Gürültü Önleyici Kulaklık Nedir? Aktif Gürültü Engelleme ve Gürültü Yalıtımı

by Ayse Genc
gürültü önleyici kulaklık

Gürültü giderme, istenmeyen sesleri ortadan kaldırır. En iyi gürültü önleyici kulaklık, müziğinizin veya sessizliğin tatlı sesinin keyfini çıkarmanız için çevrenizdeki dünyayı engellemenize izin verir. Kulaklıklar, dünyayı bloke etmek ve en sevdiğiniz müziğin, podcast’in veya sesli kitabın keyfini çıkarmanıza izin vermek için harikadır. Yine de bazen dış dünya kanayabilir ve uçakların, trafiğin ve kalabalığın sesi dinleme deneyiminizi etkileyebilir. Tüm gürültüden kaçınmak istiyorsanız aktif gürültü engelleme (ANC) özellikli kulaklıkları düşünmelisiniz.

Aktif Gürültü Engelleme (ANC) ve Pasif Gürültü Yalıtımı

Çok sayıda kulaklık gürültüyü izole ettiğini veya azalttığını iddia edebilir. Ancak bu, ANC biçiminde uygun gürültü iptali sundukları anlamına gelmez. Bazen pasif gürültü iptali olarak adlandırılan pasif gürültü yalıtımı, temelde kulak tıkaçlarının yaptığı şey için süslü bir terimdir. Basitçe söylemek gerekirse, bir nesne kulağın etrafındaki alanı kapatan bellek köpüğü bulunan kalın bir kulaklık yastığı gibi sesi engellediğinde, pasif olarak (pil gücü olmadan) duyduğunuz ortam gürültüsünü azaltır. Yüksek sesli bir siren çaldığında parmaklarınızı kulağınıza koyduğunuzda, bu bir tür pasif gürültü yalıtımıdır.

Aktif gürültü iptali çok daha karmaşıktır. Bir odadaki çevredeki gürültüyü aktif olarak örnekleyen ve ardından sesi esasen iptal eden ters bir dalga üreten mikrofonlar kullanır. ANC, düşük ve orta menzilli frekansları (neredeyse) ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. ANC devresinin çalışması için pil gücü gereklidir. Neredeyse tüm ANC kulaklıklar, aktif devrelerine ek olarak bir dereceye kadar pasif gürültü yalıtımı kullanır, bunun başlıca nedeni şudur: Gürültü engellemenin daha etkili ses çıkarması için kolay bir yoldur. ANC tipik olarak yüksek seviye frekans sesleri, düşük ve orta frekanslara kıyasla düşürmede o kadar iyi değildir.

Gürültü Önleyici Kulaklık Neler Yapabilir ve Yapamaz?

Daha önce ANC kulaklık kullanmadıysanız, şunu anlamanız gerekir: Gürültü engelleme, çevredeki gürültünün sesini azaltırken, gürültüyü tamamen ortadan kaldırmaz. Tutarsız gürültüyü ortadan kaldırmada özellikle daha az etkilidir. Bu, ANC kulaklıklarını her taktığınızda ses geçirmez bir odaya girmek gibi değil, daha çok, son derece etkili kulak tıkacı kullanmak gibidir.

Fiyatlarına değer olan çoğu ANC kulaklık, bir uçağın veya trenin gürültüsünü oldukça iyi bastırabilir. Aynısı yüksek bir AC ünitesinin veya fanın vızıltısı için de geçerlidir. Ancak bunlar tutarlı, nispeten değişmeyen seslerdir. Devreleri çok fazla değişmeyen düşük ve orta frekanslı sesleri azaltması kolaydır. Ancak müzik, konuşma, köpeklerin havlaması gibi gürültüler ANC’ye biraz sorun çıkaracaktır. En iyi gürültü iptali, bu sesleri bir dereceye kadar ortadan kaldıracaktır, ancak yine de bir kısmını duyacaksınız.

Gürültü Önleme Hiss’i Eklemeli mi?

Bazı ANC, sinyale beyaz gürültü gibi duyulabilir bir tıslama ekler. Devrenin ortadan kaldırmada daha az başarılı olduğu yüksek frekansları maskelemeye hizmet ediyor. ANC, alçak ve orta seviyelerde yükseklerde olduğundan çok daha iyi çalışır. Bu nedenle yüksek frekanslı gürültünün bir kısmının pasif olarak azaltılması çok önemlidir. Tıslama, aldığınız sessizlik hissini artırabilecek başka bir katman ekler. Çok sessiz bir odada ANC’yi etkinleştirdiğinizde tıslama olup olmadığını anlayacaksınız. Oradaysa, tıslama gürültü iptalinin tersi etkisine sahip olacaktır – sessiz odanın kendisinden daha yüksek olacaktır. Çoğu tıslama anlaşmayı bozmaz ve müzik çalarken duyulamaz bile. Ancak genel olarak, gürültü iptali ne kadar iyi olursa o kadar az tıslama olacaktır.

Burada, güçlü ANC kullanırken bazı insanların kulaklarının içinde baskı hissettiğini, bazılarının ise hiçbir şey fark etmediğini de not etmeliyiz. Potansiyel olarak rahatsızlığa neden olabilecek pahalı bir ürüne yatırım yapmadan önce bir mağazada birden fazla kulaklık çifti denemenizi tavsiye ediyoruz.

Kulak Üstü, Kulak İçi ve Kulak Üstü Gürültü Önleme

En etkili ANC tipik olarak kulak üstü kulaklıklarda bulunur. Kulaklıklar, kulak çevresinde bir sızdırmazlık oluşturabilir ve kulaklık yastıkları bir bariyer görevi görür. Bununla birlikte, daha az yaygın olan kulak üstü ANC modelleri, çevredeki birçok gürültüyü ortadan kaldırabilir. Genellikle çok daha rahat kabul edilir. Genellikle daha kompakttır ve saklanması daha kolaydır. Kulak içi ANC de son yıllarda oldukça gelişti. Gürültü Önleyici Kulaklık da kulak içi modeller, pasif izolasyon açısından belki de en büyük avantaja sahiptir. Kulak uçları kulak kanalınızı kapatır, böylece yüksek frekanslar siz ANC’yi açmadan önce aşağı yukarı ortadan kaldırılır.

Gürültü Önleyici Kulaklık: Kablolu ve Kablosuz Gürültü Engelleme

Kablosuz ANC’nin piyasadaki kablolu modellerin yerini alması oldukça olası. Bu büyük ölçüde bir bütün olarak kulaklık endüstrisinin başına gelen şey. Ayrıca, mevcut kablosuz ANC kulaklıklarının çoğunun birlikte verilen bir kabloyla ve genellikle ANC etkinken de kullanılabilir. Öncelikli ise ilgilendiğiniz modelin bu seçeneğe sahip olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Ancak, bazı kablosuz ANC modellerinde dikkat edilmesi gereken bir sorun vardır: ANC etkinleştirildiğinde ses üzerinde işitilebilir bir etkiye sahiptir.  ANC etkinleştirildiğinde son derece farklı bir ses imzasına sahip olan herhangi bir model, temel tasarım eksikliklerine sahiptir.

Gürültü Önleyici Kulaklıklar İçin Ne Kadar Ödemelisiniz?

Gürültü giderme modelleri ucuz değildir. Bir model bir veya iki yıldan daha uzun süredir piyasadaysa, bazı fırsatlar bulabilirsiniz. Ancak kaliteli bir çift kulaklığın 200 dolardan (1500 TL) daha düşük bir fiyata satılması nadirdir. En iyinin en iyisini arıyorsanız, yaklaşık 350 ila 400 dolar (2500-3000 TL) ödemeye hazır olun. Bunun istisnası, 250 dolarlık (1800 TL) Apple AirPods Pro gibi daha düşük fiyatlarla sağlam ANC’ye sahip olabilen kulak içi modellerdir.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...