Android 12 Sürümü Yenilikleriyle Geliyor

by teknohall
android-12

I/O etkinliğinde Android 12 ‘nin ilk beta sürümünü başlatmıştı. Artık geliştiriciler, işletim sisteminin ikinci test sürümüne erişebiliyorlar. Android 12 beta 2, Gizlilik Kontrol Paneli de dahil olmak üzere Google I/O etkinliğinde duyurulan gizlilik kontrollerini de beraberinde getiriyor. Bu gizlilik kontrollerinden en önemlisi üçüncü şahıs uygulamalarına verilen izinlerin kontrolleri. Android 12 sürümünde nelere izin verebileceğimizi detaylıca ayarlayabileceğiz. Bunun için izlenmesi gereken adımlar ise şu şekilde:

android-12

Android 12 Gizlilik Paneli’ni açın

Bu özellik ile birlikte tıpkı iOS cihazlarda olduğu gibi kamera ya da mikrofonunuz açık olduğu zaman cihazın sağ üst köşesinde yeşil bir nokta göreceksiniz. Bunu açın. Bu panelde, konumdan sese, kameradan diğer özelliklere kadar, telefonunuzdaki uygulamaların nelere ulaştığına dair detaylı bilgileri görebileceksiniz.

Düzenlemek istediğiniz izne dokunun

Uygulamaların hangi izinleri olduğunu incelemek ve düzenleme yapmak için, değişiklik yapmak istediğiniz izne dokunun. İzni yönet seçeneği ile düzenlemeler yapabilirsiniz.

Hızlı yöntem seçeneğini aktifleştirin

Bu özellik, Android 12 ile birlikte hayatımıza giren yeni özelliklerden. Ekranın üst noktasını aşağı kaydırarak ulaşabileceğiniz bildirim ekranı, yeni güncelleme ile birlikte çok daha gelişmiş olacak ve pek çok özelliğe buradan ulaşabileceksiniz.  Böylece karışık menüden de kaçınmış olacaksınız.

Kamera ya da mikrofon özelliğini kapatın

Bir diğer yeni özellik ise, kamera ve mikrofon izinlerini kapatma seçeneğinin olması. Yani hangi uygulamayı yüklerseniz yükleyin, eğer uygulamaların erişmesi için bu izinleri ayarlardan kapatırsanız, uygulamalar sizin bilginiz dahilinde kamera ve mikrofonunuza erişemiyor. Siz de her uygulamayı tek tek kontrol etme yükünden kurtulmuş oluyorsunuz.

android

Tam Güvenliğe Doğru Adım Adım

Özetle, Android 12 sürümünün güvenlik açısından birçok yeniliği içinde barındırdığını söylemek mümkün. Ancak yüzde yüz koruma sağladığını söylemek mümkün değil. Siz yine de, en son sürümü kullansanız da, telefonunuza bilmediğiniz uygulamaları yüklememeye özen gösterin ve telefonunuzda antivirüs uygulaması bulunsun ve düzenli taramalar yapın.

Diğer Yenilikler

  • Duvar kağıdı tabanlı temalar: Sistem renkleri ve vurgular, duvar kağıdının rengine uyacak şekilde değişiyor.
  • Hızlı Ayarlar’a akıllı ev cihazı kontrolleri eklendi.
  • Hızlı ayarlar menüsündeki yeni bir kapatma düğmesi, güncellenmiş menüye hızlı erişim sağlıyor.
  • Mesaj tasarımları ve tema dizaynları güncellendi.

Related Posts

Yorum Bırakın...