iOS 14.5 Beta 6 Sürümünde Siri’nin Sesi Nasıl Değiştirilir?

by Ayse Genc
iOS 14.5

Apple’ın yakında çıkacak olan iPhone için iOS 14.5 Beta 6 sürümü, ABD’deki kullanıcıların varsayılan olarak kadın sesini kullanmak yerine Siri’nin sesini seçmelerine olanak tanıyacak.

Yakın zamana kadar, Apple’ın Siri asistanı için varsayılan ses, basmakalıp bir şekilde kadın sesi idi. Bununla birlikte araştırmalar, yapay zeka asistanlarının varsayılan olarak kadın sesi çıkaran seslere sahip olmasının zararlı stereotipleri güçlendirebileceğini buldu. Bu nedenle Apple, şu anda beta sürümünde olan iOS 14.5’te bu durumu düzeltmeye çalıştı. Stereotip, sosyal psikolojide belirli birey türleri veya belli davranış biçimleri hakkında yaygın olarak benimsenen herhangi bir düşüncedir. (Vikipedi) Değişiklikler HomePod için de geçerlidir.

iOS 14.5

Artık telefonunuzu iOS 14.5 ‘e güncellediğinizde, Siri için varsayılan bir ses seçmeniz istenecek. Apple yapay zeka asistanı için iki yeni ses seçeneği ekliyor. Ancak, fikrinizi değiştirdiyseniz ve farklı bir ses kullanmak istiyorsanız (veya iOS 14.5 beta kullanıyorsanız ve istenmediyse) bu kılavuz, kurulumdan sonra sesi nasıl değiştireceğinizi gösterecektir. Bu oldukça basit bir süreçtir. Önce Ayarlar uygulamasına, ardından Siri ve Arama’ya gidin ve Siri Sesi seçeneğine dokunun. Bu işlem sonrasında size, seçenekler listesi sunulacak.

Şu anda, Amerikan çeşidi dört ses seçeneğine sahip tek ülkedir. Avustralya, İngiliz, Hint, İrlanda ve Güney Afrika versiyonlarında yalnızca iki tane seçenek bulunuyor. Apple’ın yaptığı bir açıklamada, “İngilizce konuşanlar için iki yeni Siri sesi ve Siri kullanıcılarının cihazlarını kurarken istedikleri sesi seçme seçeneğini sunmaktan heyecan duyuyoruz” dedi. “Bu, Apple’ın çeşitlilik ve kapsayıcılığa olan uzun süredir devam eden taahhüdünün ve içinde yaşadığımız dünyanın çeşitliliğini daha iyi yansıtmak için tasarlanmış ürün ve hizmetlerinin bir devamıdır.” Dijital asistanlar için varsayılan kadın sesleri, daha önce klişeleri pekiştirdiği ve erkek egemen yapay zeka endüstrisini yansıttığı için eleştirilmişti.

iOS 14.5, ABD’deki dört ses seçeneği şunlardır:

  • Yumuşak konuşan erkek sesi olan Ses 1,
  • Enerjik, kendine güvenen kadın sesi olan Ses 2,
  • Ses 3, Sesi 2’ye benzer ancak erkek sesi çıkarır,
  • Ve son olarak, bunca yıldır kullanılan varsayılan Siri sesine benzeyen Ses 4.

Seslerin neye benzediğini duymak istiyorsanız, aşağıdaki gömülü tweet’ten dinleyebilirsiniz.

Bir sese dokunduğunuzda, “Merhaba, ben Siri’yim. Kullanmamı istediğiniz sesi seçin. ” komutunu sesli olarak duyacaksınız.  1–3 arasındaki sesleri seçerseniz, kullanabilmeniz için önce bunları indirmesi gerekir. Ancak bunu yaparken Ayarlar uygulamasında kalmanız gerekmez. İndirme tamamlandığında, Siri seçtiğiniz sesle yanıt verecektir.

Yeni seslerin Türkçe ve diğer dillere uyarlamasının ne zaman olacağı konusunda henüz bir açıklama gelmedi. Eğer Siri’yi İngilizce olarak kullanmayı tercih ediyorsanız, bu yeni sesleri deneyebilirsiniz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...