ISO Dosyası Monte Etme Yöntemleri Nelerdir?

by Merve Taş
iso dosyası monte etme

Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da ISO Dosyası Monte Etme nasıl yapılır?

Eğer Windows 8 veya Windows 10 kullanıyorsanız, ISO dosyasını kullanabileceğiniz bir yöntem sistemin içinde mevcuttur. Windows 7 kullanıcılarının ISO kullanabilmek için üçüncü taraf dosyasına ihtiyacı var.

Windows 8 ve Windows 10’da Windows ISO Dosyası Monte Etme

Aşağıdaki adımları izleyerek Windows 8, Windows 8.1 ya da Windows 10’un kurulu olduğu bilgisayarınızda ISO dosyalarına kolayca ulaşabilirsiniz!

Windows 8 ve Windows 10’da, ISO Dosyasını ve VHD sanal sürücü dosyalarını montelemek için ayrı bir yöntem bulunur. Bunun üç yolu var:

  • Bilgisayarınızdaki ISO dosyasını açın. Eğer bilgisayarınızdaki ISO dosyalarınız bir programa bağlıysa, bu özelliği kullanamazsınız.
  • ISO dosyasına sağ tıklayarak “monte edin” seçeneğini tıklayın.
  • Dosya gezginine gidin. Bir dosyayı seçerek disk görüntü araçları seçeneğinin altında bulunan bağla seçeneğine tıklayın.
  • ISO dosyasını taktığınız zaman, bilgisayarınızda yeni bir sürücü olarak algılanır. İşiniz bittiği zaman dosyaya sağ tıklayarak çıkar seçeneğine tıklayın.

Vista ve Windows 7 ISO Dosyası Monte Etme

Windows 7 ve Vista gibi sürümlerde, ISO dosyalarını bağlamanın yolu bir program kullanmaktan geçer. Bunun için WinCDEmu uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama, ISO dosyası ve diğer formatları destekler. Bu program, Windows’ta destek sunulmayan BIN/CUE, NRG, MDS/MDF, CCD ve IMG görüntü dosyalarını kullanmanıza izin verir. Bu yüzden Windows 8 ve Windows 10’da da rahatça kullanabilirsini.

WinCDEmu’yu bilgisayarınıza yükleyin ve kurulumu yapın. Sonrasında, disk dosyasına çift tıklayın ve dosyaya sağ tıklayarak sürücü bağlantısını seç seçeneğini tıklayın. Tamam’a basın. İşiniz bittikten sonra sürücüye sağ tıklayarak çıkar’a basın.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...