Mac Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
Mac Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

Mac Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

Mac Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır?

Mac Kopyala Yapıştır Nasıl Yapılır? iPhone, iPad veya Mac’inizde herhangi bir yerden metin kopyalayıp not, e-posta veya belgeye yapıştırabilirsiniz. Bu ipucu, çeşitli sıkıntılı kısıtlamaları aşmanıza veya hatta “gerçek dünya” metinlerini fotoğrafını çekerek almanıza yardımcı olabilir.

iPhone veya iPad’de Herhangi Bir Metni Nasıl Kopyalarsınız

iPhone ve iPad’inizde resimler veya videolar içindeki metni kolayca kopyalayabilirsiniz. Tek sınırlama, cihazınızın bunu metin olarak tanıyabilmesidir, bu yüzden karmaşık el yazıları veya süslü yazı tipleri genellikle çalışmayabilir.

Apple’ın yerleşik metin tanıma özelliği sayesinde, işletim sistemi genelinde otomatik olarak çalışır. Bu özelliği birçok uygulama ile kullanabilirsiniz, ancak en kolay uygulama muhtemelen Fotoğraflar uygulamasında bulunuyor.

Kamera rulosundan bir fotoğraf seçin ve resmin alt sağ köşesinde “Metni Göster” simgesini bulun. Buna dokunun ve resimdeki metin hemen vurgulanacaktır. Şimdi bu metni normal bir metin seçer gibi seçebilirsiniz, parmağınızı basılı tutarak başlangıç ve bitiş noktalarını istediğiniz yere sürükleyin veya “Hepsini Seç”e dokunun.

Şimdi bu metni panoya kopyalamak için “Kopyala”yı kullanabilirsiniz. Şimdi Notlar, bir e-posta veya Mesajlar sohbeti veya istediğiniz bir metin belgesini açın ve metni yapıştırmak için dokunup basılı tutarak açılan menüden “Yapıştır”ı seçin.

Bu yöntem videoları kullanarak da çalışır, sadece kopyalamak istediğiniz metin için videoyu duraklatmanız gerekir. Şimdi tekrar bu süreci “Metni Göster” simgesini kullanarak ve kopyalamak istediğiniz şeyi seçerek yapabilirsiniz.

Bu hile aynı zamanda Safari’de de çalışır, sadece bir resme dokunun ve ardından önce “Metni Göster”i seçin.

Mac’te Herhangi Bir Metni Nasıl Kopyalarsınız

Bu hile Mac’te de aynı şekilde çalışır. Fotoğraflar uygulamasını kullanarak bir resmi görüntülerken alt sağ köşedeki “Metni Göster” simgesine dokunun. Aynı şeyi bir videoyu izlerken de yapabilirsiniz, ilgili bir karede duraklamanız yeterlidir.

Bu, yerel olarak kaydedilen resimleri önizlerken çalışırken (ancak Hızlı Bakış’ta çalışmaz, bu yüzden önce “Açıkla Önizle”yi tıkladığınızdan emin olun). Ayrıca, bir resmi görüntülerken Safari’de çalışır, ancak Mac’iniz metni otomatik olarak algılayacağından “Metni Göster”i tıklamanıza gerek yoktur. Metni Mac’inizde herhangi bir yerde seçmek için tıklayıp sürükleyin, ardından Command+tıklama menüsünü veya Command+C klavye kısayolunu kullanarak kopyalayın.

Bu Neden Bu Kadar Faydalı?

Bu hile, belirli web sitelerinde metin seçme ve kopyalama imkansızlığını aşmanıza yardımcı olur. iPhone, iPad veya Mac’inizi kullanarak ekran görüntüsü alabilir ve ardından metni normal bir şekilde kopyalayabilirsiniz. Örneğin, bu hileyi iPhone uygulamasındaki YouTube açıklama kutusundan tarifleri kopyalamak için kullandım.

Ayrıca, iPhone’unuzla iyi bir fotoğraf çekebilirseniz, neredeyse herhangi bir şeyden metin kopyalamanıza olanak tanır. Bu sayede bir sayfa veya bir levhadaki metni kopyalamak isterseniz, sadece bir fotoğraf çekip ardından bu hileyi kullanarak gerektiği gibi kopyalayabilirsiniz. Bu yöntemi kullanırsanız, Kamera Rulosu’nda (veya Mac masaüstünde) birçok gereksiz ekran görüntüsü birikebilir. iPhone veya iPad’de ekran görüntülerini Apple Fotoğraflar’ın Albümler sekmesindeki “Medya Türleri” bölümünde bulabilir ve silebilirsiniz.

Daha Fazla Kullanışlı iPhone İpucu

Muhtemelen kullanmadığınız birçok iPhone ekran görüntüsü hilesi var, bunlar arasında tam web sayfalarını yakalama ve olağandışı düğme vuruşları yerine bir jest kullanma bulunuyor.

Diğer üretkenlik artırıcı ipuçları arasında yazmak istediğiniz emojiyi arama, Apple’ın yerleşik araçlarını kullanarak sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı sınırlama ve Kısayollar uygulamasını kullanarak güçlü iş akışları oluşturma bulunuyor.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...