Windows Sistem Geri Yükleme Noktası Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
windows sistem geri yükleme

Windows Sistem Geri Yükleme Noktası nasıl yapılır? Sistem geri yükleme noktası nerede? Sistem Geri Yükleme Noktası nedir?

Sistem Geri Yükleme, bilgisayarınızda bulunan Windows dosyalarını ve kayıt defterini tekrar iyi bir konuma geri getirerek yeniden yüklemenizi sağlar. Bu, çoğu zaman Windows tarafından otomatik olarak yapılsa da kendiniz de yapabilirsiniz. Peki, nasıl yapılır?

Sistem Geri Yükleme, önemli Windows sistem dosyalarını ve Kayıt Defteri ayarlarını bilinen iyi bir duruma geri yüklemenizi sağlar. Windows bunları belirli durumlarda otomatik olarak oluşturur, ancak donanım sürücülerini yüklemeden veya diğer önemli sistem değişikliklerini yapmadan önce bunları manuel olarak oluşturmak isteyebilirsiniz. İşte nasıl.

Sistem Geri Yükleme Noktası nedir?

Sistem Geri Yükleme Noktası nedir? İster Windows 10 kullanıcısı, ister Windows 11 kullanıcısı olun; bilgisayarınızdaki sistem dosyalarını ve Kayıt Defteri ayarlarını ilk haline getirerek bilgisayarınızdaki bazı sorunları çözmenize yarayan bir özellik vardır. Bunun adı Sistem Geri Yükleme Noktası’dır.

Sistem Geri Yükleme Noktası, bilgisayarınızın ana kökündeki Sistem Birim Bilgileri isimli bir dosyada bulunur ve bu dosya gizlidir. Bir nokta oluşturmak bilgisayarınızda gözle görülür bir yenilik yaratmaz fakat geri yükleme işlemini yapmasını sağlar. Sistem Geri Yükleme yapmak hem Windows 11’de, hem Windows 10’da aynı olduğu için, her iki sistemi kullananlar da aşağıdaki adımlardan faydalanabilir.

Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır? Windows 10 sistem geri yükleme noktası nerede? Aşağıdaki adımları takip ederek kolayca yapabilirsiniz.

  1. Başlat menüsüne gidin.
  2. Arama çubuğuna Geri Yükleme Noktası yazın.
  3. Geri Yükleme Noktası Oluştur seçeneğine tıklayın.
  4. Sistem Koruması seçilerek Sistem Özellikleri menüsü açılacak.
  5. Altlara doğru kaydırarak Oluştur’a tıklayın.
  6. Geri Yükleme Noktası’nın ismini yazın; örneğin “Güncellemeden önce”
  7. Oluştur’a basın.
  8. Sistem Geri Yükleme Noktası oluşturması tamamlandığında sayfayı kapatın.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...