Apple Watch: Ayrıntılı Kalp Atış Hızı Geçmişinizi Nasıl Görebilirsiniz?

by Ayse Genc
Apple Watch

Apple Watch, sağlık ve fitness için harika bir araç olabilir, ancak kaydettiği yararlı verilerden yararlanıyor musunuz? Dinlenme, yürüme, egzersizler ve günler, aylar ve yıllar arasında değişkenlik gibi çeşitli kategorilerde Apple Watch kalp atış hızı geçmişinizi nasıl göreceğinizi öğrenin. Apple Watch’ta bir antrenmanı takip etmiyor olsanız bile, dinlenme ve yürüme kalp atış hızlarını ölçmek için arka planda kalp atış hızı ölçümleri alır. Apple nasıl çalıştığını bir destek belgesinde açıklamaktadır:

“Apple Watch, gün boyunca hareketsizken ve düzenli aralıklarla (Apple Watch Series 1 veya daha yenisi) kalp atış hızınızı ölçer. Apple Watch, bu arka plan okumalarını aktivitenize göre aldığından, bu ölçümler arasındaki süre değişiklik gösterecektir. Apple Watch, yeterli arka plan okumaları mevcut olduğunda arka plandaki kalp atış hızı ölçümlerini ivmeölçer verileriyle ilişkilendirerek günlük dinlenme hızı ve yürüme ortalamasını da hesaplar.”

Öyleyse, zaten kaydedilmiş olan tüm harika kalp atış hızı verilerinizle birlikte, hepsini nasıl göreceğimize bakalım. İster doktorunuzla paylaşmak isteyin ister sadece kendiniz görmek isteyin; Apple Watch’ta ve iPhone’da kalp atış hızı verilerini görüntüleyebilirsiniz.  Apple’ın watchOS 7.2 ve sonraki sürümlerinde Apple Watch’a dahil ettiği bir diğer ilgili sağlık ölçütü ise “Cardio Fitness” tir. iPhone ve Apple Watch’ta Cardio Fitness’ı nasıl ve neden kurmanız gerektiği aşağıda açıklanmaktadır.

“iOS 14.3 ve watchOS 7.2 ile Apple Watch kullanıcıları, kardiyo fitness düzeylerini iPhone’daki Sağlık uygulamasında görüntüleyebilir ve düşük aralığa denk gelirse Apple Watch’ta bir bildirim alabilir. WatchOS 7’de piyasaya sürülen çığır açan teknoloji, Apple Watch’un düşük kardiyo kondisyonunu kolayca ölçmesine olanak tanıyor. Kardiyo fitness bildirimleri, kullanıcıların dramatik uzun vadeli sağlık yararları için daha aktif olmalarını sağlıyor.

VO2 max ile ölçülen kardiyo-solunum zindeliği, vücudun egzersiz sırasında kullanabileceği maksimum oksijen miktarıdır ve fiziksel aktivite ile artırılabilir. Apple Watch, birçok koşucu ve diğer sporcunun performansı artırmak için izlediği şiddetli açık hava yürüyüşleri, koşular veya yürüyüşler sırasında ortalama ve daha yüksek VO2 max seviyeleri tahmin ediyor.”

Apple Watch Kalp Atış Hızı Geçmişinizi

Apple Watch’ta:

Apple Watch

Günlük verileri görmek için Apple Watch’unuzdaki Kalp Atış Hızı uygulamasına gidin (kalp simgeli uygulama). Mevcut nabzınızı göreceksiniz. Digital Crown ile kaydırın. Artık dinlenme hızınızı, yürüme ortalamanızı, egzersiz kalp atış hızınızı ve kalp atış hızı kurtarma verilerinizi görebilirsiniz (yakın zamanda bir antrenman yaptıysanız)

iPhone’da:

Apple Watch

iPhone’da Apple Watch’da yakalanan kalp atış hızı geçmişinizi kontrol etmek size en fazla veriyi verir. iPhone’unuzdaki Sağlık uygulamasını açın. Sağ alt köşedeki Gözat sekmesine ve ardından Kalp seçeneğine tıklayın. Ana sayfada çeşitli kalp atış hızı kategorilerini göreceksiniz. Geçmişinizi görmek için birine dokunun. En üstte, veri penceresini saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık (H, G, G, A, Y) arasında değiştirebilirsiniz. En alta doğru, kalp atış hızı vurgularını ve her bir kalp atış hızı verisi türü hakkında daha fazla bilgi göreceksiniz. Ana Kalp bölümünde daha aşağıda, Kardiyo Fitness, EKG sonuçları, kan basıncı ölçümleri ve düşük / yüksek / düzensiz kalp atış hızı bildirimleri gibi daha fazla veri göreceksiniz.

Güncel ve özgün haberler ile karşınızda olmaya devam edeceğiz. Videolu anlatımlar için aşağıda bulunan YouTube adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Related Posts

Yorum Bırakın...