iPhone Face ID, Maske ile Nasıl Çalışır?

by teknohall
iphone-face-id-nasil-calisir

Artık herkesin maske taktığı ve etrafımızdaki tanımakta zorluk çektiğimiz şu dönemlerde iphone yeni bir duyuru ile güncelleme getirdi. Geçtiğimiz günlerde iphone tarafında yapılan açıklamaya göre artık herkesin maske dolayısıyla face ID problemi yaşaması üzerine bu yapılan güncelleme ile bu sorunu ortadan kaldıklarını ifade ettiler. Tabi bunun belli başlı şartları ve yöntemlerini birlikte yazımızda devam edelim.

face-id

iPhone Face ID Nasıl Çalışır?

Yüzümüzdeki maskeyle iphone cihazlarını açmada zorluk çekenler, yapılan güncelleme ile bu durum ortadan kalkıyor. Herkesin hoşuna giden bu özelliklerde bazı detaylar hoşunuza gitmeyebilir.

Bizden iphone cihazımızın yanında birde apple watch istiyor. Buradaki amaç güvenlik gerekçesiyle iphone ve apple watch cihazın birbirine yakın olup olmadığını kontrol ederek işlemi gerçekleştirebiliyor. Tabi apple watch cihazımız zaten mevcutsa bunu dikkate almamıza gerek kalmıyor.

Bundan sonra iphone cihazımızdan ayarlar menüsüne girip genel ayarlardan iphone cihazımızın sürümünün 14.5 olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Eğer sizde daha eski sürüm mevcut ise ne yazık ki bu özellikten faydalanamazsınız. O yüzden en kısa zamanda güncellemeleri yapıp devam edebilirsiniz. Güncelleme yapmak için yazılım bilgisi kısmında zaten bizlere uyarı olarak bildirim vermesi gerekiyor. Bu bildirime dokunup güncellemeyi indirdikten sonra kurabiliriz. Aynı husus apple watch içinde geçerli. Apple watch güncellemeleri yapmamız gerekiyor ya da sürümün en az 7.4 olması gerekir.

Güncelleme işlemlerine sorunsuz şekilde yaptıktan sonra işleme devam etmek için ayarlar menüsüne geri geliyoruz ve face ID ayarlarına dokunuyoruz. Açılan pencerede aşağıya doğru inince karşımıza sahip olduğumuz apple watch cihazımızın adı çıkıyor. Tabi dikkat etmemiz gereken hususlardan bir diğeri ise apple watch cihazımızın bize ait olanından işleme devam etmemiz gerekir. Aksi takdirde işlemlerimiz başarısız olacaktır. Apple watch cihazımızı burada eğer aktif olarak gözükmüyorsa aynı sayfadan kolayca apple watch cihazımız ile eşleştirip işlemimize devam edebiliriz.

apple-watch-face-id

Tüm işlemlerimiz burada son buluyor. Tabi son olarak başarıl olup olmadığımızı maske takarak kontrol ediyoruz. Maskeyi takıp face ID açılınca saatimizde hem uyarı ve titreşim yaparak bizlere iphone cihazımızın açıldığını bildiriyor.

Bir diğer özellik ise başka birinin face ID ile kilidi açıp kullanabilmemiz. Evet, yanlış okumadınız. Bu güvenlik açığı değil. Sadece iphone cihazımıza önceden face ID kayıt ettiğimiz kişiler sadece apple watch yakın olmak şartıyla telefon kilidini açıp kullanabilirler. Tekrar söylemekte fayda var aslında. Bu güvenlik açığa değil aslında. İphone ve apple watch cihazımızın birbirine oldukça yakın olması gerekir.

Related Posts

Yorum Bırakın...