iPhone Hatırlatmalar Nasıl Kullanılır?

by Merve Taş
iPhone Hatırlatmalar Nasıl Kullanılır

iPhone Hatırlatmalar Nasıl Kullanılır?

iPhone Hatırlatmalar Nasıl Kullanılır?

iPhone Hatırlatmalar Nasıl Kullanılır? Apple’ın Hatırlatmalar uygulaması her zaman basit bir yapılacaklar listesi ve üretkenlik uygulaması olarak kullanışlı bir seçenek olmuştur. Ancak, iOS 17 güncellemesiyle getirilen bazı değişikliklerle Apple’ın Hatırlatmalar uygulaması, güçlü bir üretkenlik uygulaması arayanlar için oldukça uygun bir seçenek haline geldi.

Hatırlatmalarda Önceden Uyarılar: Hatırlatmaların eksikliğini gidermek için en önemli özelliklerden biri, bir öğe için önceden uyarı alabilme yeteneğiydi. Önceden uyarı almak için basitçe bir hatırlatıcıyı daha erken bir saat için ayarlayabilirdiniz, ancak bu yöntem artık kullanılmayacak.

  • Şimdi Hatırlatmalar’da, bir görevi belirli bir tarihte ve saatte tamamlama planınızı oluştururken bu görevi düzenlerken bulunan takvim simgesini kullanarak bir öğeye ait bir zaman ayarlayabilirsiniz. Ardından “Tarih ve Saat”i tıklayarak görevi tamamlama planınıza uygun kesin saat ve ne kadar önceden hatırlatma istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

Listeler İçinde Bölümler: Hatırlatmalar içinde her zaman farklı görev türleri veya öğeler için farklı listeler oluşturabilirdiniz, alışveriş listeleri, evde yapılacak işler listeleri veya iş için gündem oluşturmak gibi. Yeni eklenen özellik seti ile listelerinizi biraz daha ayrıntılı hale getirebilirsiniz.

  • Bölümlerle, listeleri listenizin ihtiyaçlarına uygun daha küçük alt kategorilere bölebilirsiniz. Ev işleri örneğinde, görevlerinizi odaya veya haftanın günlerine göre bölebilirsiniz. İhtiyacınıza göre ne kadar ayrıntılı olmak istediğinize bağlı olarak her şey mümkün. Bölümleri kullanarak, etiketler ve listeleri yaygın bir şekilde kullanarak Hatırlatmalar içinde daha fazla bağlantılı ve özgün hale gelebilir.

Güçlü Alışveriş Listeleri: Hatırlatmalar sadece bir yapılacaklar listesini yönetmek için değil, aynı zamanda alışveriş listesi oluşturmak için de kullanabilirsiniz. iOS 17 ile birlikte, alışveriş listesi oluşturma işlemi yeni bir seviyeye taşındı.

  • Artık Hatırlatmalarda yeni bir liste oluştururken bu listeyi özellikle bir alışveriş listesi olarak belirleyebilirsiniz. Bir alışveriş listesi oluşturulduğunda, önceki sürümde de eklenen bölümler özelliğini kullanarak öğeleri kategoriye göre otomatik olarak sıralar. Örneğin, alışveriş listenize birden fazla süt ürünü eklerken, Hatırlatmalar süt ürünlerini otomatik olarak “Süt Ürünleri” bölümüne yerleştirir.
  • Küçük bir ayrıntı, bu özelliğin henüz mükemmel olmadığıdır, çünkü bazı öğeleri bir arada olması gereken ayrı bölümlerde tutabilir. Örneğin, Swiss peynirini “şarküteri” bölümünde kategorize etmek mümkünken, süt “süt ürünleri” bölümünde kategorize edilebilir.

Sütun Görünümü: Bölümler ve alışveriş listeleri ile, listeleri alt kategorilere fazla derinlemesine ayrıştırırsanız bir tür arayüz karmaşası yaratabilirsiniz. Neyse ki, Apple bu sorun için alternatif bir görünümle adım önde bulunuyordu.

  • Herhangi bir listede, şimdi listenin farklı bölümleri arasında sola ve sağa kaydırma olanağı sağlayan bir sütun görünümüne kolayca geçebilirsiniz. Bu özellik, karmaşık haftalık gündemler oluşturmak veya sadece uzun bir dizi bölümü takip etmek için özellikle uygundur.

Daha İyi Widget’lar: Bu değişiklik iOS 17’deki Hatırlatmalar uygulamasına özgü olmasa da, yine de Hatırlatmalar için büyük bir avantaj sağlar. iOS 17 öncesinde ev ekranınızdaki widget’larla etkileşimde bulunamazdınız. Herhangi bir widget’ı tıklamak, yalnızca ilgili uygulamayı açardı ve bu durum Hatırlatmalar için de geçerliydi.

  • Şimdi ise, ev ekranınıza Hatırlamalar widget’ını ekleyebilirsiniz ve bu widget, uygulamanın belirlediğiniz listenizden size gösterilmesini sağlar. Bu widget sayesinde hatırlatmayı direkt olarak widget üzerinden işaretleyebilirsiniz. Sonuçta, yapılacaklar uygulaması üretkenliğe yardımcı olmalıdır ve uygulamayı gereksiz yere açma ihtiyacını azaltmanın yerini tutacak başka bir üretkenlik artırma yöntemi yoktur.
Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...