Facebook Hedeflerini Gerçekleştirme Yolunda İlerliyor

by Ayse Genc
facebook

Şirket, insanları yeni genişleyen İklim Bilimi Bilgi Merkezi’ne yönlendirerek, iklim değişikliğiyle ilgili yayınlara etiket eklemeyi test etmeye başlıyor. Facebook, İklim Bilimi Bilgi Merkezi’nin erişim ve yetkisini genişleterek, iklim değişikliği hakkındaki yanlış bilgilerle mücadele çabalarını genişletiyor. Şirket yaptığı açıklamada, Merkez’in artık 12 yeni ülkede Facebook kullanıcılarına sunulacağını söyledi. Ülkeler Belçika, Brezilya, Kanada, Hindistan, Endonezya, İrlanda, Meksika, Hollanda, Nijerya, İspanya, Güney Afrika ve Tayvan.

Facebook ilk olarak Eylül 2020’de Fransa, Almanya, Birleşik Krallık ve ABD için İklim Bilimi Bilgi Merkezi’ni başlattı. Facebook kullanıcılarını dünyanın önde gelen iklim organizasyonlarının gerçek kaynaklarına bağlamak için ayrı ve özel bir alan olarak hizmet verecek şekilde tasarlandı. Bunlar Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, Birleşmiş Milletler Çevre Programı, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, Met Ofisi ve yaklaşık 200 diğer ortak.

Protestocu grup Facebook ve Google’ı iklim platformlarından kar etmelerine izin vermemeye çağırdı.

George Mason Üniversitesi, İklim Değişikliği İletişimi Yale Programı ve Cambridge Üniversitesi’nden uzmanların yardımıyla ortak iklim değişikliği mitlerini çürütmeye odaklanan yeni bir bölüm şimdi merkeze ekleniyor. Uzmanlar, doğal döngülerde sıcaklıkların nasıl yükselip düştüğü, karbondioksitin gezegeni nasıl yeşillendirdiği gibi iklimle ilgili yaygın yanlışları gidermek için bilgiler sağladılar. Yale İklim Değişikliği İletişimi Programı’ndan Anthony Leiserowitz, “İklim değişikliği ile ilgili yanlış bilgiler internetten uzun zamandır öncesine dayanıyor. Ancak yeni dijital dünyamızda bu büyük ölçüde arttı.” dedi. Yeni eklemelerin “dünya çapında halkın iklim değişikliği farkındalığını ve anlayışını artırmaya yardımcı olacağını” umduğunu da sözlerine ekledi.

Facebook Hedefi 2030’a Kadar Değer Zincirinde Net Sıfır Emisyon

Facebook, iklim değişikliği ile ilgili yayınlara eklenecek, insanları İklim Bilimi Bilgi Merkezi’ne yönlendirecek Birleşik Krallık ‘ta etiketleri test etmeye başlayacağını söyledi. Facebook, COVID-19 ile ilgili gönderiler de dahil olmak üzere onları yetkili bilgi kaynaklarına yönlendirmek için diğer gönderilere benzer etiketler ekliyor. Bilgi Merkezi’nin henüz mevcut olmadığı ülkelerde, Facebook bunun yerine insanları BM Çevre Programı’na yönlendirmeye başlayacak. Facebook’un küresel sürdürülebilirlik direktörü Edward Palmieri; şirketin Facebook topluluklarının iklim krizi üzerinde bir etki yaratmak için halihazırda yaptıklarını geliştirmeye yardımcı olacak özellikler oluşturmak için özel bir ürün ekibi kurduğunu söyledi. Bu, Facebook’un hedeflediği 2030’a kadar değer zincirinde net sıfır emisyonu kurumsal sürdürülebilirlik programının yanında yer alacak.

Facebook 2030’a kadar değer zincirinde net sıfır emisyonu hedefliyor.

Palmieri, “İklim krizine yardım etmek için daha fazlasını yapmaya kararlıyız” dedi. “Bugün, Facebook’un operasyonlarımızdaki çevresel ayak izini azaltmak için yaptığımız 10 yıldan fazla bir süredir yaptığımız çalışmalara dayanıyor. Şu anda hedeflerimize ulaşma yolunda ilerliyoruz.”

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...