Google Avustralya’da Sürpriz Bir Adım Attı

by Ayse Genc
Google

Google, News Corp. ile reklam geliri paylaşımını ve bir abonelik platformunun geliştirilmesini içeren üç yıllık bir anlaşma yaptı. Google, Rupert Murdoch’s News Corp.’a, yayıncılar ve büyük teknoloji şirketleri arasındaki değişen dinamiğin en son işareti olan ABD, Birleşik Krallık ve Avustralya’daki kullanımı için ödeme yapmaya başlayacak. Çarşamba günü açıklanan üç yıllık multimilyon dolarlık anlaşma arama devinin, News Corp. da dahil olmak üzere ülkedeki yayıncılara materyallerini kullanmaları için tazminat ödemeyi reddetmesi üzerine Google ile Avustralya arasında aylarca süren bir açmazın ardından geldi.

Google

Anlaşma, Avustralya’da önerilen mevzuatın, teknoloji platformunun ülkedeki gelecekteki operasyonlarını tehlikeye atma tehdidi oluşturması nedeniyle geldi. Avustralya’da önerilen yasalar teknoloji platformunun ülkedeki gelecekteki operasyonlarını tehlikeye atma tehdidinde bulunduğu için Google, News Corp. ile bir anlaşma yaptı.

Çarşamba günü açıklanan üç yıllık anlaşma kapsamında;The Wall Street Journal ve New York Post gibi ABD, İngiltere ve Avustralya’daki News Corp. markaları Google News Showcase’de yer alacak. Bir basın açıklamasına göre, şirketler bir reklam geliri paylaşım anlaşması imzalayacak. Anlaşmaya göre bir abonelik platformu geliştirecek ve YouTube anlaşmanın bir parçası olarak video haberciliğine yatırım yapacak.

Google Yeni Mevzuatın Yasalaşması Halinde Ülkeden Çekilmekle Tehdit Etmişti

Yeni mevzuatla Avustralya hükümeti, Google ve Facebook gibi çevrimiçi platformların, içeriklerini görüntülemek ve bunlara bağlantı vermek için haber kuruluşlarına ödeme yapmasını şart koşmaya çalışıyor. Google ve Facebook, teklife şiddetle karşı çıktı. Google, yasalaşması halinde hizmetini ülkeden çekmekle tehdit etti. Facebook, Avustralya’daki kullanıcıların haber içeriğini paylaşmasını engellemek zorunda kalacağını söyledi. Yasayı destekleyen Avustralyalı yetkililer, en sert tehditleri büyük ölçüde reddetti. Kendi arama motoruna sahip olan Microsoft, geçtiğimiz günlerde mevzuatı desteklediğini ve tabi olduğu görülmesi halinde kurallara göre yaşamak isteyeceğini söyledi.

Google

Google’ın küresel iş ortaklıkları başkanı Don Harrison yaptığı açıklamada; “News Corp ile bugünkü anlaşma News Showcase, YouTube, Web Stories, Audio ve reklam teknolojimiz gibi çok çeşitli ürünlerimizi kapsıyor” dedi. “News Showcase’in şu anda dünya çapında 500’den fazla yayınla ortaklığı var. Bu ürünün her yerdeki haber ortaklarımıza ve okuyucularımıza getirebileceği değeri gösteriyor. Yakında daha fazla ortaklığı duyurmayı umuyoruz. ” dedi. News Corp. CEO’su Robert Thomson, “gazeteciliğe yönelik düşünceli bağlılığı” nedeniyle Google’a övgüde bulundu. Tticaret şartlarının sadece News Corp için değil, her yayıncı için değişmesinden memnun olduğunu” söyledi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...