Fidye Yazılımı Ayarları Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
fidye yazılımı

Fidye yazılımı nedir? Fidye yazılımından bilgisayarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Aradığınız tüm bilgiler ve bilgisayarınızı korumanıza yönelik işlemler burada!

Fidye Yazılımı Nedir?

Bilgisayarınızı korumak için ne gibi yöntemler izliyorsunuz? Windows’un mevcut güvenlik duvarı ve güvenlik yazılımlarının yanında, kimi zaman antivirüs programları kullanırız. Peki, bilgisayarımızı en kolay şekilde nasıl saldırılardan koruyabiliriz?

Fidye yazılım da tam da bu noktada devreye giriyor. Fidye yazılım, neredeyse bilgisayar tarihinden beri birçok bilgisayar kullanıcısının uğraştığı ve zaman zaman saldırılara uğradığı bir çeşit kötü yazılımdır. Oldukça kolay bir şekilde bulaşabilen fidye yazılımından korunmak, Windows’un geliştirdiği birçok yöntem ile daha kolay bir hale geldi.

Fidye Yazılımı Ayarları Nasıl Yapılır?

Konu fidye yazılım olduğunda, Windows hemen devreye girer! Windows, ek güvenlik önemleri almadan fidye yazılımı gibi kötü amaçlı saldırılardan korunmanız için iki önemli yöntem geliştirmiştir: Kötü amaçlı yazılım taramaları ve özel olarak geliştirdiği fidye yazılım korumasıdır.

Windows ile Fidye Yazılımından Korunma

Fidye yazılımından korunma, Windows’un geliştrdiği iki yöntem ile mümkün demiştik. Bunlardan birincisi olan taramalar; bilgisayarınızdaki dosyaları devamlı korur. Bu tarama, bilgisayarınızda siz değiştirmediğiniz sürece açık konumda çalışmaktadır.

Windows, taramalar sayesinde fidye yazılımından korunmayı amaçlasa da; taramalar bazen yetersiz kalabilir. Beklenmeyen yerden gelen bir saldırı, bilgisayarınızı ele geçirerek dosyalarınıza zarar verebilir. Eğer dosyalarınızı yedekli bir şekilde muhafaza edip koruma altına almıyorsanız, taramalar bu noktada istenen peformansı gerçekleştiremeyerek dosyalarınızı koruyamayabilir.

Windows’un geliştirdiği ikinci bir yöntem ise, korumayı aktif hale manuel olarak getirebileceğiniz fidye yazılım korumasıdır. Peki, Windows’un özel olarak geliştirdiği bu koruma neden manuel olarak açılmak ister?

Fidye yazılım koruması, Windows’un geliştirdiği önemli bir korumadır ve sadece onay verilen dosyalarda çalışır; değişiklik yapmasına izin veriyorsanız fidye yazılımından dosyalarınızı korumanız mümkün. Fakat, bazı kaynaklar fidye yazılımı korumasının dosyalarda sorunlara yol açabileceğini belirttiği için kontrollü gitmekte fayda var diyoruz ve zaman zaman dosyalarınızı kontrol etmenizi ve sorunları gidermeyi ihmal etmemenizi amaçlıyoruz.

Windows’un geliştirdiği bu fidye yazılımı korumasını açmak istiyorsanız, vereceğimiz bilgiler işinize yarayabilir!

Fidye Yazılımı Koruması Nasıl Açılır?

Fidye yazılımı korumasını açmak için, başlat menüsüne “Windows Güvenliği Ayarları” kelimesini girin.

fidye yazılımı

Windows güvenliği ayarları sekmesini açtıktan sonra, “Virüs ve tehdit koruması” sekmesine tıklayın.

fidye yazılımı

En alt kısma inerek, “Fidye yazılımına karşı koruma” sekmesinde bulunan “Fidye yazılım korumasını yönet” sekmesine tıklayın.

Yönet kısmına bastığınız zaman, karşınıza bu şekilde bir ekran gelecek:

fidye yazılımı

Görselde görülen Denetimli Klasör Erişimini açık konumuna getirdiğinizde, karşınızda üç farklı kısım belirecek:

fidye yazılımı

“Engelleme geçmişi”, “Korunan klasörler” ve “Denetimli klasör erişimi ile bir uygulamaya izin ver” karşımıza çıkıyor. Windows, denetimli klasör erişimi ile bilgisayarınızda bulunan belge, resim, müzik ve video klasörlerinde değişikliklik yapmak için onaylanmış uygulamaların bir listesini çıkarıp izin verir. Korunan klasörlere korunmasını istediğiniz klasörleri ekleyebilir ve denetimli klasör erişimi ile bir uygulamaya izin ver sekmesi ile korumalı klasörlerde izin verilecek uygulamaları seçebilirsiniz.

Sizin için oluşturduğumuz videolarımıza göz atmayı unutmayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...