Tesla 1,5 Milyar Dolarlık Bitcoin Satın Aldı

by Ayse Genc
tesla

Tesla, pazartesi günü 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını duyurdu. Şirket, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı bir dosyada, “nakit gelirimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek ve daha fazla esneklik” için Bitcoin satın aldığını söyledi. Tesla ayrıca, “geçerli yasalara tabi ve başlangıçta sınırlı olarak” ürünleri karşılığında Bitcoin ödemeleri kabul etmeye başlayacağını söyledi. Bu, Tesla’yı bunu yapan ilk büyük otomobil üreticisi yapacak. Ödemeler için Bitcoin i kabul etmeye başladığında bu Tesla’ya1.5 milyar dolarlık kripto para biriminde likidite verecek.

Tesla’nın Bitcoin ‘e geçişi, yatırımdaki nakitinin önemli bir yüzdesinin yatırımı temsil ediyor. En son dosyalarına göre, şirketin 2020 sonunda elinde 19 milyar dolardan fazla nakit ve benzeri yatırımı bulunuyor. Hareketler, CEO Elon Musk’ın, daha fazla insanı dijital para birimlerini satın almaya teşvik eden olumlu mesajlar yayınlayarak Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto para birimlerinin fiyatlarını artırdığı için Twitter’daki son davranışları hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

Tesla ‘nın #Bitcoin Hastag’i ile %20’lik Artış

İki hafta önce, milyarder Tesla’nın sahibi olduğu Twitter biyografisine #Bitcoin hashtagini ekledi. Bu kısaca kripto para biriminin fiyatını %20’ye kadar artırmaya yardımcı olan bir hareket. İki gün sonra, sosyal medya sohbet sitesi Clubhouse’da şunları söyledi: “Bu noktada, Bitcoin ‘in iyi bir şey olduğunu düşünüyorum ve ben bir Bitcoin destekçisiyim.” Tesla’nın duyurusunu takiben pazartesi günü Bitcoin fiyatları yeni zirvelere yükseldi. En az 44.200 dolara ulaştı. Tesla hisseleri pazartesi sabahı %2’den fazla arttı. SEC dosyalamasında Tesla, yatırımcıları Bitcoin fiyatının dalgalanması konusunda uyardı.

Musk, geçmişte pazar hareketleri içeren tweetleri nedeniyle başını belaya soktu. Ancak bunun kripto para birimleri hakkındaki tweetleri için nasıl geçerli olacağı henüz belirsiz. En önemlisi Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, hisse başına 420 dolar üzerinden özel şirket alma konusunda attığı tweetler için 2018 yılında Elon Musk’ı dolandırıcılıkla suçlamıştı. Musk nihayetinde Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile anlaştı.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...