PDF Düzenleme Programları. PDF Nasıl Düzenlenir?

by Ayse Genc
pdf

Doğru araçlara sahip değilseniz, PDF’leri düzenlemek ciddi bir sıkıntı olabilir. Bir Taşınabilir Belge Dosyasını veya PDF’yi düzenlemeyi denediyseniz, neredeyse kesinlikle bunun bir Microsoft Office belgesini düzenlemekten çok daha fazla sorun olduğunu görmüşsünüzdür. Bunun nedeni, PDF formatının hiçbir zaman düzenlenecek şekilde tasarlanmamasıdır. Adobe, 1992’de PDF piyasaya sürdüğünde tüm fikir, kâğıt üzerindeki belgelerle çalıştığınız gibi ekranda PDF belgeleriyle çalışabilmenizdi. Bir PDF’nin, basılı kopyanın ekrandaki karşılığı olan sanal bir çıktı olması gerekiyordu. Herhangi bir basılı basılı kopya gibi, değiştirilmesi amaçlanmadı.

Kullanıcıların yazım hatalarını düzeltmek, eski ürün logolarını yenileriyle değiştirmek ve hatta PDF’lerindeki yazı tiplerini ve düzenleri değiştirmek istemeleri çok uzun sürmedi. Böylece, üretkenlik yazılımı üreticileri PDF düzenleme araçları sağlamaya başladı. Bununla birlikte, bir PDF’i bir Word belgesiyle aynı kolaylık ve esneklikle düzenleyemezsiniz. Muhtemelen asla yapmayacaksınız. Ancak endişelenmeyin: PDF’leri düzenleyebilirsiniz. Nasıl yapılabileceğini yazımızda bulabilirsiniz.

Bir PDF Dosyasını Düzenleme

En üst düzey PDF editörü olan Adobe Acrobat DC, metin ve görüntüleri düzenlemek için ince ayarlı kontrollere sahip geniş bir arayüz sunar. PDF’niz Acrobat’ın penceresinde açıkken, Araçlar menüsünden PDF’yi Düzenle’yi seçin. Daha sonra her PDF öğesinin (metin veya grafik) etrafında mavi kutular görünür. Metindeki bir hatayı düzeltmek için metin kutusunu tıklamanız ve yazmaya başlamanız yeterlidir. Aşağıda, başlıktaki metni değiştirmek için Acrobat DC’yi kullanma örneği verilmiştir.

pdf

Biçim kenar çubuğu, harf aralığı da dahil olmak üzere tüm biçimlendirme üzerinde size kesin kontrol sağlar. Metni sığacak şekilde uzatmak veya sıkıştırmak için Yatay Ölçekleme alanını kullanabilirsiniz. Ayrıca gerekirse kutuyu yeniden boyutlandırabilirsiniz. Bir görüntü kutusu seçtiğinizde, görüntüyü kırpabilir, yeniden boyutlandırabilir, değiştirebilir ya da ayrı bir görüntü düzenleme uygulamasında düzenleyebilirsiniz. Ücretli bir uygulama olan Adobe Acrobat DC’nin ücretlendirme detayları aşağıdaki gibidir:

pdf

Daha Ucuz PDF Düzenleme

Aynı temel ilkeler, PDFXChange Editor gibi daha bütçe dostu uygulamalarda da geçerlidir. PDF uygulamada açıkken, Giriş araç çubuğunda Düzenle’yi tıklayın, ardından düzenlemek istediğiniz içerik türünü seçin (sayfadaki tüm içerik veya metin, görüntüler veya şekiller). Aşağıda, PDFXChange Editor kullanarak bir PDF’deki görüntüleri değiştirmenin veya değiştirmenin nasıl göründüğüne dair bir örnek verilmiştir.

Metin öğelerini bloklar halinde düzenlemenize izin veren varsayılan bir seçenek olduğuna dikkat edin. Bunu kapatırsanız, uygulama yalnızca birkaç kelimelik blokları değiştirmenize izin verir ve sonunda kelimeler arasında garip görünen boşluklarla karşılaşabilirsiniz. Metni tıklamanız ve değişikliklerinizi yapmanız yeterlidir. Yazı tipi ve paragraf hizalama seçeneklerini içeren bir menüye ulaşmak için sol alttaki dişli simgesinden Özellikler Bölmesi’ni seçebilirsiniz, ancak Acrobat’ın sunduğu ince ayar kontrollerini bulamazsınız. PDF-XChange Editor ücretlendirme detayları:

PDF’lerinizi Biçimlendirme

Hangi PDF düzenleyiciyi kullanırsanız kullanın, bir kelime işlemciyle aynı kullanım kolaylığını beklemeyin. Yaslanmış (tam genişlikte) bir paragrafta bir satırı düzenlediğinizde, metin muhtemelen satırın sonu ile sağ kenar boşluğu arasında boşluk bırakarak sola kayar. Bunu, çizgiye sağ tıklayarak, açılır menüden Paragraf’ı seçerek ve hizalamayı Yasla olarak ayarlayarak düzeltebilirsiniz. Tırnak işareti eklemek de biçimlendirme sorunlarına neden olabilir. PDF editörleri akıllı tırnak işaretlerini (eğimli tipografik tırnak işaretleri) kelime işlemcilerin yaptığı gibi anlamaz. Bu nedenle bunun yerine düz, daktilo tarzı tırnak işaretleri eklerler. Bu nedenle aynı PDF’de veya web veya Word belgesi gibi başka bir kaynaktan gerçek bir tırnak işaretini kopyalayıp yapıştırmanız gerekir.

pdf

PDF-Xchange Editor’da, herhangi bir tam özellikli PDF düzenleme uygulamasında olduğu gibi, metin kutularını yeniden boyutlandırabilir ve metni yeni boyuta uyacak şekilde yeniden akıtabilirsiniz. Ancak metni bir sayfadan diğerine yeniden yönlendiremeyeceğinizi unutmayın. Görüntüler aynı sağ tıklama menüsü aracılığıyla yeniden boyutlandırılabilir veya değiştirilebilirsiniz.

Gelişmiş PDF Düzenleme Özellikleri

Adobe Acrobat DC, en gelişmiş PDF düzenlemeyi sunar. Tüm PDF düzenleyicileri gibi Acrobat, Word ve Excel gibi uygulamalar tarafından oluşturulan PDF’lerle iyi çalışır. Ayrıca, bir PDF’ye metin eklediğinizde veya düzenlediğinizde, bu yazı tipi Windows sisteminize yüklendiğinden, PDF editörleri çevreleyen metnin yazı tipiyle eşleşebilir. Acrobat, başka hiçbir uygulamanın yaklaşamadığı inanılmaz bir başarı sergiliyor. Yüz yıldır var olmayan bir hot metal font kullanan eski bir kitaptan veya dergiden taranmış bir görüntüyü düzenlemek için Acrobat’ı kullanırsanız, Acrobat taranan görüntüdeki metni aynı eski fontu kullanarak düzenlemenize olanak tanır. Bu hile, görüntü üzerinde bir optik karakter tanıma (OCR) işlemi gerçekleştirerek ve bulduğu karakterlerden bir yazı tipi oluşturarak yapar. PDF’deki metni düzenlediğinizde Acrobat, çevresindeki metne uyması için bu yeni oluşturulmuş fontu kullanır.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...