Windows 11 Ekran Koruyucu Kısayolu Nasıl Yapılır?

by Merve Taş

Windows 11 Ekran Koruyucu Kısayolu nasıl yapılır? Windows 11 Ekran Koruyucu nasıl etkinleştirilir? Kısayol tuşu nasıl yapılır? Gelin, öğrenelim!

Windows 11 Ekran Koruyucu Kısayolu

Windows’un eski varyasyonlarında, ekran yansımasını önlemek için belirli bir süreye kadar kullanılmayan ekranlarda ekran koruyucu devreye giriyordu. Ekran koruyucular animasyonlardan oluşur, bir slayt gösterisi gibi kullanıcıya sunulurdu.

Windows 11’de ekran koruyucuları genellikle daha çok dekorasyon amaçlı kullanılır. Bazı ekran koruyucuları, kullanıcılara daha hoş gözükebilecek görsellerden oluşarak ekran bekleme süreli boyunca ekranda yer alır. Sevdiğiniz ekran koruyucusunu görmek için bilgisayarınızda belirli bir bekleme süresini doldurmak yerine, Windows 11 Ekran Koruyucu Kısayolu oluşturarak ekran koruyucunun daha hızlı devreye girmesini sağlayabilirsiniz!

Nasıl Kurulur?

Windows 11’de ekran koruyucu için kısayol ayarlayarak, ekran koruyucunun devreye girmesini istediğiniz zamanı kendiniz belirleyebilirsiniz. Masaüstüne konumlandırdığınız Windows 11 Ekran Koruyucu Kısayolu ile dilediğiniz zaman ekran koruyucunun devreye girmesini sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bulunan System32 klasöründe, bilgisayarınızda mevcutta bulunan ekran koruyucularını bulabilirsiniz. Ekran koruyucularının dosya adlarını bularak, masaüstüne kısayolunu oluşturabilirsiniz. Dosya adlarını bilmeden herhangi bir kısayol oluşturmanız maalesef mümkün değil. Peki, bu klasöre nasıl ulaşılır? Kısaca anlatalım.

1- İlk olarak, System32 klasörüne ulaşmak için Windows tuşu ve X harfine basalım.

2- Çalıştır komutuna basalım.
3- Ardından, karşımıza çıkan penceredeki Aç kısmına %systemroot%\system32\  yazalım.
4- Sağ üstte bulunan arama kutucuğuna scr yazalım.
5- Ardından, dosyaların içinde ekran koruyucu yapmak istediğimiz dosyayı bulalım.
6- Dosyaya sağ tıklayarak kısayol oluştur seçeneğine tıklayalım.

7- Kısayol oluştur seçeneğine bastıktan sonra, karşımıza “masaüstünde kısayol oluştur” diye bir uyarı gelecek. Tamam’a basalım.
8- Dosya gezginini kapatıp masaüstüne dönelim.
9- Oluşturduğumuz masaüstü kısayoluna çift tıklayarak ekran koruyucuyu aktif edebiliriz.

Ekran Koruyucu İçin Kısayol Tuşu Kurma

Seçtiğiniz ekran koruyucuyu devreye sokmak için, klavyede belirlediğiniz tuşlarla bir kısayol atayabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:

1- Oluşturduğunuz kısayola sağ tık ile tıklayın.
2- Özellikler menüsünü açalım.


3- Açtığımız özellikler kutucuğunda, değişim yapmak istediğimiz pencere olan Kısayol Tuşu bölmesine tıklayalım ve kısayol oluşturmak istediğimiz harfe basalım. Örneğin, T harfine bastığınız zaman sistem otomatik olarak CTRL+ Alt + T kısayolunu atayacak.

4- Önce Uygula, sonra Tamam butonuna basalım.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...