Wi-Fi Sorunlarını Düzeltin: Yavaş Bağlantı Sorunları Nasıl Giderilir?

by Ayse Genc
wifi

Zamana duyarlı bir iş yaparken yavaş bir internet hızı gerçekten sinir bozucu olabilir. Yavaş Wi-Fi, özellikle evden okuyor veya çalışıyorsanız çok can sıkıcı olabilir. Neyse ki yavaş Wi-Fi, çözebileceğiniz bir sorundur. Çoğu durumda yavaş Wi-Fi birkaç kolay adımda düzeltilebilir. Wi-Fi bağlantı sorunlarını çözmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnternet Hızınız Yavaş mı?

Yavaş internet hızıyla mücadele ettiğiniz sonucuna varmadan önce, internet planınızın ilan edilen hızının aldığınız internet hızıyla eşleştiğinden emin olun. Bunu yapmak için, speedtest.net veya fast.com gibi internet hızını ölçmenizi sağlayan herhangi bir web sitesini ziyaret edin. Hız sonuçları ISS’niz (İnternet Servis Sağlayıcısı) tarafından sağlanan söylenen hız ile eşleşirse, bağlantınızın kesinlikle iyi olduğunu bilmelisiniz. İşleri hızlandırmak için her zaman daha hızlı internet hızları sunan yükseltilmiş bir plana geçebilirsiniz.

Wi-Fi Sorunlarını Gidermek için Yönlendiriciyi Yeniden Başlatın

Bazen Wi-Fi yönlendiricinizle yapmanız gereken tek şey, Wi-Fi bağlantı sorunlarını çözmek için hızlı bir yeniden başlatmadır. Wi-Fi yönlendiricinizi kapatın ve birkaç saniye sonra açın. Ardından hala yavaş olup olmadığını kontrol edin. Bu Wi-Fi sorunlarını çözmezse bilgisayarınızı, telefonunuzu veya diğer cihazları yeniden başlatmayı deneyin. Bazen düşük internet hızının nedeni İnternet bağlantısı değil, cihazlarınızdan biri olabilir.

Yönlendiricinin Doğru Konumlandırılması, Yavaş Wi-Fi’yi Düzeltebilir

Yüksek hızlı bir internet bağlantısına ve yeterince iyi bir Wi-Fi yönlendiricisine sahip olmasına rağmen hala daha yavaş internet hızıyla karşılaşıyorsanız sorun, yönlendiricinizin konumlandırılmasında olabilir. Yönlendiricinin her zaman gardırop gibi daha yüksek bir yere yerleştirilmesi önerilir. Ayrıca, hangi alanın en iyi sinyal gücünü aldığını görmek için Wi-Fi yönlendiriciyi her zaman evinizin veya iş yerinizin farklı noktalarına yerleştirebilirsiniz. Wi-Fi sinyallerinin genellikle duvarlardan ve diğer nesnelerden geçebileceğini, ancak bazı durumlarda daha kalın duvarların veya bazı metallerin sinyalleri engellediğini unutmayın. Bu tür senaryolarda, yönlendiricinizi her zaman mikrodalga fırınlardan veya buzdolaplarından uzak tutmanız ve yukarıda bahsettiğimiz gibi yönlendiriciyi bir yükseklikte ve en uygun noktaya konumlandırmanız önerilir.

Yönlendiricinin Antenlerini Ayarlayın

Wi-Fi

Antenleri bir Wi-Fi yönlendiricisine doğrudan yerleştirmek, Wi-Fi sinyallerini tek bir yönde yeniden yönlendirir. Bu nedenle antenleri her zaman farklı yönlere çevirmelisiniz. Örneğin, birçok Wi-Fi yönlendiricisi iki veya üç antenle birlikte gelir. Böyle bir senaryoda, Wi-Fi sinyallerinin daha geniş bir alanı kapsayabilmesi için antenleri dikey ve yatay yönlere çevirdiğinizden emin olun.

Güçlü Bir Güvenlik Standardı Kullanın

Wi-Fi’nizin güvenliği yeterince güçlü değilse, şifreye erişmek kolay olabilir. Komşunuz internetinize ortak oluyor olabilir ve bu yüzden yavaş Wi-Fi bağlantınız olabilir. Bu nedenle, yönlendiricinizde her zaman WPA2 güvenlik protokolü kullanmanız önerilir. Bunu yönlendiricinizin ayarlarından değiştirebilirsiniz. Bir WPA2 şifresi ayarlamak için, yönlendiricinizin IP adresini telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki herhangi bir tarayıcıya girerek Wi-Fi ayarlarınıza erişin. Yönlendiricinizin IP adresini yönlendiricinin arkasında bulabilirsiniz. Ayrıca telefonunuzda veya bilgisayarınızda Wi-Fi ağ ayarlarına erişerek de arayabilirsiniz.

Wi-Fi

Tek Bağlantıda Birden Çok Kullanıcı Durumu

Evinizde veya iş yerinizde birden fazla kullanıcı tarafından paylaşılan yüksek hızlı bir internet bağlantınız olabilir. Bir Wi-Fi yönlendiricisini birden fazla kişi kullandığında internet hızı yavaşlamazken, mevcut bant genişliğiniz tehlikeye girer. Bunun anlamı, çocuğunuz PlayStation Network’ten en son oyunu indirirken, eşiniz en sevdiği filmi veya TV şovunu yayınlarken buluttan dosya indiriyor olabileceğiniz anlamına gelir. Böyle bir senaryoda, her cihaz mevcut bant genişliğinin önemli bir bölümünü kullandığından, hepiniz yavaş Wi-Fi ile karşılaşabilirsiniz.

Bu durumda, akışlardan veya indirmelerden herhangi birini duraklatarak İnternet bağlantısı üzerindeki yükü azaltmayı deneyebilirsiniz. Bu, diğerleri için gelişmiş Wi-Fi hızlarına yol açabilir. Modern yönlendiriciler, tüm cihazlarda eşit bant genişliği sağlayan teknolojiyi destekler.

Wi-Fi Yönlendiricinin Ürün Yazılımını Güncelleyin

Yönlendiriciniz için yazılım güncellemeleri, kararlılığını, performansını ve güvenliğini artırdıkları için çok önemlidir. Bugünlerde mevcut olan yönlendiricilerin çoğu, kendilerini otomatik olarak güncelleme özelliğine sahiptir. Ancak eski bir yönlendiriciniz varsa, yazılım güncellemelerini manuel olarak yüklemeniz gerekebilir. Farklı yönlendiricilerin yazılımı güncellemek için farklı yolları vardır. Daha fazla bilgi edinmek için, yönlendiricinizin Wi-Fi ayarlarına erişmek için telefonunuzdaki veya bilgisayarınızdaki herhangi bir tarayıcıya yönlendiricinizin IP adresini girin.

DNS Sunucusunu Değiştirme

Wi-Fi

Farklı internet planlarından bağımsız olarak her ISS, temelde sunucuların IP adreslerinin youtube.com veya facebook.com gibi alan adlarına çevrilmesine yardımcı olan bir DNS (alan adı sistemi) kullanır. Çoğunlukla, internet servis sağlayıcıları tarafından sağlanan varsayılan DNS sunucusu yavaş ve güvenilmezdir. Bu nedenle, DNS sunucunuzu değiştirmek size rahat bir nefes aldırabilir, internet hızınızda ve performansınızda çok ihtiyaç duyulan bir kazanç sağlayabilir.

Cihazınızın Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Wi-Fi yönlendiricinizi sıfırlamak sorununuzu çözmezse, muhtemelen cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlamayı düşünmelisiniz. Cihazınızın ağ ayarlarını sıfırlayarak, temelde bunları varsayılana ayarlamış olursunuz. Oradan, Wi-Fi’nizi tüm cihazlarınızda yeniden yapılandırabilir ve bunun sorununuzu çözüp çözmediğini kontrol edebilirsiniz. Adımlar her cihaz için değişir. İnterneti kullanmak için WiFi şifrenizi yeniden girmeniz gerekecektir.

Yeni Bir Yönlendirici Satın Alın

Yüksek hızlı bir internet planı almak, yüksek internet hızları elde etme arayışını çözmez. Bunun yerine yönlendiricinizin de oynayacağı büyük bir rol vardır. Gördüğünüz gibi, yüksek hızlı bir internet planı alabilirsiniz. Ancak WiFi yönlendiriciniz eskiyse veya yeni WiFi standartlarına uymuyorsa bundan en iyi şekilde yararlanamazsınız.

Internet Servis Sağlayıcınıza Şikâyette Bulunun

Wi-Fi

Yukarıda belirtilen yöntemlerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, muhtemelen ISS’nize başvurmalı ve profesyonellerin sorunu çözmesine izin vermelisiniz. Bazen işleri kendi başınıza düzeltmeye çalışmaktansa basitçe bir şikâyette bulunmak her zaman daha iyidir. ISS’nizin müşteri hizmetleri konusunda iyi bir sicili varsa, sorununuz en kısa sürede çözülebilir.

İSS’nizi değiştirin

Mevcut servis sağlayıcınız bölgenizdeki ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsa ve hala sürekli olarak düşük internet hızlarıyla uğraşıyorsanız, son çare daha iyi bir bağlantı aramak ve bunu değiştirmek olacaktır. Böyle bir senaryoda, biraz araştırma yapmak ve bulunduğunuz yerde hangi bağlantının en iyi fiyat-performans oranını sağladığını bulmak her zaman daha iyidir. Komşularınızla da konuşmak ve hangi bağlantıyı kullandıklarını ve onlara ne kadar iyi hizmet ettiğini görmek de faydalı olacaktır.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...