Android Telefonda USB Bellek Nasıl Kullanılır?

by Merve Taş
Android Telefonda USB Bellek Nasıl Kullanılır

Android Telefonda USB Bellek Nasıl Kullanılır?

Android Telefonda USB Bellek Nasıl Kullanılır?

Android Telefonda USB Bellek Nasıl Kullanılır?USB bellekler, genellikle bilgisayarlarla kullanılan araçlar olarak düşünülse de, Android cihazlarında da dosya transferi için oldukça kullanışlıdır. Android telefonunuzla bir USB belleği bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Bu işlem, düşündüğünüzden daha da kolaydır.

Dosya transferini genellikle fiziksel bir USB kablosuyla ya da internet üzerinden yapmayı düşünürüz. Bu yöntemler gayet işlevsel olabilir, ancak USB bellek kullanmanın da avantajları bulunmaktadır. Telefonunuz için küçük bir harici depo gibi düşünebilirsiniz.

USB Belleği Android Cihazınıza Bağlama

Android telefonlarda genellikle tam boyutlu (Type-A) USB bağlantı noktaları bulunmamaktadır. Ancak son zamanlarda, hem Type-A hem de Type-C bağlantı noktalarına sahip “çift sürücülü” USB bellekler daha popüler hale gelmekte ve Android cihazlarda flash sürücü olarak kullanılabilmektedir. Eğer elinizde eski tip bir Type-A USB sürücü varsa endişelenmeyin.

Neyse ki, piyasada bulunan hemen hemen her Android telefon ve tablet, bir USB-C bağlantı noktasına sahiptir. Type-A USB sürücüyü USB-C bağlantı noktasıyla kullanabilmek için sadece uygun bir adaptöre ihtiyacınız var. Bu adaptörler bazen “USB on-the-go” veya “USB OTG” olarak adlandırılır, ancak hepsi Android telefonlar için aynı tip adaptördür.

Yaklaşık olarak 10 dolarlık bir paket içerisinde iki adet bulabilirsiniz ve böylece USB sürücünüzü adaptöre takarak, adaptörü de Android telefonunuzun USB-C portuna takabilirsiniz.

Android’de USB Sürücüye Erişme

Artık USB sürücünüzü telefonunuza veya tabletinize bağladık, şimdi içeriğine erişebiliriz.

  1. Sürücüyü takar takmaz, “USB depolama eklendi” veya sürücünün adı gibi bir bildirim görünecektir.
  2. Bildirimde “Aç/Keşfet” ve “Çıkart/Çıkar” olmak üzere iki seçenek bulunur. İçeriği görmek için “Aç” seçeneğine dokunun.
  3. Varsayılan dosya tarayıcınıza yönlendirileceksiniz. Eğer doğrudan USB sürücüsüne açılmazsa, önce ilgili dizini bulmanız gerekebilir.

Artık USB sürücünüzde bulunan tüm klasörleri ve dosyaları gözden geçirebilirsiniz!

Android’den USB Belleğe Dosya Aktarma

Android cihazınızdan USB sürücüye dosya aktarmak biraz karmaşık olabilir. Bazı dosya yöneticisi uygulamaları bunu desteklemeyebilir. Biz Samsung’un yerleşik dosya yöneticisi olan “My Files” kullanacağız.

  1. USB sürücünüz takılıyken, aktarmak istediğiniz bir fotoğraf, video veya başka bir dosya bulun.
  2. Dosyayı – veya birden fazla dosyayı – seçmek için dokunup basılı tutun.
  3. Ekranın alt kısmında hızlı işlem menüsü görünecektir. “Taşı” düğmesine dokunun.
  4. Menü daha sonra “Buraya Taşı” ve “İptal” olmak üzere iki seçenek haline gelecektir.
  5. Dosyayı taşımak istediğiniz USB sürücüsündeki klasöre gidin ve “Buraya Taşı”ya dokunun.

İşte bu kadar! Aynı yöntemi kullanarak USB sürücünüzden Android cihazınıza dosya taşıyabilirsiniz.

Birçok Android cihaz artık SD kart yuvalarıyla gelmemekte, ancak kullanışlı bir adaptör ve güzel bir USB sürücü size daha fazla depolama alanı için dosyaları düzenli olarak taşımak için yeterli olacaktır. Eğer bunu sıkça yapacaksanız, işinizi kolaylaştırmak için bir “çift sürücülü” USB sopa edinmenizde fayda var.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...