Clubhouse Hakkında Bilmek İstedikleriniz

by Ayse Genc
clubhouse

Clubhouse, Silikon Vadisi’nin ve ötesinin dikkatini ve parasını çeken bir sesli sohbet uygulamasıdır. Bu, bir salgının ortasında ve fiziksel yakınlığın olmadığı bir zamanda, teknolojinin insanları bir araya getirmesinin en son yolu. Clubhouse, dünyanın dört bir yanından insanlarla ortak ilgi alanları hakkında sohbet etmenize olanak tanıyan bir ses uygulaması.

Clubhouse Nedir ve Nasıl Çalışır?

Clubhouse

Clubhouse, Mart 2020’de Paul Davison ve Rohan Seth tarafından oluşturulan ses tabanlı bir sosyal ağdır. Uygulamanın içinde, belirli bir konuyla ilgili bir sohbeti dinlemek veya katılmak için girebileceğiniz sanal odalar var. Kendiniz de belirli bir konuda oda oluşturabilirsiniz.

Clubhouse’un ana sayfasında (The Hallway), o anda canlı olan tüm odalar arasında gezinebilir ve ilginizi çekebilecek herhangi bir odaya katılabilirsiniz. İçeri girdikten sonra, odadaki bir moderatör “sahnede” olmanıza ve konuşmanıza izin verebilir. Ayrıca, uygulamanın “ilgi alanına dayalı gruplar” olarak tanımladığı Clubhouse içinde Kulüpler oluşturabilir ve bunlara katılabilirsiniz. Kulüpler, kulüp içinde başlangıç ​​odaları gibi şeyler yapabilir ve etkinliklere ev sahipliği yapabilir. Uygulamada ilginç bir şey görürseniz, bir hatırlatma bildirimi ayarlayabilirsiniz.

Clubhouse

Nasıl Davetiye Alırım?

Clubhouse hala beta sürümündedir. Bu yüzden onu indirip hemen kullanamazsınız. Katılmak için halihazırda uygulamada olan birinden davet almanız gerekir. Yine de uygulamayı indirerek (şu anda yalnızca iOS için kullanılabilir) ve telefon numaranızı göndererek bekleme listesine girebilirsiniz.

Konuşmalı mıyım Yoksa Pusuda Bekleyebilir miyim?

Konuşma zorunluluğunuz yok. Ancak oda boyutunu hatırlamak önemlidir. Bazı odalar seyircilerin içinde birkaç bin kişiyi çekebilir. Kesinlikle orada gizlenebilirsin. Ama belki beş kişiyle bir odada olursanız, bir şey söylemiyorsanız biraz garip olabilir. Eğer konuşmak istemiyorsanız önce odada kaç kişi olduğunu kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Clubhouse Taciz ve Şüpheli İçerik Konusunda Ne Yapıyor?

Uygulamanın politikası açısından, şiddet ve zarar tehditleri, ayrımcılık, zorbalık, taciz ve yanlış bilgilerin yayılması Clubhouse’un topluluk kurallarına aykırıdır. Uygulamada, bir kullanıcıyı engelleyebilir ve ayrıca olayları bildirebilirsiniz.

Olayları bildirmenin iki yolu vardır. İlk olarak bunu gerçek zamanlı olarak yapabilirsiniz. Bir oda canlıyken, Clubhouse geçici bir kayıt oluşturur. Bu, rapor edilirse olaya bakmak için kullanılabilir. Ancak oda canlıyken hiçbir şey bildirilmezse ses silinir. Yine de olaydan sonra bir olayı bildirebilirsiniz, ancak oda artık canlı değilse herhangi bir ses bulunmayacaktır.

Odaları yolda tutma sorumluluğunun bir kısmı da odanın moderatörlerine düşüyor. Bir moderatör kimin konuşacağını kontrol edebilir ve sohbeti yönlendirebilir. Uygulamanın topluluk kuralları, bir moderatörün “pozitif, dengeleyici bir güç” olabileceğini öne sürüyor.

Clubhouse Neden Popüler?

Clubhouse’un bu kadar talep görmesine katkıda bulunan birkaç faktör var. En önemlisi, salgın nedeniyle, insanlarla bir odada fiziksel olarak toplanmanın cesaretinin kırılması. Bir odaya katılmak ve diğer insanların konuştuğunu duymak, bu zamanlarda özel bir çekiciliğe sahip olabiliyor.

Uygulamada Kimler Var?

Clubhouse’un popülaritenin bir parçası oldu. Elon Musk, Mark Zuckerberg ve diğerleri gibi Silikon Vadisi seçkinleri gibi önemli isimleri çekmiş durumda. Clubhouse safları arasında Oprah, Twitter CEO’su Jack Dorsey, aktör Terry Crews, CBS This Morning, Gayle King ve Mark Cuban, Marc Andreesen ve Reddit kurucusu Alexis Ohanian gibi risk sermayedarları da var.

İnsanlar Ne Hakkında Konuşuyor?

Startup’ınızı tanıtma tavsiyesinden müzik endüstrisi ve emlak üzerine panellere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Etkileyici pazarlamaya, Dogecoin’e, TikTok’unuzdan para kazanmaya, aşk ve ilişkilere ayrılmış odalar var. Bazen insanlar sadece “iyi hisler” için ve insanların içeri girip takılmaları için odalar yaratırlar.

Clubhouse Betadan Ne Zaman Çıkacak?

Clubhouse’un ne zaman beta sürümünden çıkıp herkese açık olacağı konusunda bir zaman çizelgesi yok. Clubhouse yeni kullanıcı kılavuzu şunu sunuyor: “Kısa yanıt umarız yakında!”

Clubhouse

Clubhouse’un Çin’de Yasaklandığı Bildirildi

Özel ses tabanlı uygulamada Çin-Tayvan ilişkileri ve Uygur soykırımı hakkında tartışmalar başladıktan sonra Çin’de yasaklandığı bildirildi. The New York Times ve The Guardian gibi gazetelerin pazartesi günü bildirdiğine göre, anakara Çin’deki kullanıcıların artık uygulamaya erişemediği bildirildi.

Bloomberg’in bildirdiğine göre yasağın, Çince konuşan kullanıcıların Çin-Tayvan ilişkileri ve Çin hükümetinin Uygur Müslümanlarına yönelik soykırımı gibi konuları tartışmaya başlamasından sonra geldiği bildirildi. Bu, Çin’de bir sosyal ağ uygulamasının ilk kez yasaklanması değil. Clubhouse Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaları içeren bir listeye katılmış oldu.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...