Google Mesajlar Nasıl Kullanılır?

by Merve Taş
Google Mesajlar Nasıl Kullanılır

Google Mesajlar Nasıl Kullanılır?

Google Mesajlar Nasıl Kullanılır?

Google Mesajlar Nasıl Kullanılır? Google Mesajlar’ı, MightyText ve Microsoft’un Phone Link gibi üçüncü taraf araçlarla uzun zamandır Android kullanıcıları bilgisayarlarından metin mesajları gönderebiliyorlardı. Ancak Google, bu işlevselliği sadece “Web İçin Mesajlar” adıyla sundu. İşte konuyla ilgili detaylar:

Web İçin Mesajlar nedir?

Web İçin Mesajlar, doğrudan bilgisayarınızdan metin mesajları göndermenin Google’ın tamamen entegre yoludur. Şirketin resmi Mesajlar uygulamasını gerektirir ve bu uygulama birçok Android cihazda zaten önceden yüklenmiştir.

Buradaki fikir yeni bir şey değil ancak bunun Mesajlar’ın temel bir parçası olması büyük bir adımdır çünkü herhangi bir çalışma biçimi veya mesajların üçüncü taraf sunucular aracılığıyla gönderilmesini gerektirmez. Telefonunuzla bilgisayarınız arasında güvenli bir bağlantı kurar.

Google Mesajlar Kurulum Nasıl Yapılır?

Google Mesajlar Kurulum Nasıl Yapılır? Web İçin Mesajlar’ı kurmaya başlamak için bir web tarayıcısında messages.google.com/web adresine gidin—bu iş için herhangi bir tarayıcı çalışacaktır, hatta başka bir telefondaki veya tabletteki tarayıcı bile. İşte Web İçin Mesajlar’ın başka bir harika özelliği. Site, size bir QR kodu gösterir, bu kodu telefonunuzdan tarayacaksınız. Android cihazınızda Mesajlar uygulamasını açın, sağ üstteki profil simgesine dokunun ve menüden “Cihaz Eşleştirme”yi seçin. “QR Kodu Tarayıcısı” düğmesine dokunun ve tarayıcınızdaki koda kameranızı yönlendirin. Saniyeler içinde, Web İçin Mesajlar telefonunuza bağlanır ve tüm mevcut mesajlarınızı senkronize eder. Birden fazla bilgisayar eklemek için bu işlemi tekrarlayın.

Kullanım

Arayüz, telefonda gördüğünüzden çok farklı değil, bu yüzden geçiş oldukça sorunsuzdur. Ana arayüz, soldaki mesaj listesi ve sağdaki konuşma alanı olarak iki ana bölüme ayrılır.

Tabii ki metin mesajları gönderip alabilirsiniz, ancak emoji, çıkartmalar ve hatta resimleri destekler—tüm bunlar bir konuşmanın altındaki metin kutusundan erişilebilir. Ancak bilgisayarınızda sadece metin göndermek ve almakla kalmaz, aynı zamanda şu ek özellikleri de kullanabilirsiniz.

Web İçin Mesajlar Ayarlarını Düzenleme

Mesaj listesinin sağ üst köşesindeki üç noktalı düğmeye tıklayarak ayarlar menüsünü bulabilirsiniz. Ayarlar sayfası, bildirimleri etkinleştirme, mesaj önizlemelerini açma ve temaları seçme gibi basit ancak faydalı araçlar içerir. “Bu Bilgisayarı Hatırla” anahtarı kişisel makinenizde etkinleştirmek isteyeceğiniz bir şeydir; böylece bir metin göndermek istediğinizde her seferinde QR kodunu yeniden taratmanız gerekmez. Telefonla bağlantılı olduğunuzda ancak mobil veri kullanıyorsa bunu bilmek isterseniz, “Veri Kullanımı Bildirimi” anahtarı uygun bir bildirim almanızı sağlar. Son olarak, burada birkaç erişilebilirlik seçeneği bulunmaktadır: Klavye Kısayolları ve Yüksek Kontrast Modu.

Bireysel Konuşma Seçenekleri

Bireysel konuşmalar için ayarlayabileceğiniz birkaç seçenek de bulunmaktadır. Konuşma panelinin sağ üst köşesinde iki düğme bulunur: bir çan ve bir menü düğmesi. Çana tıklamak konuşmayı sessize alır. Çanın üzerinde bir çizgi olduğunda sessiz olduğunu anlarsınız. Bu belirli bir konuşmadan gelen bildirimleri “engeller”. Tekrar etkinleştirmek için sadece çana tekrar tıklayın. Menü düğmesi, telefondaki Mesajlar uygulamasında bulabileceğiniz neredeyse tüm seçenekleri içerir: Detaylar, Arşiv, Sil, Geri Bildirim Gönder ve Yardım. Bunlar genellikle açıklayıcıdır, ancak burada net bir şekilde eksik olan bir seçenek var: Arama. Şu an için bilgisayarınızdan mesajları aramanın bir yolu bulunmamaktadır, bu da bir hayal kırıklığıdır. Bilmeniz Gereken Diğer Şeyler Web İçin Mesajlar ile ilgili bilmeniz gereken birkaç başka şey daha vardır.

Yalnızca Tek Bir Etkin Oturumunuz Olabilir

Birden fazla bilgisayarınız varsa, Web İçin Mesajlar’ı yalnızca bir tanesinde aynı anda kullanabileceğinizi belirtmek önemlidir—başka bir oturumun aktif olduğunda size bir bildirim gösterir. Neyse ki, bildirimi tıklayarak kolayca arasında geçiş yapabilirsiniz ve “Burada Kullan” düğmesine tıklayarak istediğiniz bilgisayara geçebilirsiniz.

Uzaktan Oturumu Kapatabilirsiniz

Herhangi bir zamanda uzaktan bir bağlantıyı sonlandırmanız gerektiğine karar verirseniz, bunu ilgili bilgisayardan yapabilirsiniz, ancak yapmanıza gerek yok—ayrıca tüm uzaktan bağlantıları telefonunuzdan da sonlandırma seçeneğiniz vardır.

Telefonunuzdaki Mesajlar’ı açın ve “Cihaz Eşleştirme” ayarlarına geri gidin. Bu sayfa, şu anda oturum açtığınız tüm bilgisayarları gösterir. Bir bağlantıyı sonlandırmak için bir bilgisayarın yanındaki “X”e dokunun veya tüm uzaktan bağlantıları kesmek için “Tüm Cihazları Eşlemeden Çıkar”ı dokunun. Web İçin Mesajlar, Android’in uzun süredir eksik olduğu bir şeydi ve sahip olmak harika. Bu, neredeyse tüm uzaktan metin gönderme uygulamasından isteyeceğiniz tüm özelliklere sahip daha temiz ve tanıdık bir deneyim sunar ve en önemlisi, doğaldır.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...