Apple Watch ‘u Çocuk için Ayarlama Adımları

by Ayse Genc
apple watch

Geçmişte bir iPhone telefonunuz olmasaydı bir Apple Watch kullanamazdınız. Ancak iOS 14 ve watchOS 7’deki Aile Kurulumu ile çocuğunuz veya diğer aile üyeleri için bir Apple Watch ayarlamak oldukça kolaydır. Ebeveyn denetimlerini de etkinleştirebilirsiniz. Nasıl yapabileceğinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Aile Kurulumu aracılığıyla bir aile üyesi, iPhone’u olmayan bir çocuk veya başka bir aile üyesi için Apple Watch ayarlayabilir. Buraya ekleyebileceğiniz aile üyesi sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. Okul çağındaki çocuklar için, bir çocuğun saatini ne kadar süreyle ve ne zaman kullanabileceğine ilişkin sınırlar belirlemek için “Okul Zamanı” adlı bir seçeneği de etkinleştirebilirsiniz. Bu işlemle kurulan herhangi bir Apple Watch, arama yapabilir ve alabilir, mesaj gönderip alabilir ve Sağlık, Aktivite, App Store, Acil SOS, Düşme Algılama ve Gürültü Bildirimleri gibi çeşitli izleme özelliklerini kullanabilir.

İlgili herkes için bir iPhone gerekli olmasa da yine de herkesin karşılaması gereken belirli koşullar vardır. İlk kurulum işlemi için iOS 14 veya daha yenisine sahip bir iPhone 6s veya sonraki bir modeline ihtiyacınız olacak. Her kişinin hücresel özellikli bir Apple Watch Series 4 veya sonraki bir modeline veya hücresel ve watchOS 7 veya sonraki bir sürümüne sahip bir Apple Watch SE’ye ihtiyacı olacaktır. Bir aile üyesi için saati ayarlamak için bir hücresel plan gerekli değildir. Ancak bazı özellikler için gereklidir. Ayrıca Aile Paylaşımı etkinleştirilmiş bir Apple Kimliğine de ihtiyacı vardır.

iOS 14 ve watchOS 7’ye Güncelleyin

İlk olarak, henüz yapmadıysanız iPhone’unuzu iOS 14 veya sonraki bir sürüme güncellemeniz gerekir. Telefonunuzda Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin. Telefonunuz, yazılımınızın güncel olduğunu gösterecek veya sizden en son güncellemeyi indirip yüklemenizi isteyecektir. Ardından, Apple Watch’unuzu watchOS 7 veya sonraki bir sürüme güncellemeniz gerekir. İPhone’unuzda Watch uygulamasını açın ve Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin. İPhone’unuz, saatiniz için en son güncellemeye sahip olduğunuzu gösterecek veya sizden onu indirip yüklemenizi isteyecektir.

Apple Watch ve iPhone Eşleştirme

Apple Watch

Kurmak istediğiniz saati açın ve iPhone’unuzun yanına yerleştirin. Apple Watch’u iPhone’unuzda kurmak için iPhone’unuzu kullanın seçeneğini görene kadar bekleyin. Ardından devam seçeneğine dokunun. Bu mesaj görünmezse, telefonunuzda Watch uygulamasını açın, en üstteki Tüm Saatler bağlantısına ve ardından Saat Ekle bağlantısına dokunun. Bir Aile Üyesi İçin Ayarla’ya dokunun. Sonraki ekranda devam seçeneğine dokunun. Apple Watch’ta dil ve bölge seçeneklerini seçin ve gerekirse Eşleştirmeyi Başlat butonuna dokunun. Kameradan dönen daire yakalanana kadar telefonunuzu saatin üzerinde hareket ettirin. Daha sonra Apple Watch’un eşleştirildiğini belirten bir mesaj almalısınız. Apple Watch’u Kur düğmesine dokunun.

Apple Watch

Apple Watch ‘u Kurun

Ardından Digital Crown’un yönünü ve saatin sol kolda mı yoksa sağ kolda mı olacağını seçimi yapacaksınız. Seçimin ardından devam seçeneğine dokunun ve Şartlar ve Koşulları kabul edin. Metnin boyutunu seçmek için kaydırıcıyı hareket ettirin ve Kalın Metin anahtarını açmak isteyip istemediğinize karar verin. Devam’a dokunun, ardından Parola Oluştur’a dokunun ve saatte bir parola yazın. Ardından, bu saati adına kurduğunuz aile üyesini seçmelisiniz. Burada ayrıca yeni bir aile üyesi eklemeyi de seçebilirsiniz. Sonraki ekranda, aile üyesinin Apple Kimliği parolasıyla giriş yapmasını sağlayın ve ardından İleri’ye dokunun. Aile üyesi halihazırda iPad gibi bir Apple cihazı kullanıyorsa, o cihaza geçici bir doğrulama kodu gönderilir. Devam etmek için bu kodu yazın. Kişi iCloud’u ayarladıysa, yedeklemeler ve şifrelemeyle ilgilenmek için Apple Watch’ta Kuruluma Devam Et başlıklı başka bir ekran açılır.  Kişinin Apple cihazı için kullandığı parolayı girerek saatte kuruluma devam edin. Bu işlem, Apple hesaplarında oturum açacak, kayıtlı tüm parolaları ve iCloud’da depolanan diğer şifreli verileri geri yükleyecektir.

Hücresel Kurulum ekranı, saat bir Wi-Fi ağına bağlı değilse, kullanıcının yine de arama yapıp alabileceğini ve Siri, Mesajlar ve Posta gibi uygulamalar için hücresel verileri kullanabileceğini açıklar. Hücresel kurulumu atlamak için Şimdi Değil’e dokunun. Aksi takdirde, Hücresel Kurulum’a dokunun. Kişinin operatörüyle hücresel hesabında oturum açın. Ardından, yerel ağınızın Wi-Fi şifresini saatle paylaşmak için Paylaş düğmesine dokunun. Daha sonra konum hizmetlerini etkinleştirebilir, devre dışı bırakabilir ve Siri’yi kullanmayı seçebilirsiniz.

Apple Watch

Apple Watch Aile Üyesi için Artık Hazır

Analitiği Apple ile paylaşmayı ve iCloud’da Mesajlar’ı etkinleştirmeyi veya devre dışı bırakmayı da seçebilirsiniz. Bir sonraki ekranda, aile üyesinin saate ilişkin sağlık bilgilerini görüntülemesine izin vermek için Sağlık Verisi İste düğmesine dokunun. Acil SOS ekranında Devam’a dokunun. Saat yüzü olarak kullanmak üzere bir fotoğraf albümü ayarlamak için Fotoğraf Albümünü Seç’e dokunun. Kişinin iCloud aracılığıyla kişileri eklemesine ve yönetmesine izin vermek için Devam’a dokunun. Son olarak, Apple Watch’a Hoş Geldiniz ekranında Tamam’ı tıklayın. Saat artık hazır ve aile üyesi için erişilebilir.

Apple Watch

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...