iPhone ’da Fotoğraf ve Ekran Görüntülerini Metne Dönüştürme

by Ayse Genc
iphone

iPhone Görüntüleri Metne Nasıl Dönüştürülür?

Bu yazımızda iPhone ‘da fotoğraf ve ekran görüntülerini uygulama aracılığı ile metne nasıl dönüştüreceğinizi açıkladık.

Görüntüleri Twitter’dan, internetten veya ekran görüntülerinden hızlı bir şekilde metne dönüştürmek, paylaşmak vb. işlemleri kolaylaştırmak istiyorsanız, iPhone bunun gerçekleşmesi için kullanışlı bir araçtır. iPhone ve iPad için OCR (optik karakter tanıma) taraması sunan birçok uygulama varken (Genius Scan mükemmel bir gelişmiş seçenektir), görüntüleri ve daha fazlasını hemen panonuzda metne dönüştüren bir uygulama bulmak çok daha nadirdir. Bu önemli bir ayrımdır. Çünkü OCR ile geleneksel tarama uygulamaları yeni belgeleri genellikle PDF (veya diğer formatlar) olarak kaydetmenizi sağlar. Ardından PDF’yi açmanız, istediğiniz metni bulmanız ve kopyalamanız gerekir. Öyleyse süreci kolaylaştırmak için seçeneklere aşağıdan bakabilirsiniz.

iPhone, iPad ve Mac için LiveScan

LiveScan görüntüleri metne dönüştürmek için en iyi iPhone ve iPad uygulaması ve ayrıca LiveScan’in bir Mac sürümü de var. Uygulama, iOS / macOS için popüler RAW Power fotoğraf düzenleme uygulamasını yapan Gentlemen Coders’tan geliyor. Kısa kurulum sürecinde, “Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca vb.”  veya “Çince Karakterler” gibi seçenekler arasından ihtiyacınız olanı seçebilirsiniz. Uygulama, görüntüleri kamerayla canlı metne dönüştürmek için dokunabileceğiniz / sürükleyebileceğiniz veya Fotoğraf Kitaplığınızdaki resimleri / ekran görüntülerini kullanabileceğiniz basit ve etkili bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

iPhone kameranızı kullanırken, görüntüyü dondurmak için LiveScan’deki deklanşör düğmesine dokunabilir, ardından metne dönüştürmek istediğiniz şeyi seçmek için sürükleyebilirsiniz (Fotoğraf Kitaplığınızı kaydetmez). Daha hızlı dönüştürme için ise, deklanşör düğmesini kullanmadan metne dokunabilir veya metne sürükleyebilirsiniz. Kendi kitaplığınızdan seçim yapmak için deklanşör düğmesinin hemen solundaki Fotoğraf Kitaplığı düğmesine de dokunabilirsiniz.

Kullanımımızda LiveScan hızlı ve doğru çalışır. Metninizi tanımladıktan sonra kopyalayabilir, paylaşabilir, hızlı bir Google Araması yapabilir veya onunla Google Çeviri yapabilirsiniz. Manuel olarak düzenlemek için siyah metin kutusuna dokunabilirsiniz. Ayrıca, telefon numaraları, e-postalar, adresler vb. İçin, içeriğe dayalı seçenekleri almak için uzun süre basabilirsiniz.

LiveScan ile ilgili sevdiğimiz bir diğer husus da gizlilik politikasıdır; “ekran içeriklerinizi asla kaydetmez veya herhangi bir yere aktarmaz.” iPhone, iPad ve Mac için LiveScan, yedi günlük ücretsiz bir deneme sunar ve ardından ömür boyu erişim için ayda 0,99 ABD doları, yılda 5,99 ABD doları veya yalnızca 9,99 ABD doları çalışır.

Textsniper

Textsniper, grafikleri metne dönüştürmek için harika bir Mac yardımcı programıdır. Ancak iPhone ve iPad sürümü maalesef mevcut değil. Bunun bir iPhone / iPad sürümünü görmek harika olurdu. Ancak şimdilik geliştirici Valerijs Boguckis’in sunduğu TextSniper Mac uygulaması mevcut. Çok belirgin bir şekilde, App Store’da bir ” Textsniper – Anında OCR” var. Sncak bunun “Mac için TextSniper” ile aynı uygulama olmadığını, eski uygulamanın farklı bir geliştiriciye ait olduğunu ve aslında hiç çalışmadığını bilmelisiniz. Glyphin SPRL’nin sunduğu iOS Text Sniper – Instant OCR uygulamasından uzak durmanızı öneririz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...