Akıllı Ev Hackerlardan Nasıl Korunur?

by Ayse Genc
akıllı ev

Akıllı ev kolaylık sağlar ancak aynı zamanda güvenlik riskleri de sunar. Bilgisayar korsanlarının akıllı hoparlörünüzün, termostatın, kapı zilinin ve diğer bağlı cihazların kontrolünü ele geçirmesini engellemek için yapabileceklerinizi yazımızda derledik.

Akıllı evler fütüristik bir harikadır. Ancak kameralar gözetlemek için hacklenebilir, akıllı hoparlörlerdeki mikrofonlar lazerlerle manipüle edilebilir ve tüm güvenlik sistemleri akıllı bir fişle tehlikeye atılabilir. Bu olasılar yüzünden akıllı ev cihazlarının avantajlarından tamamen kaçınmaya gerek yok. İşin püf noktası, riskleri anlamak ve mevcut güvenlik özelliklerinden yararlanmaktır. İster eksiksiz bir akıllı mutfak aletleri ağına sahip olun, isterse sadece basit bir sesli asistanınız olsun. Kimsenin eşyalarınızı karıştırmamasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Neye İhtiyacınız Olduğunu Düşünün

Akıllı bir hoparlör, termostat veya görüntülü kapı zili sipariş etmek için acele etmeden önce, rahatlığı güvenlik ve mahremiyetle dengelemek söz konusu olduğunda konfor seviyenizi göz önünde bulundurun. Bir güvenlik kamerası bir çeşit koruma sağlayabilir. Ancak görüntülerin internete yüklenmesi riski de vardır. Alexa gibi bir sesli asistan asla uyumaz, her zaman emrinizi dinler. Bu ürkütücü mü yoksa bir avantaj mı? Akıllı bir evde neye ihtiyacınız olduğunu ve sizin için hangi noktada mahremiyetin kolaylıktan üstün olduğunu öğrenin.

Akıllı Ev Wi-Fi Ağınızı Güvenceye Alın

Kutudan çıkar çıkmaz çoğu yönlendirici “yönetici” gibi genel bir parola kullanır ve güvenli değildir. Bu durum bilgisayar korsanlarının yönlendiricinize bağlı aygıtları bulmasını ve bunlara erişmesini kolaylaştırır. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey, Wi-Fi ağınızı güçlü bir parola ile güvenceye almaktır. Bunu nasıl yapacağınız cihaza göre biraz değişir, ancak temel bilgiler aynıdır. Birçok yönlendirici, bilgisayar korsanlarının kolayca tanımlayabileceği modele özgü bir ad da kullanır. Bu nedenle, yalnızca Wi-Fi ağınızın adı olan (Teknohall_Home gibi) SSID’yi (Hizmet Kümesi Tanımlayıcısı) değiştirmeyi düşünün.

Hesap Şifrelerinizi Yönetin

Artık Wi-Fi ağını güvence altına aldığınıza göre, ona bağlanan ayrı cihazları ve hizmetleri de korumanız gerekir. Birçok akıllı cihaz, bağlı bir mobil uygulama aracılığıyla kontrol edilir ve her biri için bir hesap oluşturmanız gerekir. Her şey için aynı parolayı kullanmak uygundur, ancak bu aslında bir güvenlik sorunudur. Bu hesaplardan biri ihlal edilirse ve şifre ifşa olursa, bilgisayar korsanları artık potansiyel olarak bu şifreyi kullandığınız diğer tüm hesapların anahtarlarına sahip olabilir. Bunun yerine, tahmin edilmesi zor kodlar üretmek için rastgele bir şifre oluşturucu ve bunları sizin için hatırlaması için bir şifre yöneticisi kullanın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Akıllı Ev

Güçlü parolalar önemlidir ancak onu destekleyen hizmetlerde iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirerek bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz. Bu hesaplar daha sonra şifrenizin yanı sıra ikinci bir kimlik doğrulama yöntemi gerektirir. Bu genellikle kısa mesajla gönderilen, kimlik doğrulayıcı uygulaması aracılığıyla oluşturulan altı basamaklı bir koddur. Dolayısıyla, bir bilgisayar korsanı şifrenizi ele geçirse bile, bu altı haneli kod olmadan hesabınıza giriş yapamaz.

Bellenimi (Firmware) Güncelle

Akıllı Ev

Bellenim (firmware) sürücülerin NAND yarı iletken yongalarında depolanan ufak boyutlu bir yazılımdır. Aygıtın çalışması için gerekli yazılım kod ve komutlarını barındırır. Firmware, yönlendiricinize ve diğer Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarınıza güç sağlayan düşük seviyeli yazılımdır. Şirketler, internet üzerinden hata düzeltmeleri ve yeni özellikler sunar ve birçok cihaz Wi-Fi’ye bağlandığında otomatik olarak güncellenir. Akıllı cihazınızı üreticiye kaydettirmek, bu güncellemelerin gadget’larınıza ulaşmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, en son ürünleri ve güvenlik yamalarını almak için proaktif olarak bu “güncelle” düğmesine tıklamanızı gerektiren birçok cihaz vardır. Bu güncellemeleri göz ardı etmeyin; cihazınızı otomatik olarak güncellenecek şekilde yapılandırın veya güncellemeleri düzenli olarak kontrol etmek için bir hatırlatıcı ayarlayın. Bu eski ürün yazılımı sürümlerini çalıştırmak, cihazınızı düzeltilmemiş kusurlardan yararlanmak isteyen bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız bırakabilir.

Akıllı Ev Eski Yönlendiricileri Değiştirin ve Ağı Bölün

Akıllı Ev

Muhtemelen son birkaç yılda akıllı telefonunuzu ve belki de dizüstü bilgisayarınızı güncellediniz. Peki yönlendiriciniz ne olacak? İnternet performansınız henüz düşük değilse, bağlı cihazlarınızın güvenliği neredeyse kesindir. Eskiyen bir yönlendirici, eskiyen güvenlik protokolleri ve bilgisayar korsanları için daha kolay bir erişim noktası anlamına gelir.

Çoğu yönlendirici, konuklar için bu akıllı ev cihazları için de kullanılabilen ikincil bir ağ oluşturmanıza izin verir. Bu, yalnızca gezinme ve akış için bant genişliğini temizlemekle kalmaz, aynı zamanda bağlı cihazlarınızı dizüstü bilgisayarınızda ve telefonlarınızda depolanan daha değerli bilgilerden potansiyel olarak ayırabilir. Saldırıya uğrarsanız, akıllı ev cihazlarınıza bulaşan kötü amaçlı yazılımın, ana ağınızdaki cihazlara sıçrama ve bulaşma olasılığı düşüktür.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...