iPhone Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
iPhone Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

iPhone Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

iPhone Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır?

iPhone Fotoğraf Düzenleme Nasıl Yapılır? iPhone’unuzda fotoğraf çekmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. Kamera uygulamasını açın.
 2. Fotoğraf çekmek için hedeflediğiniz şeyi kameranın merkezine yerleştirin.
 3. Parmaklarınızı ekranda çekim yapmadan önce hedeflediğiniz nesne veya sahneyi odaklamak için yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz.
 4. Işığa göre pozlama yapmak için parmağınızı kameranın ekranında hedeflediğiniz nesnenin üzerine dokunun.
 5. Özel bir çekim modu seçmek için kamera modları arasında kaydırın. Modlar arasında Slo-Mo, Time-Lapse, Portre, Gece Modu, Panorama vb. seçenekler yer alır.
 6. Kamera uygulamasında, sol üst köşedeki üç daireli simgeye dokunarak, diğer ayarları değiştirebileceğiniz bir menüye erişebilirsiniz. Bu menüde filtreler, HDR, canlı fotoğraf, flaş vb. seçenekler yer alır.
 7. İşlemin sonunda, sağ alt köşedeki “Fotoğraf” düğmesine dokunarak fotoğrafı çekebilirsiniz.
 8. Çektiğiniz fotoğrafı, Kamera uygulamasının sol alt köşesindeki “Kamera Rulosu” simgesine dokunarak görüntüleyebilirsiniz. Buradan fotoğrafı düzenleyebilir, paylaşabilir veya silinebilirsiniz.

iPhone’unuzda fotoğraf düzenlemek için kullanabileceğiniz birkaç seçenek var. Aşağıdaki yöntemlerden herhangi biriyle fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz:

 1. iPhone’daki Fotoğraf Uygulaması: iPhone’da yerleşik olarak gelen Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı düzenlemek için birkaç temel araç sunar. Bu araçlar arasında kırpma, döndürme, parlaklık, kontrast, doygunluk, renk tonu gibi ayarlamalar yer alır.
 2. Üçüncü Parti Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları: App Store’da birçok ücretsiz veya ücretli fotoğraf düzenleme uygulaması mevcut. Bunlar arasında VSCO, Snapseed, Adobe Lightroom, vs. yer alır. Bu uygulamalar daha fazla seçenek sunarak fotoğraflarınızı daha profesyonel bir şekilde düzenlemenizi sağlar.
 3. iOS 15 ile gelen Fotoğraf Düzenleme Özellikleri: iOS 15 ile birlikte, fotoğrafları daha kolay ve hızlı bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan yeni özellikler eklendi. Bunlar arasında “Canlı Metin” özelliği ile yazıları fotoğraflarınıza eklemek, “Fotoğraf Dizisi” özelliği ile benzer fotoğrafları gruplamak ve daha fazla filtre ve düzenleme seçeneği bulunuyor.

İPhone’da fotoğraf düzenlemek için yukarıdaki seçeneklerden herhangi birini kullanabilirsiniz. Ancak fotoğraflarınızı düzenlemeden önce, orijinal fotoğraflarınızı yedeklemek için iCloud veya başka bir bulut depolama hizmeti kullanmanızı öneririz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...