya oradaki gruplara katılmak istiyorsa, kesinlikle bunu yapabilmeleri gerektiğine inanıyorum” dedi. 

Facebook Kullanıcıları “Daha İyi Reklam Deneyimi” İçin İzlemeyi Kabul Etmeye Teşvik Ediyor

facebook

Çeyrek boyunca her ay yaklaşık 2,8 milyar kişi Facebook’a giriş yaptı. Geçen yılın aynı dönemine göre %12 artış oldu. Yine de sosyal ağ, ABD ve Kanada’da platforma günlük olarak giriş yapan insan sayısında bir düşüş meydana geldiğini açıkladı. Facebook’un bu bölgede günlük 195 milyon aktif kullanıcısı vardı. Bu, üçüncü çeyrekte sahip olduğu ABD ve Kanadalı kullanıcı sayısından bir milyon daha azdı. Dijital Pazar analisti Debra Aho Williamson, ABD ve Kanadalı kullanıcıların diğer sosyal medya uygulamalarında daha fazla zaman geçirdiğini söyledi.

Facebook’un dördüncü çeyrek geliri, 26,4 milyar dolarlık beklentileri aşarak 28 milyar dolara çıktı. Şirket, Thomson Reuters tarafından anket yapılan hisse başına 3,21 $ ‘dan, hisse başına 3,88 $’a çıkan artışla hisse gelirini arttırmış oldu.

Apple CEO’su Tim Cook aralık ayında tweet attı “Facebook kullanıcıları uygulamalar ve web siteleri arasında daha önce olduğu gibi gezinmeye devam edebilir, iOS 14’teki Uygulama İzleme Şeffaflığı, yalnızca önce sizin izninizi istemelerini gerektirecek.” dedi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...