Windows 11 Ses Düzeyi Nasıl Değiştirilir?

by Merve Taş
Windows 11 Ses Düzeyi Nasıl Değiştirilir

Windows 11 Ses Düzeyi Nasıl Değiştirilir?

Windows 11 Ses Düzeyi Nasıl Değiştirilir?

Windows 11 Ses Düzeyi Nasıl Değiştirilir? Windows 11’de bilgisayarınızın hoparlörlerinden veya kulaklıklarından gelen ses çok yüksek veya çok sessiz mi? Ses çıkışınızı kolayca ayarlamak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. İşte ses düzeyinizi nasıl değiştireceğiniz:

Hızlı Ayarlarla Sistem Sesini Değiştirme

Windows 11’de ses düzeyini en hızlı şekilde ayarlamak için Hızlı Ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. Bunun için görev çubuğundaki Hızlı Ayarlar düğmesine tıklayın (genellikle Wi-Fi, Hoparlör ve/veya Batarya simgelerinin üstünde bulunan gizli bir düğmedir), sağ köşede bulunur. Hızlı Ayarlar menüsü açıldığında, ses kaydırıcısını (yanında bir hoparlör simgesi olan) bulun. Kaydırıcının üzerindeki daireyi tıklayın ve sağa veya sola sürükleyerek sistem sesini 0 ila 100 arasında artırabilir veya azaltabilirsiniz. Kaydırıcıyı hareket ettirdiğinizde, hoparlör simgesinin daha az veya daha fazla dalga çizgisi şeklinde değiştiğini fark edeceksiniz. Ayrıca, Windows 11 ses çıkışınızı tamamen sessize almak için ses kaydırıcısının yanındaki hoparlör simgesine tıklayabilirsiniz. Sessiz olduğunda, hoparlör simgesinin yanında küçük bir “X” olacaktır. Sesi tekrar açmak için simgeye tekrar tıklayın. Ses düzeyinizi istediğiniz gibi ayarladıktan sonra, Hızlı Ayarlar’ı menü dışına tıklayarak kapatın. Ses düzeyini hızlı bir şekilde tekrar ayarlamak istediğinizde, Hızlı Ayarlar menüsünü tekrar açabilirsiniz.

Windows Ayarları İle Sistem Sesini Değiştirme

PC’nizin ses düzeyini Windows Ayarları’ndan da değiştirebilirsiniz (Windows+i tuşlarına basarak) ve Sistem > Ses’e giderek yapabilirsiniz. Alternatif olarak, görev çubuğundaki hoparlör simgesine sağ tıklayın ve “Ses Ayarları”nı seçin. Sistem > Ses’te, “Çıkış” bölümünü bulun ve ses düzeyini değiştirmek istediğiniz cihazı seçmek için yanındaki daireyi tıklayın. Sonra, “Ses” kaydırıcısını yukarı veya aşağı hareket ettirerek ses çıkışını daha yüksek veya daha sessiz yapabilirsiniz.

(Hızlı Ayarlar menüsünde olduğu gibi, Windows, sistem sesini tamamen kapatmak için hoparlör simgesine tıklamanıza izin verir.)

Ayarlar tarafından tanınan herhangi bir çıkış cihazı ile bu adımları tekrarlayabilirsiniz. Ancak, “Çıkış” listesinde seçilen cihazdan sadece ses çıkışı duyacaksınız. İşiniz bittiğinde, Ayarlar uygulamasını kapatın. Windows 11’de Uygulama Ses Düzeyini Değiştirme

Belirli bir uygulamanın sesini değiştirebilirsiniz. Görev Çubuğundaki ses simgesine sağ tıklayın, sonra “Ses Karıştırıcı”yı seçin.

Biraz aşağı kaydırın ve “Uygulamalar” başlığı olan bir bölüm göreceksiniz. Belirli uygulamaların sesini kaydırıcıyı hareket ettirerek ayarlayabilir veya bir uygulamayı tamamen sessize almak için hoparlör düğmesine tıklayabilirsiniz.

Donanım Düğmeleri Kullanarak Sistem Sesini Değiştirme

Birçok Windows tablet (örneğin Surface serisi) genellikle cihazın yan kenarlarında bulunan fiziksel donanım ses açma ve kapama düğmeleri içerir. Bazen, yukarı veya aşağı ses ayarı için tek bir düğme bulunur. Ses düzeyini ayarlamak için bu düğmelere basarak istediğiniz ses düzeyine ulaşabilirsiniz.

Ses düzeyini ayarladıkça, ekranın sol üst köşesinde mevcut sistem sesini gösteren küçük bir pop-up ekran görüntülenir.

Ayrıca, bazı klavyeler ses açma, ses kısma ve sessize alma tuşları veya düğmeleri içerir – hatta bazılarında ses düğmeleri bulunur. Bu düğmeler, tuşlar veya düğmeler aracılığıyla yaptığınız ses değişiklikleri, Windows 11’deki Hızlı Ayarlar ve Ayarlar uygulamasında da görünecektir, sanki “Ses” kaydırıcılarını kullanmış gibi. Keyifli dinlemeler!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...