Hayatınızı Kolaylaştıracak Chrome Gizli Özellikleri

by teknohall
Chrome Gizli Özellikleri

Arama motorları internete açılan penceremizse, web tarayıcısı da pencerenin çerçevesidir. İyi bir tarayıcı, temel arama işlevlerini desteklemelidir, ancak en popüler seçenekler, web’e erişmek için kendi işletim sistemleri gibi davranır. Evet çevrimiçi yaşamda hiçbir seçenek, pazarın yaklaşık %65’ine sahip olan Google’ın Chrome tarayıcısından daha yaygın hale gelmedi.

Hangi web tarayıcısının en iyi olduğu konusunda hâlâ pek çok tartışma olsa da, Microsoft’un Edge ve Opera’sı da dahil olmak üzere Chrome’a birçok alternatifin Google’ın açık kaynaklı Chromium projesine dayanmasının bir nedeni var.

Chrome’un popülaritesinin nedenlerinden biri, sade ve çok yönlü kullanıcı arayüzüdür. Neredeyse dipsiz uzantı kitaplığını göz önünde bulundurduğunuzda Chrome’un yetenekleri tahmin ettiğinizden daha geniştir. İşte size gerçekten faydası olacak Chrome ‘un içine gizlenmiş özellikler!

Chrome Gizli Mod

Chrome Gizli Mod

Chrome’un göz atma geçmişinizi kaydetmesini veya web sitelerinin etkinliğinizi izlemesini istemiyorsanız Gizli Mod’da açın. İster tatil alışverişi isterse daha fazla yetişkin etkinliği olsun, dünyanın bilmesini istemeyeceğiniz şeylere göz atarken Gizli Mod iyi bir seçenektir.

Chrome’da gizli bir pencere açmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki üç nokta simgesini tıklayın. Yeni gizli pencere ‘yi seçin  . Mobilde, sağ alttaki (iOS) veya sağ üstteki (Android) üç noktalı simgeye dokunun ve Yeni Gizli Sekme öğesini seçin.

Gizli Mod’un,   ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından davranışınızın izlenmesini engellemeyeceğini unutmayın. Gizli mod ne kadar gizli?  Çevrimiçi gizlilik konusunda ciddiyseniz, VPN hizmetini düşünebilirsiniz.

Ekranınızı Yayınlayın

Telefonunuzdan TV’nize Netflix ve Hulu gibi video akışı hizmetlerinden  içerik  yayınlamak için Chromecast’inizi kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Evet, Chrome’un yerleşik Cast işleviyle PC ekranınızda gördüğünüzü TV’ye de ışınlayabiliyorsunuz. Bunu yapmanın en kolay yolu, Google Chrome’da herhangi bir yerde sağ tıklayıp Yayınla’yı seçmektir. Ayrıca sağ üstteki üç noktalı simgeden de ulaşabilirsiniz.

Açılır pencerede, tarayıcı pencerenizin görünmesini istediğiniz Chromecast özellikli cihazı seçin. Hedef televizyona bir sekme mi, tüm masaüstünüz mü yoksa belirli bir dosya mı yayınlayacağınızı da seçebilirsiniz.

Entegre Müzik Kontrolü

Entegre Müzik Kontrolü

Bir sekmede makale okuyor ve diğerinde müzik dinliyorsanız, yalnızca duraklat tuşuna basarak  gezinmeniz gerekmez. Chrome, menü çubuğundaki nota simgesinden erişilebilen yerleşik bir müzik denetleyicisine sahiptir. Düğmeye tıkladığınızda çalabilir/duraklatabilir, ileri ve geri arama yapabilir ve bir parçayı atlayabilir veya geri gidebilirsiniz. Bu bir YouTube videosuysa, herhangi bir sekmeden izlemek veya canlı altyazıları açmak için resim içinde resim modunu açabilirsiniz.

Hızlı arama

Chrome Hızlı arama

Bir web sayfasındasınız ve hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz bir kelime veya kelime öbeğiyle karşılaşıtınız. Bu durumda Chrome kolay, yerleşik bir arama seçeneği sunuyor. Aramak istediğiniz kelimeleri vurgulayın, sağ tıklayın ve Google’da Ara’yı seçin. Yeni bir sekme açılacak ve Google aramanız görünecektir. Alternatif olarak, bir kelimeyi veya ifadeyi vurgulayabilir, ardından bir web araması yapmak için doğrudan Chrome’un çok amaçlı adres çubuğuna sürükleyip bırakabilirsiniz.

Android cihazda bir kelime veya kelime öbeği aramak için, uzun bir dokunuşla herhangi bir metin seçimini vurguladığınızda Chrome o terim için bir arama kartı oluşturacaktır. Google arama sonuçlarını görüntülemek için ekranın altında görünen kartı yukarı çekin.

iOS’ta, bir kelimeyi veya tümceyi vurgulamak, “Ara” seçeneğiyle açılır pencere oluşturur. Aşağı kaydırın ve  daha fazlası için Web’de Ara’ya dokunun.

Sekme Gruplarını Yönet

Açık sekmeleri yönetmenin birçok yolu vardır , ancak çok fazla açık sekmeniz varsa ve neyin nerede olduğunu bilmiyorsanız internette gezinmek zor olabilir. Chrome, her şeyi düzenli ve kolay bulunabilmesi için sekme grupları oluşturmanıza olanak tanıyor. Bir sekmeye sağ tıklayın ve bir grup oluşturmak için sekmeyi yeni gruba ekle’yi seçin .

Açılır menüden grubu adlandırabilir, renk atayabilir, yeni bir sekme ekleyebilir, grubu bölebilir, gruptaki tüm sekmeleri kapatabilir ve tüm sekmeleri yeni bir pencerede açabilirsiniz. Grubu yeniden düzenlemek, yeni sekmeler eklemek ve hatta sayfaları kaldırmak için sekmeleri de sürükleyebilirsiniz. Yeni bir sekme eklemek, sekmeyi gruptan kaldırmak veya yeni veya mevcut bir gruba taşımak için grup içindeki bir sekmeye sağ tıklayın.

Sekmelerinizi gruplar halinde derledikten sonra, kullanmaya hazır olana kadar içindeki tüm sekmeleri gizlemek için bir grup adına tıklayabilirsiniz. Bu, Chrome’da tüm açık sekmelerinizi bulmanızı çok daha kolaylaştırır.

Android kullanıcıları Chrome ile benzer bir özelliğe sahiptir. Bir web sayfasında bulabileceğiniz bir bağlantıya uzun basın ve bir grup oluşturmak için açılır menüden Grupta yeni sekmede aç’ı seçin. Sayfanın altında açık sekmeleri gösteren bir menü çubuğu göreceksiniz. Grup içinde yeni bir sekme açmak için artı (+) simgesine dokunun. Gruptaki tüm sekmeleri görüntülemek ve yeniden düzenlemek için ok düğmesine dokunun.

Tüm sekmelerinizi (ve sekme gruplarınızı) tek bir sayfada birlikte görüntülemek için sağ üst köşedeki sekme simgesine dokunabilirsiniz. Bir sekmeye uzun basarak ve içine sığana kadar başka bir sekmeye sürükleyerek bu sayfadan yeni gruplar oluşturabilirsiniz. Aynı anda gruplamak üzere birden çok sekme seçmek için üç nokta simgesine dokunabilir ve Grup sekmelerini seçebilirsiniz.

Sekmelerinizi Arayın

Sekme Gruplarını Yönet

Chrome ayrıca, ihtiyacınız olan web sayfasına hızla atlayabilmeniz için açık sekmeleri aramanıza da olanak tanır. Bunu, çok amaçlı adres çubuğunda açık bir sekmenin başlığını arayarak yapın. Başlığı yazdığınızda, Chrome sonuçları otomatik olarak tamamlar ve sorguyla eşleşen son kullanılan sekmeleri gösterir. 

Ancak, bir arama alanı açmak ve oradan arama yapmak için Chrome’un sağ üst köşesindeki ok simgesini de tıklayabilirsiniz; bu, açık sekmeleri aramak için daha güvenilir bir yol olabilir.

Yanlışlıkla Kapatılan Sekmeleri Aç

Bir sekmeyi yanlışlıkla kapattınız ve paniğe kapıldınız. Google, Chrome sekme menüsünden “Kapalı pencereyi yeniden aç” seçeneğini kaldırdığı için bu kayıp sekmeyi geri almayı biraz daha zorlaştırdı . Ancak yine de en son kapatılan sekmeyi geri getirmek için Control/Command + Shift + T klavye kısayolunu kullanabilirsiniz .

Aksi takdirde, yardımcı olması için Windows veya macOS’a da güvenebilirsiniz. Bir sekmeyi yanlışlıkla kapatırsanız, menü çubuğuna sağ tıklayın (sekmenin kendisine değil). Açılır menü, size kapatılan bir sekmeyi yeniden açma seçeneği sunar.

Mobildeyken Chrome, ekranın alt kısmındaki küçük bir açılır mesajla size ikinci bir şans sunar. Yeterince hızlıysanız, Geri Al’a dokunun ve sekme geri dönecektir. Aksi takdirde, en son kapattığınız sekmelerin listesini görmek için üç noktalı menüye dokunabilir ve menüden Son sekmeler’i seçebilirsiniz .

Okuma Listesine Makaleler Ekle

Chrome Okuma Listesine Makaleler Ekle

Şu anda okumak için zamanınız yok mu? Okuma listesine kaydedin ve sayfayı daha sonra okuyun. Bu yeni özellik, Google Hesabınızla senkronize olur, böylece kayıtlı makaleleri cihazlar arasında açabilirsiniz. Kaydedilmiş sayfaları internet bağlantısına ihtiyaç duymadan bile açabilirsiniz.

Sayfayı kaydetmek için yer imi simgesini tıklayın ve Okuma listesine ekle’yi seçin , ardından tüm kayıtlı makalelerinize erişmek için yer imi çubuğundaki Okuma listesi düğmesini tıklamanız yeterlidir. Sayfalar Okunmuş ve Okunmamış olarak bölünmüştür ve buna göre işaretlenebilir veya tamamen kaldırılabilirsiniz.

Android kullanıcıları henüz bu özelliğe sahip olmasa da, iPhone veya iPad’i olan herkes Paylaş simgesine dokunabilir ve ardından açılır menüden Daha Sonra Oku’yu seçebilir. Kaydedilmiş sayfalarınızı görüntülemek için üç nokta simgesine dokunun ve Okuma Listesi’ni seçin.

Başlangıç ​​Sayfalarını Ayarla

Başlangıç ​​Sayfalarını Ayarla

Web’de her zaman aynı sayfalara giderseniz, Chrome, Google’ın tarayıcısını her başlattığınızda bu sayfaların açılmasını kolaylaştırır. Ayarlar menüsünde, Başlangıçta’yı tıklayın   ve Chrome’u bir sonraki açışınızda ne açmak istediğinizi seçin.

Chrome size varsayılan Yeni Sekme sayfasını açma, en son açtığınız tüm sekmeleri açma veya açılacak belirli sayfaları seçme seçeneği sunuyor. Belirli bir sayfayı veya sayfa grubunu aç ‘ı seçerseniz , belirli sayfaları ekleyebilir veya şu anda açık olan tüm sekmeleri kaydedebilirsiniz.

İndirme Hedefini Değiştir

İndirme Hedefini Değiştir

İndirilen dosyaları bilgisayarınızda bulmakta zorlanıyor musunuz? Chrome, nerede depolandıklarını belirlemenize olanak tanıyor. Ayarlar > Gelişmiş > İndirilenler seçeneğine gidin. Konum altında, Değiştir’i tıklayın. Açılır kutuda, indirmelerinizi belirli bir klasöre kaydedilecek şekilde ayarlayın.

Chrome ‘un Şifrelerinizi Oluşturmasına ve Yönetmesine İzin Verin

Chrome 'un Şifre

Her web sitesi için güçlü, benzersiz parolalar oluşturmak ve ardından hepsini hatırlamak zor olabilir. Ancak Chrome, yeni bir hesap oluşturmaya çalıştığınızda rastgele şifreler oluşturarak ve bunları daha sonrası için kaydederek size yardımcı olabilir.

Daha da iyisi, Google’ın şifrelerinizden birinin ele geçirilip geçirilmediğini ve ne zaman ele geçirildiğini size söylemesi ve şifrenizi değiştirmenizde size rehberlik etmesidir. Ayrıca Chrome’daki Ayarlar menüsünden manuel güvenlik kontrolü de yapabiliyorsunuz. Ayarlar altında, Güvenlik kontrolü bölümüne gidin ve ardından güvenlik güncellemelerini, veri ihlallerini, hatalı uzantıları ve daha fazlasını kontrol etmek için Şimdi kontrol et’i tıklayın .

Chrome Görev Yöneticisi

Chrome Görev Yöneticisi

Tıpkı Windows PC’niz gibi, masaüstü tarayıcınızın da, üstlendiği çeşitli işlemleri ve her birinin ne kadar kaynak tükettiğini izlemek için kullanabileceğiniz kendi görev yöneticisi vardır. Erişmek için sağ üst köşedeki üç nokta simgesini tıklayın ve  Diğer araçlar > Görev yöneticisi’ni  seçin (veya Shift + Esc’yi seçin).

Açılır pencere, şu anda açık olan tüm eklentileri, uzantıları ve sekmeleri ve ayrıca tarayıcınızın kaynaklarının ne kadarını kullandığını (bellek ve görüntü önbelleği gibi) görüntüler. Tarayıcınızı yavaşlatan veya durduran pencereyi doğrudan görev yöneticisinden kapatabilirsiniz.

Listedeki bir öğeye tıklayın ve girişi kapatmak için İşlemi sonlandır düğmesini seçin . Giriş, görev yöneticisi penceresinden kaybolacak ve onu düzgün bir şekilde yeniden yüklemenize veya şimdilik kapalı tutmanıza izin verecektir.

Chrome Hızlı Resim Görüntüleyici

Hızlı Resim Görüntüleyici

Hızlıca kontrol etmek istediğiniz bir görsel veya medya dosyanız mı var? Chrome’a ​​sürükleyin ve tarayıcı size görüntüyü gösterecek, videoyu oynatacak veya müzik dinlemenize izin verecektir.

Chrome Temizle

Chrome Temizle

Chrome tipik olarak hızlı bir tarayıcıdır, ancak işleri alt üst eden bir şey varsa, tarayıcının sorunu çözmeye yardımcı olacak bazı yerleşik araçları vardır. Ayarlar > Gelişmiş > Sıfırla ve temizle altında  , tarayıcıyı engelleyebilecek tüm zararlı yazılımları bulmak ve kaldırmak üzere Chrome’un dahili antivirüsünü kullanmak için Bilgisayarı temizle’yi  tıklayın.

Başlangıç sayfanızı, yeni sekme sayfası, arama motoru ve sabitlenmiş sekmeleri sıfırlarlamak istiyorsanız Orijinal varsayılan ayarları sıfırla diyebilirsiniz.  Bu işlemle, yer imleri, geçmiş ve kayıtlı şifreler silinmez.

Related Posts

Yorum Bırakın...