Windows 11 Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

by Merve Taş
windows 11 ürün anahtarı

Windows 11 ürün anahtarı nasıl bulunur? Windows 11 ürün anahtarı için aşağıdaki adımları izleyerek kolayca Windows’un orjinalliğinden emin olabilirsiniz.

Windows Ürün Anahtarı Nedir?

Windows 11 ürün anahtarı, bilgisayarınızda kurulu olan Windows eğer kopyaysa; orjinal olmasını sağlar. Windows 11’i bilgisayarınızda etkinleştirdiğiniz zaman, Microsoft ürün anahtarını kontrol eder. Eğer kullandığınız anahtar geçerliyse Windows’u etkinleştirebilirsiniz.

Yeni bir bilgisayar satın aldığınız zaman, bilgisayarınızı satın aldığınız yer sizin için Windows’un kurulumunu yapar. Buna OEM anahtarı ya da OEM lisansı denir. OEM anahtarı yüklü olmayan bilgisayarınız için farklı lisanslar da mevcuttur.

Komut İstemi ile OEM Lisansı Bulma

Bilgisayarınızı satın alırken Windows kurulumu yapıldıysa, OEM lisansına sahipsiniz demektir! Bu lisans anahtarını komut istemini kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Eğer bilgisayarınıza sonradan herhangi bir lisans yüklediyseniz, buna erişmek için ShowKeyPlus yöntemini kullanmanız gerekebilir.

Peki, komut istemi kullanılarak ürün anahtarına nasıl erişilir?

  1. Başlat çubuğundaki arama kutucuğuna Komut İstemi ya da “cmd” yazın.
  2. Görünen pencereye şunu girin:
  3. wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey

Eğer komutunuz çalışıyorsa, görselde görüldüğü gibi bir koda erişeceksiniz. İşte aradığınız ürün anahtarı bu!

ShowKeyPlus ile Lisans Bulma

Windows’u bilgisayarınıza kendiniz kurduysanız, aradığınız ürün anahtarına ulaşmak için ShowKeyPlus’ı kullanmalısınız. ShowKeyPlus, Microsoft Store’da bulunan ücretsiz erişimli bir uygulamadır.

  1. Başlat düğmesindeki arama kutucuğuna Microsoft Store yazın.
  2. Arama çubuğuna ShowKeyPlus yazın.
  3. ShowKeyPlus uygulamasına tıklayın ve Yükle butonuna tıklayın. sayfasında “Yükle”yi tıklayın. Kurulum bittikten sonr,a Aç’a tıklayın.

ShowKeyPlus yüklendiği zaman, bilgisayarınızda bulunan OEM kodunu görebilirsiniz.

Windows 11’inizde OEM kopyasını kullanıyor olabilirsiniz; eğer öyleyse hem yeşil hem mavi ile kapatılan yerde iki tane kod gözükür. Bu kod anahtarınızdır. Kendi Windows 11 sürümünüz yüklüyse, sadece yeşil kutuda kullandığınız anahtar gözükür.

Bilgisayarınızdaki ürün anahtarını notlara kaydedebilirsiniz. Eğer başka bir bilgisayarda Windows’u etkinleştirmek istiyorsanız, bu anahtarı kullanabilirsiniz. İnternette paylaşmamaya dikkat edin; çünkü ürün anahtarını arayan kişiler bunu çalarak kopyalayabilir. Bir sonraki cihazlarınıza Windows’u yüklemek için bu yöntemlerle dilediğiniz zaman ürün anahtarınıza ulaşabilirsiniz.

Sizin için hazırladığımız tüm yazılara ve videolara ulaşmak için tıklayın!

Related Posts

Yorum Bırakın...