SSD Format Atma Nasıl Yapılır? SSD Sıfırlama Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
ssd format atma

SSD Format Atma Nasıl Yapılır? SSD Harddisk nasıl sıfırlanır? SSD format atmak gerekir mi?

SSD yani katı hal sürücüsünü biçimlendirmek, sanılanın aksine çok kısa sürede sıfırlanabilir. Peki, bu nasıl yapılır ve yapılırken hangi klasör seçilmeli? işte, sizin için hazırladığımız bilgiler.

SSD Format Atma Nasıl Yapılır?

SSD format atmak için birkaç seçeneğiniz var. Bu yollardan en basiti dosya gezginidir ve yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Dosya Gezgini ile SSD Sıfırlama

Dosya gezgini ile SSD sıfırlama için;

  1. Başlat menüsündeki arama çubuğuna dosya gezgini yazın.
  2. Dosya gezgini açıldığı zaman, sol kısımda bulunan Bu Bilgisayar’a tıklayın.
  3. Önünüze bilgisayarınızda kullanılabilen bütün sürücüler çıkacaktır. Aralarından SSD’nizi seçmelisiniz. Bu noktada dikkatli olun, çünkü yanlış bir sürücüyü sıfırlarsanız verilerinizi kurtarmanız çok zor olacaktır.
  4. Sıfırlayacağınız SSD’deki tüm verileri yedeklediğinizden emin olduktan sonra sağ tıklayarak Biçimlendir seçeneğini seçin.

NTFS Kullanın

Eğer bir Windows 10 kullanıcısıysanız ve sadece bu işletim sistemindeki dahili sürücüye format atmak istiyorsanız, NTFS’den yardım almalısınız. NTFS yani New Technology File System, uzun sürelerdir Windows’ta kullanılan dosyalama sistemidir.

Harici SSD için Dosya Sistemi

Eğer kullandığınız SSD hariciyse, NTFS dışında da seçeneğiniz vardır. NTFS tabi ki diğer tüm seçenekler arasında en kullanışlı olan olsa da, macOS gibi işletim sistemlerinde üzerine yazmayı desteklemez. Bu noktada exFAT gibi diğer formatlara göz atabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...