Apple Car Anlaşması: Apple ve Hyundai

by Ayse Genc
apple car

Kore gazetesi DongA’dan bugün daha önce yayınlanan bir haberin ardından CNBC, Apple ve Hyundai / Kia Motors arasındaki ortaklığı doğruladı. Yeni rapora göre, her iki şirket de uzun süredir söylentilere konu olan “Apple Car” ın üretimi için büyük bir anlaşmayı sonuçlandırmaya yakın.

Hyundai Motor, geçtiğimiz ay şirketin Apple ile görüştüğünü doğruladı. Ancak bunun arkasındaki nedenleri açıklamadı. O sırada söylentiler, Hyundai’nin sahibi olduğu Kia Motors’un Apple’ın ilk Apple Car’ı üretmesine yardımcı olacağını öne sürdü.

CNBC’den gelen yeni bir rapor, Apple Car’ın Georgia, West Point’teki bir Kia tesisinde üretileceğini söylüyor. Bir Kore gazetesine göre Apple ve Hyundai, yaklaşık 3.6 milyar dolar değerinde olabilecek bir anlaşma imzalamaya yakın. Söylentiler doğruysa, Apple’ın ilk elektrikli aracının üretimine 2024 yılında başlanacak. Bununla birlikte, Hyundai Apple’ın Apple Car’ın yapımında birincil ortağı olsa da Cupertino merkezli şirket, kaynaklara göre şirket diğer otomobil üreticileriyle de görüşüyor.

Apple’daki bir ekip tarafından geliştirilen sözde “Apple Car”, geçici olarak 2024’te üretime girmesi planlanıyor. Apple ile Hyundai-Kia arasındaki görüşmelere aşina olan kişiler nihai piyasaya sürülmenin geri çekilebileceğini söylüyor. Buna ek olarak, Apple’ın nihayetinde başka bir otomobil üreticisiyle ayrı olarak veya Hyundai ile çalışmaya ek olarak ortak olmaya karar verebileceğini vurguluyorlar.

“Apple Car ilk Sürümü Şoförlü Olacak Şekilde Tasarlanmayacak”

İlginç bir şekilde rapor, Apple markalı ilk elektrikli aracın tamamen otonom olacağını iddia ediyor. Konuya aşina bir CNBC kaynağı, “Apple Cars’ın bir sürücüye sahip olacak şekilde tasarlanmayacağını” söyledi. Raporun işaret ettiği gibi, sürücüler için üretilmeyen bir otomobil, başlangıçta normal tüketiciler yerine teslimat şirketleri için hedeflenebilir.

Bunlar, sürücüsüz çalışacak şekilde tasarlanmış ve son kilometreye odaklanmış otonom, elektrikli araçlar olacak. ” Bu, Apple arabalarının en azından başlangıçta paket gıda dağıtım operasyonlarına ve robot taksisi içeren firmalara odaklanabileceği anlamına gelebilir. Tamamen otonom bir otomobile sahip olmak, imkansız olmasa da son derece iddialı bir plan gibi görünüyor. Özellikle de 3-4 yıl içinde bir lansman planını düşünürsek.

Apple Car ile ilgili ilk söylentiler 2015 yılına dayanıyor. O zamandan beri Apple, otomobil mühendisleri işe alıyor ve elektrikli otomobil işiyle ilgili yeni şirketler satın alıyor. Bununla birlikte, şirket halka açık yeni bir araba inşa etme planlarını hiç tartışmadı.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...