Gmail Hesabı Güvenlik Arttırma Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
Gmail Hesabı Güvenlik Arttırma Nasıl Yapılır

Gmail Hesabı Güvenlik Arttırma Nasıl Yapılır?

Gmail Hesabı Güvenlik Arttırma Nasıl Yapılır?

Gmail Hesabı Güvenlik Arttırma Nasıl Yapılır?

İşte Gmail ve Google hesabınızı güvence altına almanın yolları: Güvenlik Kontrolü İle Başlayın Google hesabınızın güvenliğini kontrol etmek için hesabınızın “Giriş yapma ve güvenlik” sayfasındaki yerleşik Güvenlik Kontrolü aracını kullanabilirsiniz.

“Hesabınızı Koruyun” seçeneğini tıklayarak, hesabınızla ilgili bazı bilgileri gözden geçirmeniz istenecek. Bu işlemi dikkatlice yapmalısınız; size sunulan bilgileri detaylı bir şekilde incelemek önemli.

Giriş ve Kurtarma Seçeneklerini Ayarlayın İlk adım çok basit: kurtarma telefon numaranızı ve e-posta adresinizi doğrulayın, girişlere izin verilecek cihazları belirleyin. Google hesabınıza kilitlendiğinizde, bu bilgilerin doğru olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca, ana hesabınıza yeni bir konumdan giriş yapıldığında kurtarma hesabınıza bir e-posta alırsınız.

Hesabınıza Erişim İzni Olan Uygulamaları Temizleyin Sonraki bölüm önemli: Hesap İzinleri. Bu bölümde, Google hesabınıza erişimi olan her şey listelenir — Gmail ile oturum açtığınız veya hesabınıza izin verdiğiniz her şey. Eğer bir uygulamanın erişimini hatırlamıyorsanız veya artık kullanmıyorsanız, erişimini iptal etmek için “kaldır” düğmesine tıklayın.

Hesabınıza Bağlı Diğer Cihazları Görüntüleyin ve Eski Cihazları Kaldırın Bu bölüm, bağlı olduğunuz cihazlara bağlı olarak zaman alabilir. Ancak, buraya dikkat etmek önemlidir: Artık kullanmadığınız veya sahip olmadığınız bir cihazın hesabınıza erişimi olmamalıdır! Eğer bir cihazı kaybettiyseniz veya çalındıysa bu daha da önemlidir.

Son Güvenlik Faaliyetlerini Kontrol Edin Son Güvenlik Faaliyetleri menüsü, hesabınızda yapılan her güvenlikle ilgili değişikliğin pratik bir genel bakışını sunar. Eğer siz bir değişiklik yapmadıysanız ve bir şeyler varsa, kesinlikle daha yakından bakmalısınız — bu, hesabınızda şüpheli bir aktivitenin göstergesi olabilir.

Gelişmiş Güvenli Taramayı Etkinleştirin (İsteğe Bağlı) Google, hesabınız için gelişmiş bir tarama güvenliği sunar. Bu, tarayıcınıza ulaşmadan önce tehlikeli siteleri engelleyerek çalışır. Bu zorunlu olmasa da, tercih ederseniz etkinleştirebilirsiniz.

Güçlü Bir Şifre ve İki Adımlı Doğrulamayı Kullanın İnternetteyseniz, güçlü bir şifre kullanmanın önemini zaten biliyorsunuzdur. Çocuğunuzun adı veya doğum tarihi gibi tahmin edilmesi kolay olan şeyler güçlü şifre örnekleri değildir. Güçlü şifreler elde etmek için bir şifre üretici ve yönetici kullanmanızı şiddetle öneririm.

İki adımlı doğrulamayı (2FA) kullanmanız da önemli. Bu, hesabınıza giriş için hem şifreniz hem de size özel olan bir ikinci doğrulama yöntemi gerektirir. Örneğin, bir tek kullanımlık kod alabilir veya telefonunuzdaki bir doğrulama uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bağlı Uygulamaları, Cihaz Faaliyetlerini ve Bildirimleri İzleyin Hesap güvenliğiyle ilgili geri kalan ayarlar daha çok gözlem yapmanızı gerektirir. Bağlı cihazlarınızı, uygulamalarınızı ve bildirim ayarlarınızı düzenli olarak kontrol etmek önemlidir.

Google hesabınızın güvenliğini sağlamak zor değil ve Google, her şeyi tek bir yerde toplamış ve kontrol etmesi ve düzenlemesi son derece kolay.

Güvenlik konusunda bilgi vermek ve insanların çevrimiçi hesaplarını güvence altına almalarına yardımcı olmak önemli. Umarım bu bilgiler işine yarar!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...