Windows 11 Uyku Modu Kapatma nasıl Yapılır?

by Merve Taş

Windows 11 Uyku Modu Kapatma nasıl Yapılır?

Windows 11 Uyku Modu Kapatma nasıl Yapılır?

Windows 11 Uyku Modu Kapatma nasıl Yapılır? Windows 11 bilgisayarlarınızın varsayılan olarak belirli bir süre sonra enerji tasarrufu yapmak amacıyla uyku moduna geçmesini engellemek için Ayarlar’da değişiklik yapma veya Microsoft’un PowerToys araçlarından birini deneme adımları:

 1. Ayarlar uygulamasını kullanarak bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini engellemek oldukça kolaydır.
 2. İlk olarak, klavyenizde Windows+i tuşlarına basarak Ayarlar’ı başlatın veya Başlat düğmesine sağ tıklayarak listeden “Ayarlar” seçeneğini seçebilirsiniz.
 3. Ayarlar’da, yan menüden “Sistem”i seçin, ardından “Güç ve Pil”e tıklayın.
 4. Güç ve Pil seçeneklerinde, gerekiyorsa üzerine tıklayarak “Ekran ve Uyku” bölümünü genişletin.
 5. Aşağıda, dizüstü bilgisayar veya tablet gibi bir batarya ile çalışan bir bilgisayarınız varsa, dört seçenek görürsünüz.
 6. Masaüstü bir bilgisayarınız varsa, yalnızca iki seçenek görürsünüz.
 7. Eğer taşınabilir bilgisayarınızın prizden çıkarılmış olsa bile sürekli açık kalmasını istiyorsanız, “Pil gücünde, cihazımı şurada uyku moduna al” seçeneğini “Asla” olarak ayarlayın.
 8. “Eğer ‘Pil gücünde, cihazımı şurada uyku moduna al’ seçeneğini ‘Asla’ olarak ayarlarsanız, bilgisayarınız enerji bitene kadar çalışmaya devam eder ve bu durum istemeden pilinizi boşaltabilir.
 9. Eğer bilgisayarınızın prizdeyken de uyumamasını istiyorsanız, “Pil gücünde, şarjdayken, cihazımı şurada uyku moduna al” başlıklı açılır menüyü bulun ve bu seçeneği “Asla” olarak ayarlayın. Bu sırada, “Güç ve Pil” sayfasında bulunan “Ekranımı şurada kapat” seçeneğiyle (veya dizüstü bilgisayarlar için seçeneklerle) ekranınızın kapanmasını da engelleyebilirsiniz.
 10. Bunun için açılır menüyü kullanarak istediğiniz seçeneği “Asla” olarak ayarlayın.
 11. Sonrasında, Ayarlar’ı kapatın ve bilgisayarınız gece boyunca ve gün boyunca açık kalacak şekilde ayarlanmış olacak.
 12. Yine de, bilgisayarınızı manuel olarak uyku moduna almak için Başlat menüsündeki güç simgesini (uyku modunu seçin) veya eğer varsa cihazınızın özel uyku tuşunu kullanabilirsiniz.

PowerToys ile Bilgisayarınızı Uyumadan Nasıl Korursunuz

Ücretsiz Microsoft PowerToys araç setinin bir parçası olan bir araç sayesinde, bilgisayarınızı hızlıca uyumadan tutabilir veya bırakabilirsiniz.

 1. Bunun için PowerToys’u Microsoft Store uygulamasından indirin ve çalıştırın.
 2. “Uyanık” modülünü etkinleştirin, ardından görev çubuğunuzun gizli menüsünde bulunan kahve fincanı simgesine sağ tıklayın.
 3. “Mod” menüsünde, bilgisayarınızın sürekli açık kalmasını istediğinizde “Sonsuza Kadar Uyandırık Tut” seçeneğini işaretleyin.
 4. Bilgisayarınızı tekrar normal ayarlarına göre uyutmak istediğinizde, “Uyanık” menüsünde “Kapalı (Pasif)” seçeneğini seçin.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...