Instagram & TikTok Yeme Bozukluğuna Savaş Açtı!

by Ayse Genc
İnstagram

Pazartesi günü Instagram ve TikTok, olumsuz vücut imajı veya yeme bozukluğu olan kullanıcılara destek sunmak için yeni kaynaklar ekledi. Instagram’ın sahibi olan Facebook, daha olumlu içerik ve politikaları daha iyi bilgilendirmek için uzmanlarla çalışmalarını genişlettiğini söyledi. Instagram uygulamasında, olumsuz vücut imajı veya yeme bozuklukları ile ilişkili belirli bir kelime veya ifadeyi ararsanız, arama sonuçlarını sunmak yerine, Instagram’ın herhangi bir yardımı olup olmadığını soran bir mesaj açılır. Mesajda, “Aradığınız kelimelerin bulunduğu gönderiler, genellikle zarar verebilecek ve hatta ölüme yol açabilecek davranışları teşvik eder” diyor. “Zor bir şeyden geçiyorsan, yardım etmek isteriz.” Kullanıcılar, “Destek Alın” etiketli mavi bir düğmeye veya aramalarına devam etmek için Sonuçları Gör’e dokunabilir.

İnstagram ‘da “Destek Al” Seçeneğine Gidebilir ve Yardım Hattı Gönüllüleri ile Görüşebilirsiniz

Açılır mesaj kullanıcılara, bir yeme bozukluğundan kurtulmak istiyorlarsa, potansiyel olarak tetikleyici içeriği görmemek için yardım istemelerine veya bir aramayı yeniden ifade etmelerine neden olabilecek bir düşünme anı verebilir. Destek Al seçeneğini seçerseniz Instagram, bir arkadaşınızla iletişim kurmak gibi birkaç seçenek sunacaktır. Ayrıca bir yardım hattı gönüllüsü ile konuşmayı da seçebilirsiniz. Instagram, bir düzineden fazla yardım hattına bağlantı veriyor. Instagram ayrıca derin nefes almak, kararları 24 saat ertelemek, yürüyüşe çıkmak, su içmek gibi kriz anında yardımcı olacak başka ipuçlarına da sahip.

TikTok benzer özellikler sunuyor. Bu haftadan itibaren, yeme bozuklukları ile ilgili hashtag’ler veya ifadeler ararsanız, TikTok NEDA yardım hattına erişim sağlayacaktır. TikTok, bir blog gönderisinde, uygulamanın ” uzmanlarla birlikte geliştirilen kendi kendine olumsuz konuşmayı nasıl tanımlayacağı, kendi olumlu özelliklerini ve güçlü yanlarını nasıl düşüneceği veya zor durumda olabilecek bir arkadaşı nasıl destekleyeceği konusunda ” ipuçları da sağlayacağını belirtti. TikTok, yeme bozukluklarından etkilenen insanlar için farkındalık yaratmak ve destek sağlamak için bazı hashtag’lerde NEDA’dan gelen girdilerle geliştirilen kalıcı kamu hizmeti duyuruları da sunduğunu söyledi.

Body positivity isometric poster with people standing in red round dressed in swimsuits not hiding features of body vector illustration

Pinterest benzer bir koruma özelliğine sahiptir. Kullanıcılar belirli kelime öbeklerini veya kelimeleri aradığında, uygulama daha fazla kaynak için NEDA’nın web sitesine bir bağlantı sunar. Tumblr’da ayrıca potansiyel olarak tetikleyici veya tehlikeli aramalar için bir açılır mesaj var. Uygulamaların destek bağlantılarını ülkelerin yerel kuruluşları ile entegre edip etmeyeceği henüz bilinmiyor.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...