Elon Musk ve Biden Yönetimi Karşı Karşıya Geldi

by Ayse Genc
Elon Musk

Elon Musk, Biden yönetimine yenilenebilir enerjiye daha hızlı geçişi teşvik etmenin bir yolu olarak bir karbon vergisi koyma önerisinde bulunduğunu söyledi. Ancak fikrin esasen “politik olarak çok zor” olduğu söylendiğini dile getirdi. Musk, perşembe günü yayınlanan yeni bir podcast sırasında Biden yönetimi ile yaptığı konuşmayı anlattı. Beyaz Saray, yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Rogan, Musk’a pille çalışan araçların benimsenmesini artırmak için yeni bir teknolojik atılım gerekip gerekmediğini sormuştu. Musk, fosil yakıtlardan uzaklaşıp yenilenebilir enerjiye geçmek için daha büyük sorunun “çok fazla pilin gerekli olduğu” olduğunu savundu. Musk’ın görüşüne göre, bu değişimi teşvik etmenin en iyi yolu “karbona bir fiyat koymaktır.”

Musk, “Dürüst olmak gerekirse, en büyük tavsiyem sadece bir karbon vergisine sahip olmaktır,” dedi. “Okyanusların ve atmosferin CO2 kapasitesi için ödeme yapmadığımız için, ekonomide fiyatlandırılmamış dışsallık olarak adlandırılan şeye sahibiz. Piyasa, fiyatlandırılmamış bir dışsallığa yanıt veremez. Sadece bir fiyat koyarsak, piyasa mantıklı bir şekilde tepki verecektir. “Musk, tüketicilerin vergiyi ödemesi gerektiğini ve daha düşük gelirli insanlara indirim yapılabileceğini öne sürdü. Musk, SpaceX’in bunu ödeyeceğini söyledi. SpaceX’in şu anda roketlerini yakmak için Teksas’ta doğal gaz kuyuları almaya çalışıyor.

Elon Musk “Seçilme nedeninin en azından yarısı bu. Öyleyse neden bunun için savaşmıyorsun?” dedi

Elon Musk

Elon Musk “Biden yönetimiyle, gelen yönetimle görüştüm ve bu politik olarak çok zor görünüyor dediler. Seçilme nedeninin en azından yarısı bu, öyleyse neden bunun için savaşmıyorsun?” sözleriyle bu görüşe karşı çıktı. Bu, Tesla ve SpaceX CEO’sunun bir karbon vergisi için ilk girişimi değil. Bloomberg’in 2017 raporuna göre Musk’ın Trump yönetimiyle erken toplantılarda bu fikri ortaya attığı ancak “çok az destek aldığı veya hiç destek görmediği” bildirildi.

Musk daha önce bir karbon vergisi için dava açarken fosil yakıt endüstrisine karşı bir “isyan” çağrısında bulundu. Büyük petrol şirketlerini Tesla’ya karşı komplo kurmakla suçladı. Ancak Rogan’ın podcast’inde “petrol ve gaz endüstrisini şeytanlaştırmaktan yana olmadığını”, çünkü içinde çalışan insanları üzeceğini ve aynı zamanda faaliyetlerini tamamen durdurmanın herkesin “temelde açlıktan öleceği” anlamına geleceğini söyledi. “Fosil yakıtları uzun süre yakmamız gerekecek. Soru şu: Sürdürülebilir bir enerji geleceğine ne oranda geçiyoruz? ” dedi.

Biden Karbon Vergisi Taahhüt Etmiyor

“Tüm kariyerini petrol ve doğalgazda geçirmiş insanlar var. Onlar o kariyere yapacakları kadar kötü bir şey gibi gelmediğinde başladılar. Sonra şöyle dediler, “tüm kariyerimi faydalı şeyler yapmak için çok çalışarak geçirdim ve şimdi bana şeytan olduğumu söylüyorsun. Bu onları oldukça üzecek.”  Dürüst olmak gerekirse, petrol ve gaz endüstrisinin yapabileceği en akıllıca şey, ‘karbon vergisi’. Sadece bir karbon vergisi yapacağız ve bu bizi şeytan yapmayacak. “

Biden’ın ana kampanya planlarından biri agresif bir temiz enerji stratejisine verdiği destekti. 2035 yılına kadar elektrik sektöründen karbon kirliliğini ortadan kaldırmayı ve 2050’ye kadar “yüzde 100 temiz enerji ekonomisine” ulaşmayı taahhüt etti. Hatta fosil yakıt sübvansiyonlarının sona erdirilmesi için desteğini dile getirdi. Göreve geldiğinden beri, ABD’yi Paris iklim anlaşmasına yeniden bağladı. Ancak, idareye yakın diğer iş liderlerinin ve iklim krizinin karbon fiyatlandırması olmadan çözülemeyeceğini söyleyen Hazine Bakanı Janet Yellen’ın sözlerine rağmen, bir karbon vergisi taahhüt etmedi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...