Tarayıcı Karşılaştırması 2021: Hangi Tarayıcıyı Tercih etmeliyiz?

by Ayse Genc
tarayıcı

Chrome, Edge, Firefox, Opera veya Safari

Web tarayıcısı bu yıl 30. yıl dönümünü kutluyor. Neredeyse bu başlangıcından beri, tarayıcı savaşları kızışıyor. Çatışmadaki yeni rakipler ve yeni teknolojileri, kolaylıkları, korumaları ve özellikleri ortaya çıkaran uzun süreli girişlerle, tarayıcı yazılımı seçiminiz hiç olmadığı kadar önemlidir.

Son birkaç yıldır, tarayıcı ortamına Google hâkim.  Chrome ile tarayıcı pazarının yaklaşık yüzde 70’ini karşılıyor. Bu masaüstü kullanımı içindir. Ancak mobil kısmı da eklenirse, Chrome yüzde 60’ın üzerinde bir payla sektörde lider olmaya devam ediyor.

Chrome, kullanımda lider olabilir (tabii ki Apple cihazları dışında), ancak her açıdan veya özellik sayısı bakımından önde değil. Firefox, Edge, Safari ve Opera, Google’ın tarayıcısında bulunmayan özelliklere sahip. Bu, Chrome’un mükemmel bir yazılım olmadığı anlamına gelmez. Ancak değerli alternatiflerin olduğunu bilmelisiniz.

Peki bu günlerde bir tarayıcıda önemli olan nedir? Hız ve uyumluluk en önemli gereksinimler olmaya devam ediyor. Ancak akıllı telefonların da kullanımının yoğun olması, masaüstü tarayıcınız ile telefonunuz arasındaki bağlantı giderek daha önemli hale getirdi. Aslında, bazı tarayıcılar artık bir cihazdan diğerine bir web sayfası göndermenize izin veriyor. Tümü, yer imlerini aralarında senkronize etmenize izin veriyor.

Tarayıcı Tercihinde Uyumluluk ve Gizlilik Önemlidir

Standart uyumluluğunun kaba bir ölçüsü, tarayıcıların web standartlarının hareketli hedefiyle uyumluluğunu puanlayan HTML5test web sitesidir. Mümkün olan maksimum puan 555’tir. Chrome, 528 puanla bu testte uzun süredir liderliğini koruyor. Opera ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar Chrome’u yakından takip ederken, Firefox ve Safari sırasıyla 491 ve 471’de geride kalıyor. Sadece birkaç yıl önce, 300’lerdeki bir puan mükemmel kabul edildi. Internet Explorer (hala milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor) 312’de kaldı. Buna rağmen, bazı özel iş web uygulamaları hala bu eski yazılım

Gizlilik, özelleştirme, kolaylık özellikleri, sekme ve başlangıç ​​sayfası araçları ve mobil entegrasyon, günümüzün temel farklılaştırıcı unsurları olarak hız ve standart desteğinin yerini almıştır. Artık tüm tarayıcılar parolaları sizin için hatırlayabilir. Parolalarınızı (şifrelenmiş biçimde), tarama geçmişinizi ve yer imlerinizi bilgisayar ve mobil cihazlar arasında senkronize edebilir. Chrome sizi Gmail ve YouTube gibi bazılarının varsayımsal olduğunu düşündüğü Google hizmetlerine yönlendirir.

Gizlilik uzmanları, ISS’lerden ve ziyaret ettiğiniz site arasındaki diğer müdahale eden varlıklardan tarama etkinliklerini gizlemek için VPN’leri (sanal özel ağlar) kullanmayı sever. Opera, yerleşik bir VPN içeren tek tarayıcıdır (Firefox, ek ücret karşılığında bir VPN sunar). Firefox ayrıca, yalnızca oturumun geçmişini ve çerezleri atmakla kalmaz. Aynı zamanda özel oturum sırasında etkinliklerinizi üçüncü taraf izleme sitelerinden gizleyen özel mod ile iyi bir gizlilik hikayesine sahiptir. Firefox kısa süre önce, web adresi aramalarınızı İSS’nizden gizleyen HTTPS üzerinden DNS’yi uyguladı. Ek olarak, Edge, Firefox ve Safari parmak izi korumasına sahiptir ve izleyicilerin donanım ve yazılım kurulumunuza bağlı olarak sizi tanımlamasını engeller. Firefox ayrıca bilinen izleyicileri ve kripto para birimi madenciliği oyunlarını savuşturmak için yerleşik İçerik Engelleme özelliğine sahiptir.

Google Chrome Tarayıcı İncelemesi

tarayıcı

Çoğu web kullanıcısının, arama robotunun tarayıcısı olan Google Chrome’u tanıtmaya ihtiyacı yoktur. Çekici bir şekilde tasarlanmıştır ve sayfaları yüklerken hızlıdır. Çoğu web sitesinin kodu artık onu hedefliyor, bu nedenle uyumluluk nadiren bir sorundur.  Daha önce de belirtildiği gibi, Chrome, HTML5Test web sitesinde en iyi notları aldı. Ayrıca, çeşitli gelişmiş web teknolojilerinin hızını test eden JetStream 2 karşılaştırmasında da başarılıdır. Chrome, diğer Windows tarayıcılarından daha fazla RAM kullanır. Ancak bunun bir kısım içeriği önceden yükleyerek işlemi hızlandırmak içindir. Ayrıca, yalnızca sekmeleri değil, aynı zamanda sayfadaki diğer etki alanlarından eklentileri ve çerçeveleri de izole ederek kararlılığı sağlamak için diğerlerinden çok daha fazla program süreci oluşturur.

Google sürekli olarak güvenlik ve özellik iyileştirmeleri üzerinde çalışmaktadır, ancak tüm yazılımlarda olduğu gibi hatalar meydana gelebilir. Bu nedenle güncel kalmaya devam ettiğinizden emin olun. Chrome kullanmanın bir başka yararı da Google Haberler, Gmail, YouTube ve benzerlerini her ziyaret ettiğinizde sizi Chrome’a ​​geçmeye teşvik eden bu mesajları kapatmanız gerekmeyecek olmasıdır.

Chrome’un geliştirilmesiyle ilgili son duyurular, güvenlik ve gizlilik etrafında yoğunlaşmıştır. Bunların arasında, özellikle Google’ın kendi izleme mekanizmaları lehine izleme çerezlerini ortadan kaldırma planı var.  Chrome’da, yalnızca ayarları değiştirmeyi rahat hisseden web meraklıları tarafından kullanılabilen birçok özellik vardır. Örnekler arasında şifre sızıntısı tespiti, saf sayfa görünümü ve web siteleri için zorunlu karanlık modu sayılabilir. Chrome mobil tarayıcısı çok yeteneklidir ve yer imlerinin, şifrelerin ve ayarların senkronizasyonunu sunar.

Mozilla Firefox Tarayıcı İncelemesi

tarayıcı

Kâr amacı gütmeyen Mozilla Vakfı’nın açık kaynaklı bir projesi olan Firefox, uzun zamandır favoriler arasında. Tarayıcı, birçok web özelliğine öncülük etmiştir ve onu geliştiren kuruluş, çevrimiçi gizliliğin güçlü bir savunucusu olmuştur. Ayrıca mevcut uzantıların zenginliği ile de dikkat çekicidir. Benzersiz Çok Hesaplı Kapsayıcılar uzantısı, aynı siteye farklı sekmelerdeki birden çok girişi ayırmanıza olanak tanır. Bu olmadan, tüm web hesaplarınızdan çıkış yapmak ve yeni bir oturum başlatmak için özel bir göz atma penceresi veya başka bir tarayıcı açmanız gerekir.

Mozilla’nın tarayıcısı, yeni HTML5 ve CSS yeteneklerini destekleme konusunda öncüdür ve şirket, açık kaynaklı AR ve konuşma sentezi standartları üzerinde çalışmaktadır. Kuruluş artık, karmaşık parolalar oluşturabilen, bunları cihazlar arasında senkronize edebilen ve her şeyi güçlü bir ana parola altında güvence altına alabilen Lockwise adlı tam bir parola yönetimi hizmeti sunuyor. Bu ve kuruluşun VPN teklifi ücretli ekstradır.

Mobil Firefox uygulamaları mükemmel arayüzler sunar ve herhangi bir cihazdan senkronizasyon hesabınızda oturum açmış olan diğer cihazlara bir web sayfası sekmesi gönderebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarınızda bir web sayfasını okuyabilir ve iPhone’unuzda anında açabilirsiniz ya da tam tersi, kaygan ve kullanışlı bir özellik. Bu yeterli değilse, Firefox’un adres çubuğunda bir Cep düğmesi bulunur. Bu, daha sonra herhangi bir yerde tek tıklamayla görüntülemek üzere bir sayfayı kaydetmenize olanak tanır. Okuyucu Görünümü düğmesi, reklamlar, tanıtımlar ve videolarla yüklü bir web sayfasını düzene sokar, böylece dikkatinizi dağıtmadan onu inceleyebilirsiniz. Son olarak, tarayıcı son derece özelleştirilebilir, araç çubuğunda düğmeler seçip düzenlemenize ve pencere kenarlık desenlerini ve renklerini değiştiren çok sayıda Tema eklentisi arasından seçim yapmanıza olanak tanır.

Apple Safari

tarayıcı

Varsayılan Mac ve iOS tarayıcısı güçlü bir seçimdir, ancak arayüzünde hem masaüstü hem de mobil cihazlarda standart olmayan bazı öğeler bulunur. Safari, tarayıcı kapasitesinin birkaç alanında öncüydü. Örneğin, okumak istediğiniz web makalelerindeki reklamlar ve videolar gibi gereksiz dağınıklığı ortadan kaldıran Okuma modu olan ilk modeldi. Bu özellik 2010 yılında piyasaya sürüldü ve Chrome hariç diğer tüm tarayıcılarda kullanılmaya başlandı.

Daha yakın zamanda Safari, web izleyicilerinin sistem özelliklerine göre sizi tanımlamasını önleyen parmak izi koruması ekledi. Diğer avantajlar arasında Apple Pay desteği ve web hesabı yetkilendiricileri olarak Facebook ve Google’ın yerini alan Apple ile Giriş Yap özelliği bulunmaktadır. Big Sur, özelleştirilebilir bir ana sayfa (Edge’inkine benzer), performans iyileştirmeleri ve çok iyileştirilmiş sekme tasarımıyla Safari’de büyük değişiklikler için yapıldı. İPhone ve Mac kullanıyorsanız, Safari entegrasyonu çok mantıklıdır. Çünkü Apple’ın Handoff özelliği cihazlar arasında göz atma oturumunuza devam etmenize izin verir. Safari, ortaya çıkan HTML5 özelliklerini destekleyen diğer tarayıcıları takip etti.

Microsoft Edge

Windows’un varsayılan web tarayıcısından sorumlu Microsoft geliştiricileri, site geliştiricilerinin yalnızca uyumluluk için Chrome’u hedeflemesinden kaynaklanan uyumluluk sorunlarını kovalamaktan yoruldu. Bunun yerine Edge tarayıcı yazılımında Chrome’un web sayfası oluşturma kodu Chromium’u kullanmaya karar verdiler. Bu, uyumluluk benzersiz özellikler eklemeleri için onları serbest bıraktı. Özellikle, Edge artık Windows 10’a ek olarak Apple macOS ve önceki Windows sürümlerinde çalışıyor.

Desteklenen web standartlarının HTML5 test ölçümünün sonucu en üst seviyededir. Edge’i zirveye taşıyan şey, Dolby Digital, ObjectRTC ve Screen Capture API desteğidir. Ancak genel olarak, Edge’in önceki sürümünde kullanıcılarının ara sıra karşılaştığı türden site uyumsuzluklarıyla karşılaşmazsınız. Uyumluluk, yeni Edge’in tek avantajı değil. Aynı zamanda performansın yanı sıra tasarruflu bellek ve disk kullanımında da liderdir.

Vurgulamaya değer bir diğer yeni özellik, Tam Ekran Okuyucu modudur. Bu sadece dikkat dağıtıcı olmayan web makalesi okuma, reklamların çıkarılması ve gereksiz ayrıntıları sunmakla kalmaz, aynı zamanda gerçekçi Sinir Sesleri kullanarak web sayfası metnini yüksek sesle okuyabilir. Bu gerçekten denenecek bir şeydir: Metin sadece kelime kelime yerine cümle tonlamayla okur. Koleksiyonlar özelliği, üzerine web sayfalarını ve görüntüleri sürükleyebileceğiniz, notlar yazabileceğiniz ve ardından tüm topluluğu Excel veya Word ile paylaşabileceğiniz bir kenar çubuğu sunar. Bu özellik yayınlanan sürümde görünmedi. Ancak beta sürümde iyi çalışıyor ve Microsoft yakında geleceğini söylüyor.

Edge dört Giriş sayfası seçeneği sunar: Odaklı, İlham Verici, Bilgilendirici ve Özel. Odaklanmış, en çok ziyaret ettiğiniz siteler için arama ve düğmeler içeren boş bir sayfadır; İlham Verici, arka plan olarak her gün değişen muhteşem Bing fotoğrafları ekler; Tüm bunlara Bilgilendirici, özelleştirilmiş haberler, hava durumu, spor ve finans kartları ekler. Tarayıcı, önceden ayarlanmış üç gizlilik düzeyi sunar: Temel, Dengeli ve Katı. Birinciden sonuncuya geçerken, gizliliği artırırsınız, ancak muhtemelen site özelliklerini devre dışı bırakırsınız. Tüm tarayıcılarda olduğu gibi özel tarama modu, özel bir oturumun geçmişini kaydetmez.

Opera

Yüzde 2 kullanım seviyesinin etrafında sürekli olarak dolaşan Opera tarayıcısı, uzun süredir segmentte öncü olmuştur. Bize sekmeler, CSS ve yerleşik arama kutusu kadar temel yenilikler getirmiştir. Bazı insanlar, ana şirketi Çinli bir yatırım koalisyonu tarafından satın alındığında Opera’dan korktu. Ancak firma hala Norveç’te bulunuyor ve NASDAQ’da halka açık bir şekilde işlem görüyor. Bu nedenle hareket açıkça bir yatırım ve Pekin’e veri göndermek için bir plan değil.

Opera, Chromium sayfa oluşturma motorunu kullanır, bu nedenle nadiren site uyumsuzluklarıyla karşılaşırsınız ve performans hızlıdır. Opera ayrıca Chrome’dan çok daha az sürücü alanı ve bellek kullanır.  Aslında Opera, iyi ve hızlı çalışan yerleşik bir VPN içerdiğinden, diğer tarayıcılardan daha büyük bir gizlilik iddiasında bulunabilir. Bazıları Opera’nın VPN’sinin aslında şifrelenmiş bir proxy sunucusu olduğunu düşünüyor. Ancak bununla standart bir VPN arasındaki tek gerçek fark, bilgisayardaki veya akıllı telefondaki internete bağlı herhangi bir uygulamadan ziyade yalnızca Opera’nın kendisinden gelen trafiği koruyup yeniden yönlendirmesidir.

VPN’in ötesinde, Opera’daki bir diğer benzersiz özellik, kripto madenciliği komut dosyalarını ve izleyicilerini de engelleyen yerleşik reklam engelleyicidir. Opera’nın Firefox’tan bir yıldan fazla bir süre önce kripto madenciliği koruması ekledi. Reklam engelleme, özellikle ölçülü bağlantılar veya veri sınırlamalı mobil planlar kullananlar için ilgi çekici olan daha az veri tüketilmesi anlamına da geliyor.

Opera’daki daha benzersiz özellikler arasında Hızlı Arama başlatma ve yeni sekme sayfası, WhatsApp gibi sık ihtiyaç duyulan hizmetlere hızlı erişim kenar çubuğu bulunur. Bu hızlı araç çubuğundaki en son kontroller Spotify, Apple Music ve YouTube Music içindir. Tarayıcı, Bitcoin ve Tron’u destekleyen benzersiz bir kripto para cüzdanı sunar. Opera, Opera GX adlı bir oyun sürümü sunuyor ve şirket kısa süre önce bir oyun motoru satın alarak bu uzmanlığı daha da ileriye taşıyor. Mobil cihazlarda Opera Touch, masaüstünüze (hızlı QR taraması yoluyla) bağlanan, güzel tasarlanmış bir uygulamadır. Cihazlar arasında kolayca web sayfaları ve notlar göndermenize olanak tanır.

Google Chrome Okuma Modu Nasıl Etkinleştirilir?

Google Chrome Nasıl Hızlandırılır ve RAM Kullanımını Azaltma.

Opera ile Erişimi Engelli Tüm Sitelere Giriş

Safari Tarayıcısındaki Püf Noktalar

Mozilla Firefox Eklenti Silme & Kaldırma

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videou anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...