Mars ‘tan Gelen İlk Görüntüler

by Ayse Genc
Mars

NASA’nın Perseverance gezgininin perşembe günü Mars ’a inmesinden bu yana geçen 24 saat içinde bilim adamları ve mühendisler, Dünya’ya gönderdiği her görüntüyü coşkuyla inceliyorlar. Kızıl Gezegende eski yaşamın işaretlerini arama misyonunun hedeflenmesinin üzerinden yıllar geçti. Şimdi, gezginin tehlikeli ve mükemmel inişinin resimleri, keşfetmeyi seçtikleri yer hakkında ilk ipuçlarını veriyor. Önümüzdeki günlerde ve haftalarda, mühendisler, kayaların bileşimini ve çevre tarihini ortaya çıkarabilecek gelişmiş kameraları ve diğer araçları kullanmaya başlayacaklar. Bilim adamlarının yaşamın burada yaşayıp yaşamadığını belirlemesi onlarca yıl değilse bile yıllar alacak.

Bilim adamları, perşembe günü robotu yavaşça yere indirmeden sadece birkaç saniye önce, Perseverance gezgininin roketle çalışan alçalma aşamasından alınan görüntüyle suskun kaldı. Fotoğrafta, Perseverance dört kablodan sarkıyor. Altı tekerleği kayalık yüzeyin ancak 20 fit yukarısında duruyor. Bir elektronik göbek kordonu, görünmeyen bir uzay aracına doğru kıvrılırken ve araç yaklaşırken toz bulutları yukarı doğru kalkıyor.

Mars

Perseverance ‘nin yüzey operasyonları için stratejik görev yöneticisi Pauline Hwang, cuma günü bir haber brifinginde “Netlik ve gerçeklik,” dedi. Dört Mars görevinin emektarı olan Hwang, inişlerden payını aldı. Ancak bu, bir uzay aracının Mars’ın atmosferine girdiği saniye ile yere dokunduğu an arasında meydana gelen “yedi dakikalık dehşet” in bir kısmını kameranın ilk kez yakalamasıydı. Hwang, “Sadece inanılmazdı. Dün gece hepimiz hayranlıkla baktık.” dedi.

NASA cuma günü, Perseverance’in Jezero Krateri’ndeki iniş alanının yukarısına yerleştirilmiş bir uydu olan Mars Keşif Orbiter tarafından çekilen bir görüntüyü de yayınladı. Kızıl Gezegen’in uçsuz bucaksız ıssızlığının üzerinde fırlayan uzay aracının soluk, parlak bulanıklığını gösteriyor. Gezginin mühendislik kameraları tarafından çekilen ilk görüntüler, robotu nispeten düz bir zemine yerleştirilmiş olarak gösteriyor. Giriş, iniş ve uçuş sistemi mühendisi Aaron Stehura cuma günü “Bu resme baktığımda, her şeyden önce büyük bir rahatlama duygusu hissediyorum” dedi. “Ayrıca güvenli görünen bir iniş sitesi görüyorum.”

Perseverance, Mars Yüzeyine Ulaşan Dokuzuncu NASA Uzay Aracı

Mars’a inmek herkesin bildiği gibi zordur; gezegene yapılan tüm görevlerin yaklaşık yarısı başarısız oldu. Perseverance, Kızıl Gezegenin yüzeyine ulaşan dokuzuncu NASA uzay aracıdır. Azmin yolculuğu, NASA tarihindeki diğer gezegenler arası görevlerden daha iyi belgelenecek. Gezginin üzerinde 19 kamera ve ayrıca perşembe günkü giriş, iniş ve inişte yer alan uzay aracının parçalarında dört tane daha var. NASA, önümüzdeki günlerde korkunç iniş sürecinin videosunu yayınlamayı bekliyor.

Mars

Gezginin üzerine takılan mikrofonlar, uzay aracının Kızıl Gezegene varışını kaydedecek ve görevi boyunca sesi yakalayacak şekilde ayarlandı. Stehura cuma günü, mikrofonların iniş sırasında sesi yakalayıp yakalayamadığının henüz net olmadığını söyledi.

Mars

Hwang sebat mekanizmasının iyi durumda olduğunu bildirdi. Mühendisler, Dünya ile iletişim kurmak için kullanacağı yüksek kazançlı anteni kullanmaya başladı. Yakında, geziciye başını kaldırması (direk denir) ve daha güçlü kameralarla çevresini fotoğraflamaya başlaması için komut verecekler.

Gezici bir yazılım güncellemesi ve temiz bir sağlık raporu aldıktan sonra, robotun karnı altından geçen küçük, deneysel helikopter için iniş pisti görevi görebilecek düz bir noktaya gidecek. Mühendisler, Ingenuity adlı helikopteri test etmek için yaklaşık 30 gün harcayacaklar. Bu başka bir gezegende kontrollü, motorlu uçuşta yapılan ilk deney olacak. Ardından, Perseverance en azından önümüzdeki iki yılı, steril tüplerde toplayıp depolayacağı potansiyel fosil içeren kayaları aramak için gezegeni dolaşarak geçirecek. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı, örnek tüpleri almak ve onları son teknoloji laboratuvarlarda çalışılabilecekleri Dünya’ya geri döndürmek için takip görevlerini tasarlamanın ilk aşamalarındalar.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...