iPhone veya iPad’de Uygulama İzinlerini Yönetmek Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
iPhone veya iPad'de Uygulama İzinlerini Yönetmek Nasıl Yapılır

iPhone veya iPad’de Uygulama İzinlerini Yönetmek Nasıl Yapılır?

iPhone veya iPad’de Uygulama İzinlerini Yönetmek Nasıl Yapılır?

iPhone veya iPad’de Uygulama İzinlerini Yönetmek Nasıl Yapılır? Apple, yıllar içinde iPhone ve iPad’e giderek sofistike bir uygulama izin sistemi ekledi. Bir uygulamanın cihazınızın sensörlerinden kişisel bilgilere, bildirimlere ve mobil veriye kadar her şeye erişip erişemeyeceğine siz karar verebilirsiniz. İzinleri kontrol edebilir, hangi uygulamaların bu izinleri kullandığını görebilir, uygulamaların izinlerini yönetebilir ve mobil veri ve arka planda kullanım gibi şeyleri sınırlayabilirsiniz.

iPhone ve iPad’de İzin Yönetimi

Ayarlar’daki “Gizlilik ve Güvenlik” bölümü, cihazınızda mevcut olan izinlerin bir özetini ve bunları kullanan uygulamaları size sunar. Tek tek uygulamalarla uğraşmaktansa izinleri hızlıca yönetmenin harika bir yoludur.

İlk olarak, iPhone veya iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. Daha sonra, “Gizlilik ve Güvenlik”e gidin. Şimdi, uygulamaların erişebileceği izinlerin ve özelliklerin bir listesini görüyorsunuz. “Konum Servisleri”nden “Mikrofon” ve “Hareket ve Fitness”e kadar her şey burada. Bir kategori seçin ve o kategoriye erişimi olan uygulamaları görün. Burada “İletişimler” izinlerine bakıyoruz. Bu uygulamalar, İletişimlere erişim istedi ve hangilerine izin verildiğini ve hangilerinin reddedildiğini görebilirsiniz. İzinleri açıp kapatabilirsiniz. Diğer kategoriler için de aynı şey geçerli. Bazıları, “Fotoğraflar” izni gibi ekstra seçeneklere sahip olabilir. Bir uygulamanın tüm fotoğraflarınıza mı yoksa seçilmiş fotoğraflara mı erişebileceğine karar verebilirsiniz. İşte bu kadar! Bu, uygulama izinleriyle ilgili her şey için tek nokta. Hangi uygulamaların neye erişebileceğini hızlıca ayarlamak isterseniz, bu doğru yerdir.

iPhone ve iPad’de Uygulama İzinlerini Görmek

iPhone veya iPad’de bir uygulamanın izinlerini görmek için “Ayarlar” uygulamasını açın ve uygulamayı seçin. Hangi izinlere erişebileceğini ve hangilerine izin verildiğini göreceksiniz.

iPhone veya iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. Aşağı doğru kaydırın ve listeden bir uygulama seçin. Şimdi, uygulamanın erişebileceği izinleri göreceksiniz. Bu örnekte, Discord’un “Fotoğraflar” ve “Mikrofon”a erişimi var. Ayrıca uygulamanın Siri ve Spotlight aramasında görünmesine, bildirim ayarlarına ve “Mobil Veri” anahtarına izin verip vermeyeceğinize dair seçenekler bulunmaktadır. İzinleri istediğiniz gibi ayarlayın ve işte hazırsınız! Bir uygulamanın hangi işlemleri yapabileceğini uygulama ayarları sayfasından çok kolay görebilirsiniz.

iPhone ve iPad’de Uygulamalar İçin Konum Kapatma

Belki de özellikle önemli bulabileceğiniz bir izin, Konum Servisleri’dir — iPhone veya iPad’inizin konumuna erişimi olan tüm uygulamaları Ayarlar > Gizlilik & Güvenlik > Konum Servisleri’ne giderek görebilirsiniz.

İlk olarak, iPhone veya iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. “Gizlilik & Güvenlik” bölümünü açın. Şimdi ekranın üst kısmındaki “Konum Servisleri”ni seçin. Ekranın üst kısmındaki anahtarla Konum Servislerini tamamen kapatabilirsiniz. “Konumumu Paylaş” bölümü, “iPhone/iPad’imi Bul”u kapatıp açabileceğiniz yerdir. Son olarak, konum izni isteyebilecek tüm uygulamalar listelenmiştir. Gri ok, uygulamanın son 24 saat içinde konumunuzu kullandığını; mor ok, son zamanlarda konumunuzu kullandığını gösterir. Bir uygulama seçerek, konumunuzu nasıl veya hiç kullanabileceğini ayarlayabilirsiniz. Konum, göz önünde bulundurmanız gereken en kritik izinlerden biridir. Konum erişimi sadece iPhone veya iPad’inizin pilini tüketmekle kalmaz, aynı zamanda kötü amaçlarla da kullanılabilir. Hangi uygulamaların bu erişime sahip olduğunu takip edin ve “Tam Konum” erişimini dikkatlice vermemeye özen gösterin.

Hücresel Veri Kullanımını Yönetmek İçin Hangi Uygulamaların Kullanılabilir Olduğunu Yönetme

Wi-Fi’ye bağlı olmadığınızda, iPhone’unuzun mevcut uygulamadan daha fazlası için mobil veri kullandığını unutmayın. Arka planda pek çok şey oluyor ve bazıları hücresel veri gerektiriyor olabilir. Belirli uygulamaların veri kullanımını sınırlandırmak isteyebilirsiniz.

Bunu yapmak için, iPhone veya iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. “Cellular” bölümüne gidin. Aşağı kaydırın ve mevcut dönemde ne kadar veri kullandıklarını görebileceğiniz bir uygulama listesi göreceksiniz. Herhangi bir uygulama için anahtarı kapatarak, onun hücresel veri kullanmasını engelleyebilirsiniz. Bu, arka planda önemsiz uygulamaların yavaşça hücresel veriyi tüketmesini engellemenin harika bir yoludur.

iPhone ve iPad’de Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatma

Ayarlar’da bir uygulamaya baktığınızda, açıklanması gereken bir izin var. iPhone’da “Arka Plan Uygulama Yenileme” nedir? Bu, uygulamanın arka planda yeni verileri kontrol etmesine izin verir, böylece uygulama açıldığında daha hızlı yüklenir. Ancak, pil ömrünü azaltabilir ve daha fazla veri kullanabilir.

Arka Plan Uygulama Yenilemeyi kapatmak için, öncelikle iPhone veya iPad’inizde “Ayarlar” uygulamasını açın. Daha sonra aşağı kaydırın ve arka planda çalışmasına izin vermek istemediğiniz uygulamayı seçin. “Arka Plan Uygulama Yenileme” anahtarını kapalı konuma getirin. Artık uygulama arka planda çalışamayacak. Uygulamayı başlattığınızda daha yavaş yüklendiğini fark edebilirsiniz, çünkü yeniden başlatması gerekecektir.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...