Mac Widget Ekleme Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
Mac Widget Ekleme Nasıl Yapılır

Mac Widget Ekleme Nasıl Yapılır?

Mac Widget Ekleme Nasıl Yapılır?

Mac Widget Ekleme Nasıl Yapılır? Mac masaüstünüzde widget’ları nasıl ekleyebileceğinizi ve özelleştirebileceğinizi açıklayan bir rehber sunuyorum:

Mac Masaüstünüze Widget Eklemek Widget’lar, macOS 14 Sonoma ile eklenmiştir. Bu özelliği almak için Mac’inizin güncel ve Ekim 2023 güncellemesi veya sonrasını çalıştırdığından emin olun. Mac masaüstünüze widget’lar eklemek için Bildirim Merkezi veya bir masaüstü kısayolu kullanabilirsiniz:

  1. Masaüstünüzde sağ tıklayın ve bağlam menüsünden “Widget’ları Düzenle” seçeneğini seçin.
  2. Ekranın sağ üst köşesindeki saat ve tarihe tıklayın ve ekrann altında “Widget’ları Düzenle” seçeneğini tıklayın.
  3. İki parmağınızı izleme pedinizin sağ kenarından sola kaydırarak Bildirim Merkezi’ni açın ve ekrann altında “Widget’ları Düzenle” seçeneğini tıklayın.

Bu işlemi yaptığınızda, ekranın alt kenarında bir widget menüsü görmeniz gerekecektir. Burada size sunulan çeşitli widget’ları gözden geçirebilirsiniz. Bir widget’ı tıklayın ve sürükleyerek masaüstünüzün herhangi bir yerine yerleştirebilirsiniz.

Unutmayın ki bir widget’ı sürükleyip ekranın sağ kenarına yerleştirirseniz, bu widget’ı masaüstünün sağ kenarına eklemek yerine Bildirim Merkezi’ne eklenir. Bir widget’ı ekranın sağ kenarına yerleştirmek istiyorsanız, önce masaüstünüzün başka bir yerine sürükleyin ve ardından widget seçiciyi kapatın.

Artık widget’ları masaüstünüzde serbestçe sürükleyebilir ve istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz, Bildirim Merkezi’nden etkilenmeksizin.

Mac Widget Kaldırma ve Özelleştirme

Bir widget’ı kaldırmak için üzerine sağ tıklayın (veya Kontrol+tıklayın) ve “Widget’ı Kaldır” seçeneğini seçerek kaybolmasını sağlayın. Aynı bağlam menüsü altında, bir widget’ın boyutunu ayarlama seçenekleri (varsa) veya diğer ayarlar için ek seçenekler bulacaksınız.

Örneğin, bir Fotoğraf albümü widget’ı eklerseniz, bu widget’ın üzerine sağ tıklar ve görmek istediğiniz albümü seçmek için “Fotoğrafları Düzenle” seçeneğini seçebilirsiniz. Notlar içindeki klasörler için aynısını yapabilir, Hava Durumu için belirli tahminler için konumları ayarlayabilir, görmek istediğiniz Hatırlatmalar listesini değiştirebilir, belirli hisseleri vurgulayabilirsiniz ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Widget’ların etkileşimli olması, hatırlatıcı listelerini işaretleyebilme, Kısayolları başlatabilme, Ev sahnelerini tetikleme ve daha fazlasını uygulama başlatmadan yapabilme anlamına gelir.

Çoğu widget, doğrudan Apple’dan gelirken, Microsoft Outlook gibi uygulamalar için de kullanılabilen çok az sayıda widget mevcuttur. Apple, Mac App Store’da widget’lara göre filtreleme yapma yeteneği olmadığı için widget’ları bulmayı kolaylaştırmamıştır. Umarız daha fazla geliştirici yakın gelecekte widget’lar ekler.

Şimdi masaüstünüzü widget’larla süslediğinize göre, görünümü Windows Vista duvar kağıdı ile tamamlamaya ne dersiniz?

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...