Windows 11 Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?

by Merve Taş
Windows 11 Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır

Windows 11 Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 11 Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 11 Arka Plan Değiştirme Nasıl Yapılır? Windows 11’deki masaüstü duvar kağıdınızı farklı bir yerleşik arka plan resmi, düz renk veya özel bir resimle değiştirmek isterseniz, Windows Ayarları’nda kolayca yapabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı:

Masaüstü Arka Planı Ayarlarını Görüntüleme Masaüstü arka planınızı değiştirmek için önce Windows Ayarları uygulamasını açmanız gerekecektir. Neyse ki, Microsoft bize kullanabileceğimiz hızlı bir kısayol bıraktı: Masaüstüne sağ tıklayın ve açılan menüden “Kişiselleştir”i seçin. Windows Ayarları, “Kişiselleştirme” kategorisine açılacaktır. Pencerenin sağ tarafındaki ana ayarlar listesinde “Arka Plan”ı seçin.

Arka plan ayarlarında, “Arka Planınızı Kişiselleştirin” seçeneğini bulun. Yanındaki açılır menüden üç seçenekten birini seçebilirsiniz:

Resim: Bu, masaüstü duvar kağıdı olarak kullanmak için bir resim veya fotoğraf (bir resim dosyası) seçmenize olanak tanır. Düz: Masaüstünüz için düz bir renk seçmenizi sağlar. Slayt Gösterisi: Bu seçenek, zaman içinde otomatik olarak değişen masaüstü arka planları olarak kullanmak üzere bir klasör seçmenize olanak tanır. Windows Spotlight: Varsayılan olarak kilidinizi gördüğünüz gibi Microsoft’tan dönen resimler. “Resim” seçeneğinin yalnızca etkin olan mevcut masaüstüne uygulandığını unutmak önemlidir. Windows 11’deki sanal masaüstleri kullanarak birden fazla masaüstü kullanıyorsanız, her sanal masaüstü için farklı bir resim ayarlayabilirsiniz. Buna karşılık, “Düz” ve “Slayt Gösterisi” seçenekleri tüm sanal masaüstlerinize aynı anda uygulanır.

Bir Resim Seçme “Ekrana uygun bir şekil seçin” açılır menüsünün altında, size en uygun seçeneği seçin.

Doldur: Resmi ekranınızın genişliğine sıkıştırır veya sıkıştırırken doğru en/boy oranını korur. Sığdır: Resmi ekranınızın yüksekliğine sıkıştırır veya sıkıştırırken doğru en/boy oranını korur. Uzat: Seçtiğiniz resmi ekranın boyutlarına sığacak şekilde sıkıştırır veya sıkıştırırken orijinal en/boy oranını korumaz. Döşeme: Resmi, sol üst köşeden başlayarak ekranın tamamını dolduracak şekilde tekrarlar. Ortala: Resmi ekranınızın ortasında orijinal boyut ve en/boy oranıyla gösterir. Aralık: Bu seçenek, birden fazla monitörde masaüstü arka planını gösterir ve bunları genişletir. Düz Renk Seçme “Ekrana uygun bir şekil seçin” açılır menüsünden “Düz Renk” seçerseniz, renkli karelerin gridinden önceden seçilmiş arka plan renklerinden birini seçebilir veya “Renkleri Görüntüle” seçeneğine tıklayarak özel bir renk seçebilirsiniz. Unutmayın ki “Düz Renk” seçeneği tüm sanal masaüstlerinize aynı anda uygulanır.

Slayt Gösterisi Ayarlama “Kişiselleştir Arka Plan” açılır menüsünde “Slayt Gösterisi”ni seçerseniz, zaman içinde döngü yapmak istediğiniz resimleri içeren bir klasörü gözden geçirebileceğiniz seçenekleri göreceksiniz. Klasörü seçtikten sonra resmin ne sıklıkta değişeceğini belirlemek için “Her Resmi Değiştir” açılır menüsünü ayarlayabilirsiniz. Ayrıca resim sırasını karıştırabilir, pil gücünde slayt gösterisini devre dışı bırakabilir ve yukarıda açıklanan “Doldur, Sığdır, Uzat” gibi seçenekleri kullanarak bir uygunluk seçebilirsiniz. Masaüstünüzü istediğiniz gibi ayarladığınızda, Ayarları kapatın ve masaüstü duvar kağıdınız veya arka planınız tekrar değiştirene kadar bu şekilde kalacaktır. Windows 11’de keşfedilecek çok sayıda eğlenceli yeni duvar kağıdı bulunmaktadır, bu yüzden eğlenin!

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...