Chrome Uzantıları İle ​​Gelen Büyük Değişiklikler, Reklam Engelleyicileri Öldürebilir

by teknohall
Chrome Uzantıları İle ​​Gelen Büyük Değişiklikler

Yakın tarihli bir blog gönderisinde , Chrome uzantıları ve web mağazası ürün yöneticisi David Li, Manifest V2 spesifikasyonuna göre yazılan tüm Chrome tarayıcı uzantılarının Ocak 2023’te çalışmayı durduracağını ve yalnızca Manifest V3 uzantılarının destekleneceğini duyurdu.

Chrome Web Mağazası ürün yöneticisi David Li, Manifest V3 şartnamenin, gizlilik odaklı Manifest V2’den daha güvenli ölçülebilir olduğunu ifade etmiştir.

Lee, 17 Ocak 2022’den itibaren Chrome Web Mağazası’nda yeni Manifest V2 uzantılarının kabul edilmeyeceğini (mevcut V2 uzantıları güncellenebileceğini) söyledi. Ocak 2023’ten itibaren Chrome, Manifest V2 uzantıları için artık çalışmayacak veya güncelleme almayacak. Kurumsal politika kapsamında çalışan Chrome’da Manifest V2 uzantıları Haziran 2023’te çalışmayı durduracak.

Google, 2018’de uzantı geliştiricileri için gözden geçirilmiş bir API seti olan Manifest V3 üzerinde çalışmaya başladı. 2019’un başlarında, popüler uBlock Origin reklam engelleyicinin geliştiricisi Raymond Hill, API’de yapılacak değişikliklere dikkat çekti ve Google’ın açıkladığı biçimde uyardı. Diğer reklam engelleyicilerin geliştiricileri de uzantılarını Manifest v3’e uyarlamaları ve muhtemelen artık kullanılamayacak olan özellikleri gözden geçirmeleri gerektiğini fark ettiler.

Google, yatırımcılarına reklam engellemenin kazançları için potansiyel bir tehdit olduğu konusunda güvence verdiğinden, Manifest V3’e geçmek için ek bir nedeni olabilir: 

Chrome Uzantıları: İçerik Silme / Reklam Engelleyiciler ve Gizlilik Uzantıları 

Aynı zamanda çok farklı ve birçok Chrome kullanıcısı için çok Manifest V2’nin kaybı, birçok Chrome kullanıcısının alıştığı reklam engelleyicilerin artık çalışmayacağı anlamına geliyor. Manifest V3, mevcut reklam engelleyicilerin işlerini yapmak için kullandıkları belirli bir API’yi kullanımdan kaldırıyor. Yeni reklam engelleyicilerin yeni Manifest V3 spesifikasyonu kullanılarak oluşturulup oluşturulamayacağı konusunda tartışmalar var.

Google, Chrome’da Manifest V3’e geçişle ilgili daha fazla ayrıntının, kullanıma sunma tarihine yakın bir zamanda paylaşılacağını söyledi. Ayrıca “geliştirici topluluğumuzun ihtiyaçlarına ve seslerine göre” ona yeni özellikler eklemeye devam edeceğine söz verdi. Manifest V2/V3 değişimine ilişkin ayrıntılı bir zaman çizelgesi, Chrome Developers sitesinde mevcuttur .

Evet Google, Chrome’da reklam engelleyicileri ortadan kaldırabilir. Ancak bu durumda uzantı geliştiriciler, reklamlardan kaçınmaya devam etmek için geçici de olsa bazı çözümler bulacaktır. 

İlginizi çekecek yazılar:

TeknoHall Videoları İçin YouTube Kanalımıza Göz Atın!

Related Posts

Yorum Bırakın...