Windows 10 Parolası Nasıl Sıfırlanır?

by Ayse Genc
windows 10

Windows 10 bilgisayarınızda oturum açmanız gerekiyor, ancak parolanızı unuttunuz. Merak etmeyin; Windows 10, ister Microsoft Hesabı ister yerel bir hesap kullanın, unutulan bir parolayı sıfırlamanıza izin verir.

Bir Microsoft Hesabı şifresini sıfırlamak oldukça basittir. Ancak yerel bir hesap için önce birkaç güvenlik sorusu ve yanıtı oluşturmanız gerekir. Parolanızı unutursanız, üç soruyu başarıyla yanıtlayın ve ardından parolanızı sıfırlayın. Parola kullanmanın ötesinde, Windows’ta oturum açmak için yedek bir kimlik doğrulama yöntemini etkinleştirmelisiniz. Windows 10 ile bir PIN, resimli şifre, güvenlik anahtarı, parmak izi tanıma veya yüz tanıma oluşturabilirsiniz. Ayrıca bir Microsoft Hesabı ile iki aşamalı doğrulama da uygulamanız gerekir. Ancak bir noktada yine de şifrenizle oturum açmanız gerekebilir. Ne kadar sorumlu olursanız olun, şifrenizi hatırlayamadığınız için Windows’a giremediğiniz zamanlar olabilir. Windows 10 parola sıfırlama nasıl yapılır, yazımızda bulabilirsiniz.

Microsoft Hesabı Kurtarma

  • Bir Microsoft Hesabı kullanıyorsanız ve şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Windows 10 oturum açma ekranında Şifremi unuttum seçeneğine tıklayın.
  • Daha sonra e-posta adresinizi onaylamanız ve doğrulama kodunuzu nasıl almak istediğinizi seçmeniz gerekir. Kodu al’ı tıklayın, ardından kod için e-postanızı veya kısa mesajlarınızı kontrol edin. Uygun alana girin ve İleri’yi tıklayın.
  • Microsoft Hesabınız için yeni bir şifre oluşturun. Sonrakine tıkla.
  • Windows, parolanın değiştirildiğini onaylayacaktır. Oturum aç düğmesini tıklayın, oturum açma ekranına dönün ve yeni şifrenizi girin.

Windows 10 Yerel Hesap Kurtarma

Microsoft, Windows’ta oturum açmak için yerel bir hesap kullanmayı gittikçe zorlaştırdı, ancak yine de mümkün. Varsa, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacak gerekli güvenlik sorularını ayarlamalısınız. Windows’ta Ayarlar> Hesaplar> Oturum Açma Seçenekleri’ne gidin. Cihazınızda nasıl oturum açacağınızı yönetin bölümünde Parola’yı tıklayın. Ardından Güvenlik sorularınızı güncelleyin bağlantısını seçin.

  1. Yerel hesabınızın parolasını girin, ardından güvenlik sorularınızı seçin, yanıtları yazın ve Bitir’i tıklayın.
  2. Şimdi, parolanızı unutursanız, parola alanının yanındaki oka tıklayın veya Enter tuşuna basın. Windows size parolanın yanlış olduğunu söyler. Tamam’ı tıklayın, ardından Şifreyi sıfırla’yı seçin.
  3. Güvenlik sorularınızın cevaplarını girin, ardından son cevabın yanındaki oka tıklayın veya Enter tuşuna basın.
  4. Windows sizden yeni bir parola oluşturmanızı ister. Yeni parolanızı yazın ve onaylayın, ardından Windows’a erişmek için Enter tuşuna basın.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...