Trump, Facebook, Google ve Twitter’a Dava Açtı

by teknohall
Trump, Facebook, Google ve Twitter'a Dava Açtı

Donald Trump, seçim yenilgisinden aylar sonra kişisel mücadelesini sürdürüyor. Eski ABD Başkanı Trump, yasağın ardından Google CEO’su Sundar Pichai, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ve Twitter CEO’su Jack Dorsey’e sansür iddiasıyla dava açtığını duyurdu.

Trump, seçim sahtekarlığını çağrıştıran ve 6 Ocak’ta Capitol Hill ‘e saldıran hayranlarını kışkırtan paylaşımlarda bulunmuştu.

Twitter, Ocak ayında Trump’ı kalıcı olarak yasakladı. YouTube ilk etapta Trump’ın hesabını askıya aldı. Daha sonra şirket ” şiddet riskinin ” belirlenmesiyle hesabının askıya alınma süresini belirleyeceğini belirtmişti.

Trump, Facebook, Google ve Twitter'a Dava Açtı

Facebook ise Trump’ı Ocak ayında engelledi ancak daha sonra bu kararı gözden geçirilmek üzere yönetim kuruluna gönderdi. Haziran ayında, Facebook’un gözetim kurulu, Trump’ın en az iki yıl boyunca Instagram’ın yanı sıra sosyal ağdan men edilmesine karar verdi. 2 yılın sonunda Facebook, Trump’ın tekrar paylaşım yapmasına izin verilip verilmeyeceğini gözden geçirecek.

Teknoloji şirketlerinin Trump’ı platformlarından çıkarma kararları, Facebook ve Twitter gibi platformların siyasi konuşmayı sansürlemediğini söyleyen muhafazakarlardan eleştiri aldı. Ancak Facebook, Twitter ve Google, durumun böyle olmadığını söyledi. 

Ünlü sosyal ağlara erişimi olmayan Trump destekçileri, çevrimiçi olarak başka nerede toplanabileceklerini araştırıyor. Trump’ın eski kıdemli danışmanı Jason Miller’ın,  kendisini “tüm dünyadaki insanlar için önyargısız bir sosyal ağ” olarak nitelendiren Gettr adlı bir sosyal medya uygulamasının arkasında olduğu bildiriliyor . 

Dava Florida Federal Mahkemesi’nde Açıldı

Trump, davanın Florida’daki federal mahkemede açıldığını ve “sosyal medya platformları tarafından yapılan utanç verici ve yasadışı sansürün derhal engellenmesinin” isteneceğini söyledi. Dava, üç büyük şirketin , eski başkanın anayasada bulunan ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini iddia edecek.

Trump, sosyal medya hesaplarının derhal geri verilmesi  için ihtiyati tedbir çağrısında bulunuyor . Daha sonrasında da mahkemeden internetin üç devine “cezai tazminat” vermesini isteyeceğini de sözlerine ekliyor. 

Related Posts

Yorum Bırakın...