iPhone Otomatik Düzeltme Kapatma Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
iphone otomatik düzeltme kapatma

iPhone’un bir algoritmasında, yazım hatalarını yakalayan ve otomatik olarak düzelten bir özellik vardır. Bu özellik, manuel olarak kapatılabilir ve açılabilir. iPhone otomatik düzeltme kapatma, manuel olarak kapatıldığı zaman artık yazım hatalarınız denetlenmeyecektir.

Bazı kullanıcılar, iPhone otomatik düzeltme kapatma özelliğinden memnun değildir; çünkü siz aslında telefonunuzun düzelttiğinden daha farklı bir şey yazmak istiyor olabilirsiniz. Telefonun algoritması bunu hata olarak algılayıp bambaşka bir şeye dönüştürüyor olabilir, bu da sohbetinizde anlamsızca şeyler yazmanıza neden olabilir.

Klavye Ayarlarından iPhone Otomatik Düzeltme Kapatma

Siz değiştirmediğiniz takdirde, telefonunuzun otomatik düzeltmesi otomatik olarak açıktır. Otomatik düzeltme, iPhone’un ana dili olan İngilizce’de bazı zamanlarda kurtarıcı olabilir, çünkü Türkçe dilinden daha doğru tahminler verebilir. Fakat söz konusu olan iPhone otomatik düzeltme ise, bazen işinizi kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştırarak yanlış tahminlerde bulunarak sizi uğraştırabilir.

Kullanıcının daha kolay bir sohbet deneyimi sunması için yapılan bu özellik, her zaman yanlış tahminlerde bulunuyor dersek yanlış olur. İşimizi kolaylaştırdığı zamanların sayısı oldukça fazla olsa da, yazım denetimi ve otomatik düzeltme birleştiği zaman bazen asıl konudan sapmamıza sebep olacak kadar yanlış tahminlerde bulunabilir. Otomatik düzeltmenin yaptığı düzeltmeleri fark etmeden mesajınızı gönderirseniz, sohbet başka yerlere gidebilir; hatta belki de dönülmez hatalara sebep olabilir. Bunun olmasını önlemek için, bu özelliği kapatmak istediğiniz zaman, kolayca kapatmak için şu yolları izleyebilirsiniz:

iphone otomatik düzeltme kapatma

1- Ayarlar’a gidin.
2- Genel’e basın.


3- Klavye’ye gidin.
4-
Tüm klavyeler’e basın, Otomatik Düzeltme’yi kapatın.

Klavyeden iPhone Otomatik Düzeltme Kapatma

Yazı yazarken, otomatik düzeltmeyi kolayca kapatabilirsiniz:

1- Emoji veya Dünya düğmesine basın.
2- Klavye Ayarları’na basın.
3- Otomatik düzeltmeyi kapatın.

Yazım Denetimini Devre Dışı Bırakın

Otomatik düzeltmeyi kapattığınız zaman, telefonunuz artık yazım hatası olarak algıladığı kelimeleri düzeltmeyi bırakır. Yazım denetimi açık olduğu zaman, yazım hatası olarak algıladığı kelimelerin altını çizmeye devam eder. Bunu kapatarak daha rahat bir sohbet deneyimi yaşayabilirsiniz! Yazım denetimi, altı çizili sözcüğe basıldığı zaman hatalı olarak gördüğü kelimeyi kendi önerdiği kelimeyle değiştirir.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...