Avustralya ‘da Tartışmalı Yasa Kabul Edildi

by Ayse Genc
Avustralya

Facebook ve Google’ın Ödeme Yapmasını Gerektiren Yasa

Avustralya hükümeti, Google ve Facebook’un haber kaynaklarıyla içeriklerinin bedelini ödemesini veya tahkimle karşı karşıya kalmasını gerektiren yeni bir yasayı kabul etti. Yeni yasaya öncülük eden Liberal Parti Genel Başkan Yardımcısı Josh Frydenberg, “Bu önemli bir kilometre taşıdır” dedi. “Bu mevzuat, oyun sahasını düzene sokmaya ve Avustralya haber medya işletmelerinin orijinal içerik oluşturmaları için ödeme yapmalarına yardımcı olacak.” Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC), yasanın “Avustralya haber medya işletmeleri ile Google ve Facebook arasındaki önemli bir pazarlık gücü dengesizliğini” ele alacağını söylüyor.

Facebook
Facebook

Yeni yasa, iki teknoloji devi arasında şiddetli bir muhalefet gördü. İkisi arasında en çok ses çıkaran Facebook, kullanıcıların ve yayıncıların ana sosyal ağında haber içeriğini paylaşmalarını geçici olarak engellemişti. Ancak Avustralya hükümeti önerilen yasada bir dizi değişiklik yapmayı kabul ettikten Facebook sonra rarahatladı. Google ayrıca, başlangıçta yasanın yürürlüğe girmesi durumunda arama motorunu ülkeden çekmesi gerekeceğini öne sürdü. Ancak daha sonra planlarından geri adım attı. Bunun yerine Google, haber içeriği için ödeme yapmak üzere medya kuruluşlarıyla anlaşmalar yapmayı seçti. Bunlar arasında Rupert Murdoch’s News Corp. ile The Wall Street Journal ve The New York Post gibi yayıncıların içeriğini News Showcase ürününde barındırmak için Google’ın “önemli ödemeler” yapacağını görecek olan üç yıllık büyük bir anlaşma da bulunuyor. The Washington Post’a göre bu anlaşmalar, normal arama sonuçlarında bağlantılı hikayeler için ödeme yapmaktan kaçınmasına izin vermeyi amaçlıyor.

Avustralya

Haber Medyası Pazarlık Yasası, Facebook ve Google’ın haber içeriğine bağlanmak veya bunları kullanmak için müzakere edilmiş bir ücret ödemesini gerektiriyor. Ücretler konusunda bir anlaşmaya varılamazsa zorunlu bir mahkeme süreci içerir. Ayrıca teknoloji şirketlerinden, yaklaşan algoritma değişiklikleri hakkında haber kuruluşlarına önceden bildirimde bulunmaları talep ediliyor. Bu, hem Google hem de Facebook’un kaçınmayı umduğu bir mahkeme tehdididir. Bu, bağımsız bir kuruluşun haber sonuçlarında ve arama sonuçlarında haber içeriğinin değerine karar verdiği bir süreçtir.

Avustralya Yasayı Bir Yıl Sonra Gözden Geçirilecek

Yasa şu anda özellikle Facebook ve Google’ı hedeflemek için tasarlandı. Ancak gelecekte “Avustralya haber işletmeleriyle temel pazarlık gücü dengesizliklerinin ortaya çıktığı” diğer platformlara da genişletilebilir. Bununla birlikte kanunda yapılan değişiklikler hükümetin, bir teknoloji şirketinin haber yayıncılarıyla yaptığı ticari anlaşmaları, resmi olarak kanuna göre bir platform olarak belirlemeden önce dikkate alabileceği anlamına geliyor. Yasa, etkisini değerlendirmek için yürürlüğe girdikten bir yıl sonra gözden geçirilecek.

Avustralya

Google, arama motorunu ülkeden çekme tehdidini geri çekmiş olsa da şirket, arama motorunun bağlantı verdiği web sitelerine ödeme yapma fikrine karşı olduğu için hala yasaya karşı çıkıyor. Ayrıca mahkeme süreciyle ilgili endişelerini de dile getirdi. Geçen yıl bir blog gönderisinde şirket, önerilen belirli tahkim biçiminin öngörülemez olduğunu ve hakemin “Google’ın haber medyasına sağladığı değeri dikkate alması gerekmediği için Google’a karşı önyargılı olduğunu savundu. Hakemin haber kuruluşlarının üretim maliyetlerini de dikkate aldığını, ancak Google’ın maliyetlerini dikkate almadığını söylüyor.

Ancak ACCC, 18 aylık araştırmasının teknoloji devlerinin çevrimiçi reklam gelirlerinden orantısız bir şekilde büyük bir pay aldığını tespit ettikten sonra yasanın gerekli olduğunu savunuyor. The Guardian’ın haberine göre bu, ülke çapında yüzden fazla yerel gazetenin gazetecileri işten çıkarması, matbaayı bırakması veya tamamen kapatmasıyla Avustralya medya endüstrisini sert bir şekilde vurmadan önceydi. Yeni yasayı güçlü bir şekilde destekleyen en az bir teknoloji şirketi çıktı: Microsoft. Avustralya’daki arama motoru pazarının yüzde 5’inden daha azına sahip olan Bing arama motorunun operatörü, yasanın “dijital platformlar ve Avustralya haber işletmeleri arasındaki pazarlık gücü dengesizliğini makul bir şekilde ele almaya çalıştığını” ve bunun olacağını söyleyerek yasayı kamuoyuna destekledi.

Avustralya

Diğer ülkelerin de benzer yasalar getirip getirmediklerine bakılmaksızın, Avustralya’nın haber yasası muhtemelen sınırları dışında bir etki yarattı. Google ile News Corp gibi yayıncılar arasında varılan anlaşma, dünyanın dört bir yanındaki yayınları kapsıyor. Financial Times, bu anlaşmaların değerinin Avustralya yasalarının bir sonucu olarak önemli ölçüde arttığını bildirdi.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...